East – Ablakok

Az egyik legígéretesebb progresszív rockzenekarnak tartották őket a 80-as évek elején. Aztán ilyen-olyan okok miatt – például, a jelentősebb befogadó közeg hiánya miatt – eltűntek a süllyesztőben. Koncerteket később is tartottak, de a kezdeti lendület elfogyott.

„A dalszövegek jól alkalmazkodtak az East elgondolkoztató, nem könnyű veretű muzsikájához: meditációk az élet különös játékairól, sokszor sötét és zavaros útvesztőjéről. Az Epilógus viszont a zenekar ars poeticáját fogalmazta meg: hitét az élet örök harmóniájában” (Pesti Műsor, 1980)

Ablakok – a legemlékezetesebb szám az együttes Hűség című 1982-es nagylemezéről.

Ilyen világot szeretnénk mindannyian

 

„…Azt gondolom, a világ és az emberek többsége a lelke mélyén valójában ilyen. És csak saját döntésünkön múlik, hogy nap mint nap gyakoroljuk is a legnagyszerűbb dolgot a világon: mindenfajta elvárás, vagy előítélet nélkül. Én ezért vagyok derűlátó az emberiség jövőjét illetően.” Both Gábor, az alábbi videó youtube-os feltöltője vélekedik ekképpen. Illik ez a kisfilm az adventi időszak üzenetéhez, hangulatához.

(Roli, köszönjük a tippet! 🙂 )

 

     

  

Értékelésed

Eredmények

Betöltés ... Betöltés ...

Ki mit tud? – Lakiteleken

lakitelek-0 Héttagú csapat képviselte iskolánkat november 16-án, a Lakiteleken megszervezett Ki mit tud? versenyen, amelyen összesen 130 diák vett részt, a Kárpát-medence több helységéből.

A megérkezés napján aktív pihenésben volt részünk: uszodai program, játékterem, ismerkedés a többiekkel. Másnap bennünket is elfogott az izgalom, hiszen láttuk és hallottuk a többieket a próbák során és megállapítottuk, hogy a verseny színvonala évről évre emelkedik. Valóban kitűnő tehetségű diákokat láthattunk. A házigazdák is mindent megtettek azért, hogy jól érezzük magunkat.

A versenyen résztvevő valamennyi diákunk kiemelkedő eredményt ért el: a II. osztályos Naschauer Claudia-Karina II. helyezett lett a népmese, versmondás kategóriában; Adjudeanu Vivienne-Orsolya és Mészár Anna-Orsolya (III. osztály) aerobic kategóriában ért el II. helyezést; Naschauer Kinga-Beatrix és Spir Rebeka-Petra (IV. osztály) Pitt és Patt című jelenete I. helyezést eredményezett; a III. osztályos Tóthpál Eszter az egyéb kategóriában kapott különdíjat; Csiszár Balázs VI. osztályos tanuló szólóénekével I. díjas lett.

   Tovább…

Lengyel, magyar – két jó barát

lengyel_magyar-0 Különleges rendezvénynek volt a helyszíne iskolánk díszterme november 22-én, kedden délután. Az Alma Mater Alapítvány szervezte Lengyel, magyar – két jó barát című kiállítás megnyitóján a két nép közötti kölcsönös rokonszenvről, ennek kialakulásáról és történelmi fejlődéséről esett szó.

Dr. Zakar Péter, a Nemzeti Fórum Egyesület Csongrád megyei elnöke üdvözölte az egybegyűlteket (akik között jelen volt iskolánk számos tanára és diákja), majd dr. Biernacki Karol, a Csongrád Megyei Levéltár igazgatója tartott rövid, ám bensőséges hangulatú ismertetőt a kiállítás témájáról. Elmondása szerint a lengyelországi iskolákban ma is közismert a „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.” („Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.”) mondás, sőt a két nép kölcsönös rokonszenvére utaló események a történelemórák tárgyát is képezik. Mindkét ország egyszerre vette fel a kereszténységet, s mindkét önálló egyháztartomány kialakításában jelentős szerepet vállalt Adalbert püspök, akit II. Szilveszter pápa 999-ben avatott szentté. Közös szentjei is vannak a lengyel és a magyar népnek (Szent Hedvig, Szent Kinga). Már a középkorban is rengeteg magyar diák tanult a krakkói egyetemen. Balassi Bálint 1552-ben Krakkóban adta ki a Beteg lelkeknek való füves kertecske című kötetét, de a Célia-verseket is Lengyelországban írta.

   Tovább…

Sünök inváziója

sunok-0 Valósággal ellepték a sünök az elemi osztályokat, ugyanis a Napsugár vetélkedő második fordulójának utolsó feladványával a tanulók bekapcsolódhattak a Fantázia műhely munkálataiba is, ezzel újabb értékes pontokat szerezve a vetélkedőn. Az eredeti ötletet ugyanis legtöbbször az éppen aktuális lapszám adja, s aztán ki-ki tovább fejlesztheti a saját fantáziájának megfelelően. Az ilyen hétvégék azok, amikor a gyerekek terveznek programot szüleiknek, ha nem mással, azzal, hogy el kell menni ragasztót vagy éppen krumplit venni, mert anélkül nem készülhet el a fantázia szüleménye. Jelen esetben: a SÜN.

A második forduló feladatsora itt, az eredményeket tartalmazó táblázat pedig itt tekinthető meg, tölthető le.

   Tovább…

Csikysek az arany nyomában

verespatak-0 Nagy örömben volt részünk november 19-én, szombaton, hiszen Rogoz Marianna tanárnő vezetésével Verespatakra kirándultunk.

Verespatak (Alburnus Maior) ősi aranybányász település, ahol már a rómaiak is aranyat bányásztak. Ott jártunkkor bepillantást nyertünk a 2000 éves római labirintusszerű bányafolyosókba, amelyekhez 157 lépcsőn kellett leereszkedni. Körülbelül 200 méter mélyen voltunk a hegy gyomrában. Egy ottani mérnök kísért le minket, aki sok érdekes dologról beszélt nekünk, többek között legendákról és konkrét információkról az aranybányászattal kapcsolatban.

Az út elég hosszú volt, de jó zenével és nagy vidámsággal telt el. Verespatakon a bányászat újraindítását szorgalmazó, kanadai hátterű Rosia Montana Gold Corporation két múzeumában is jártunk. A cég alkalmazottai szerint környezettudatos módszerrel fogják a kitermelést végezni a jövő évtől kezdve, ha a szükséges engedélyeket megkapják. A társaság eddig több mint 400 millió dollárt fektetett be annak érdekében, hogy Verespatakon egy korszerű bányát nyisson meg. A tervek szerint a kitermelendő arany 20 %-a itt maradna Romániában és állami tulajdon lenne.

Európa más részein is vannak aranybányák, de itt, nálunk van a legnagyobb aranykészlet. Ezt talán jobban ki tudnánk használni, minthogy eladjuk saját kincseinket egy másik országnak. Nem tudom, ki mennyire gondolkozott el ezen a dolgon. Mi most megláttuk azt, hogy országunk egy gyönyörű hely, amelyet sok munkával sokkal szebbé és, talán, a sajátunkká tudnánk tenni.

[Fotók: Nagy Róbert-Attila, Szabó Krisztina.]

   Tovább…

Rendezetlen tréfa (?!…)

Ronald Jenkees (is) az internet révén lett híressé. Jó, ehhez a kalapján (vagy sapkáján, mikor mit hord) és a ki tudja, hány dioptriás szemüvegén kívül azért az is kellett, hogy négyéves kora óta megszállottan zenéljen, igaz, többnyire csak azt, amihez kedve és türelme volt/van.

Az alább látható otthoni videóján is látszik: nem egy szokványos fazon. Viszont a szintetizátorával nagyon tud bánni, ezt a YouTube-on található számtalan felvétele, illetve azok feldolgozásai is bizonyítják. (E heti Kilátó-filmünk zenéje is az ő műve.)

A Disorganized Fun (Rendezetlen tréfa – jól fordítom?) című számát jobb minőségben itt lehet meghallgatni. Ronald Jenkees privát weblapját pedig itt látogathatjuk meg.

Élvezd lassan a sebességet!

 

Ellenpontozás a múlt heti témánkhoz, avagy lehet örömteli élmény is a vezetés, akár négy, akár két keréken. És nemcsak a járművön ülőnek, hanem a nézőnek is.

Brent Buntyn kisfilmje az enduro- és krosszmotorosok világába vezet el. Abba a világba, ahol igazából nem is egymásssal, hanem a tereppel és az idővel versenyeznek a motorosok. S ahol a fizikával dacoló mozdulatokat, különleges ugrásokat hónapok, évek munkájával és a gép tökéletes ismeretével lehet csak elsajátítani és biztonságosan véghezvinni.

A másodpercenként 1000 felvétel (!) sebességgel felvett, lassított képkockákon minden apró rezzenés, manőver kitűnően látszik, Ronald Jenkees pazar zenéje (lásd a Szünetet is!) pedig hihetetlen ritmust ad a lenyűgöző látványnak. (A türelmetlenebbek egyből előre tekerhetik a filmet 1:02-höz, de akkor lemaradnak a hangulatkeltő, felvezető képekről.)

 
     

 

Értékelésed

Eredmények

Betöltés ... Betöltés ...