Ki mit tud? – Lakiteleken

lakitelek-0 Héttagú csapat képviselte iskolánkat november 16-án, a Lakiteleken megszervezett Ki mit tud? versenyen, amelyen összesen 130 diák vett részt, a Kárpát-medence több helységéből.

A megérkezés napján aktív pihenésben volt részünk: uszodai program, játékterem, ismerkedés a többiekkel. Másnap bennünket is elfogott az izgalom, hiszen láttuk és hallottuk a többieket a próbák során és megállapítottuk, hogy a verseny színvonala évről évre emelkedik. Valóban kitűnő tehetségű diákokat láthattunk. A házigazdák is mindent megtettek azért, hogy jól érezzük magunkat.

A versenyen résztvevő valamennyi diákunk kiemelkedő eredményt ért el: a II. osztályos Naschauer Claudia-Karina II. helyezett lett a népmese, versmondás kategóriában; Adjudeanu Vivienne-Orsolya és Mészár Anna-Orsolya (III. osztály) aerobic kategóriában ért el II. helyezést; Naschauer Kinga-Beatrix és Spir Rebeka-Petra (IV. osztály) Pitt és Patt című jelenete I. helyezést eredményezett; a III. osztályos Tóthpál Eszter az egyéb kategóriában kapott különdíjat; Csiszár Balázs VI. osztályos tanuló szólóénekével I. díjas lett.

   Tovább…

Lengyel, magyar – két jó barát

lengyel_magyar-0 Különleges rendezvénynek volt a helyszíne iskolánk díszterme november 22-én, kedden délután. Az Alma Mater Alapítvány szervezte Lengyel, magyar – két jó barát című kiállítás megnyitóján a két nép közötti kölcsönös rokonszenvről, ennek kialakulásáról és történelmi fejlődéséről esett szó.

Dr. Zakar Péter, a Nemzeti Fórum Egyesület Csongrád megyei elnöke üdvözölte az egybegyűlteket (akik között jelen volt iskolánk számos tanára és diákja), majd dr. Biernacki Karol, a Csongrád Megyei Levéltár igazgatója tartott rövid, ám bensőséges hangulatú ismertetőt a kiállítás témájáról. Elmondása szerint a lengyelországi iskolákban ma is közismert a „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.” („Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.”) mondás, sőt a két nép kölcsönös rokonszenvére utaló események a történelemórák tárgyát is képezik. Mindkét ország egyszerre vette fel a kereszténységet, s mindkét önálló egyháztartomány kialakításában jelentős szerepet vállalt Adalbert püspök, akit II. Szilveszter pápa 999-ben avatott szentté. Közös szentjei is vannak a lengyel és a magyar népnek (Szent Hedvig, Szent Kinga). Már a középkorban is rengeteg magyar diák tanult a krakkói egyetemen. Balassi Bálint 1552-ben Krakkóban adta ki a Beteg lelkeknek való füves kertecske című kötetét, de a Célia-verseket is Lengyelországban írta.

   Tovább…