Díszbeszédek idén sem, díjakból még több! – Reálosok tanévzárója

Evzaro_9_11_2014_sav

A tavalyi reálosok évzárójához hasonlóan idén is kötetlen módon történt ez a sokak által várt örömünnep, mely díszbeszédektől mentes volt, ám kiosztott díjakban annál inkább bővelkedett. Június 19-én, az iskolában párhuzamosan történő évzárók miatt félórás csúszással, délelőtt fél 11-kor kezdődött az oldott hangulatú és családias tanévet záró és vakációt nyitó ünnepség a Tóth Árpád-teremben.

A tanév vagy a tanévzáró lesz idén hosszabb?” Ezzel a kérdéssel nyitotta meg az eseményt Ruja Ildikó, a X. A osztályfőnöke, aki a már megszokott módon műsorvezető is volt az elméleti osztályok évzáróján. Nem volt véletlen a kérdés, hiszen a gazdájukra váró jutalmak hatalmas sora borította el az asztalt, melyeket bizony nem kis időbe telt kiosztani.

A műsorvezető rövid köszöntője után máris következett a jutalmazás, mely minden osztálynál egy rövid évértékelővel kezdődött, és a díjak kiosztásával folytatódott. A IX. A osztályfőnöke, Nyári Andrea csendesnek, de egyben nagyon erősnek és aktívnak jellemezte osztályát. Az I. tanulót, Ilona Juditot lelkesedése és szorgalma 9,88-as átlagig repítette. II. díjat kapott Sipos Walter, és kemény munkájáért III. díjat ért el Szilasi Róbert. További 5 diák dicséretet, illetve különdíjat kapott.

Következett a X. A osztály. Ruja Ildikó hosszúnak és nehéznek élte meg az idei tanévet, szerencsére díjakban bővelkedő diákjai enyhíthetik a kellemetlen emlékeket. Megosztott I. díjjal és 9,83-as átlaggal zárta az évet Ilona Eszter és Sisa Rihárd, II. díjat kapott Juhász Dóra Katalin, III. díjas pedig Cara Alessio lett. További 9 diák kapott dicséretet.

A XI. A erre a kis időre pótosztályfőnököt kapott László Anette személyében, és az évértékelőt Czernák Endre mondta el, aki személyes élményeiről beszélt. „Benőtt a fejünk lágya!” – mondta, és erre hangos hahotázással reagáltak a tanárok és diáktársak, bár egyesek tekintetében egyetértés látszott. A tizenegyedikesek már nagyon várják a következő évet (vagy mégsem?…), ám előbb a díjkiosztást kellett megvárniuk. I. díjat Kovács Henrietta érdemelt, kinek átlaga 9,8 lett az idei tanévben. II. helyen Horváth Szilvia zárt, III. díjat pedig Tóth Blanka Viktória kapott. Dicséretben részesült további 6 diák.

A különdíjak kiosztását Hadnagy Éva igazgatónő kezdte, aki az évfolyamelsőket – Ilona Judit (IX. A), Ilona Eszter (X. A), Sisa Rihárd (X. A), Kovács Henrietta (XI. A) – Wieser Tibor-díjjal jutalmazta. De a tantárgyversenyeken való részvételért, illetve eredményes szereplésért is osztottak (nem kevés) jutalmat. Román versenyek, Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyverseny, Implom József Helyesírási Verseny, angol versenyek, számítástechnika olimpiász, nemzetközi rajzversenyek, megyei ökológia verseny, a Theatrum Mundi fesztivál fotóversenye, Utazás Európában – nem megszámlálhatatlan, de nagyon sok diák örülhetett a sikeres versenyzésért járó jutalmaknak.

Az iskola diáklapja, azaz a Csiky-Csuky szerkesztéséért 5 (reálos) diák, iskolánk honlapjának egész éves szerkesztéséért 13 (nem csak reálos!) diák, a Bánsági diákok II. kisfilmfesztiválján való részvételért pedig 8 (szintén nem csak reálos) diák kapott elismerést, azaz kitüntető oklevelet és finom csokit.

A hosszú díjkiosztó után nem maradt más hátra, mint az igazgató asszony rövid záróbeszéde, aki megköszönte az egész éves munkát, és kellemes vakációt kívánt mindenkinek. Következett a Himnusz, majd mindenki felszabadultan tért haza, tudva azt, hogy egyeseknek beérett a várt gyümölcs, mások pedig szeptemberben újra nekiállhatnak dolgozni, hogy jövőre a díjazottak között jelenjen meg nevük. Június 26-án ugyanitt folytatjuk, akkor már a szaklíceumi osztályok tanévzáró ünnepségével!

(Megjegyzés: ahogyan a gimnazisták tanévzárójáról szóló cikk végén is feltüntettük, a díjazottak, dicséretben, illetve különdíjban részesültek teljes listáját, annak hosszúsága miatt, külön cikkben fogjuk közzétenni a szaklíceumi osztályok tanévzáró ünnepségét követően.)

[Fotó: Bacsilla Sándor, Bortoș Júlia, Ilona János] 

Tanévzáró a gimnazisták számára is [Javítva]

Tanevzaro_5_7_2014_sav

Június 20-án, csütörtökön az ötödik, hatodik és hetedik osztályos tanulók remélhetőleg utoljára lépték át a hőn szeretett iskola kapuját és szeptemberig felé sem néznek.

A kisudvaron felsorakozott népes társaság Bitai Vivien (VII. B) műsorvezetésével 9 óra körül kezdte meg az idei tanév záró ünnepségét, s hamar kiderült, hogy ők is, akárcsak az elemi iskolás nebulók, rendkívül sokoldalúak. Az ünnepséget Hadnagy Éva igazgatónő nyitotta köszöntő beszédével, majd Mészár Anna Orsolya és Tóthpál Eszter szavalata következett. Ezután, az időt nem húzva, az osztályfőnökök és a különböző tantárgyakat oktató tanárok rátértek a díjazásokra.

Az V. A osztály osztályfőnöke, Spier Tünde, büszkén adta át a tanulók dicséreteit, díjait s legfőképpen az osztályelső Mészár Anna Orsolyának járó díjat, aki 10-es átlaggal végzett. Ő, illetve a második helyezett Tóth Tibor Richárd, illetve a harmadik helyezett Tóthpál Eszter is sok versenyen kiválóan teljesített, mint például a Matematika Kengurun, a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyversenyen, a Simonyi Zsigmond helyesírási versenyen, a Fürkészen, a Zrínyi Ilona matematikaversenyen, ahol nem csak a megyei, hanem sokszor az országos szakaszon is képviselték iskolánkat.

Az V. B osztályban Hevesi Éva emelkedik a hierarchia csúcsára, ezért osztályának ő osztotta ki óriási büszkeséggel a jól vagy nagyon jól teljesítő tanulóknak a megérdemelt díjat. Ebben az osztályban Adjudeanu Vivienne Orsolya, Rákóczi Rebeka (megosztott első díjasok), Fodor Tímea Gabriella (II. díj) és Varga Gabriella Dalma (III. díj) lettek a legjobb tanulók. Ők és a nem kevés dicséretes is rengeteg versenyen képviselték iskolánkat, ahol kimagasló eredményeket értek el.

Erdélyi Kinga, a VI. osztály osztályfőnöke is sok díjat és oklevelet osztott ki. Ott Spir Rebeka Petra, Mészáros Letiția Izabella és Naschauer Kinga Beatrix nyújtották a legnagyobb teljesítményt a 2013–2014-es év során. Spir Rebeka Petra 10-es átlaggal végzett, és osztálytársaival számos versenyről kitűnő eredményekkel tértek vissza.

Drasztyl Andrea is büszkén nyújtotta át osztályának, a VII. A-nak a jól megérdemelt díjakat. Ebben az osztályban Dudaș Izabella Bernadett, Farkas Zsófia Rafaela és Gál Ruth Brigitta teljesítettek legjobban az idei tanévben.

Végül, de nem utolsó sorban, a VII. B osztályfőnöke, Back Mária sorolta fel osztályának legjobb eredményt elért tanulóit. Kurunczi Viktória és Kutnik Andrea Virág 10-es átlaggal az első helyen végeztek, második Kecskés László Lóránt, harmadik pedig Bella Edith és Spier Szilvia lett. Spier Szilvia különdíjat is kapott a kosárlabdázásban elért kimagasló eredményeiért.

Az összes felsorolt tanuló (és sok más társuk is) rengeteget tett és dolgozott egy egész éven át, hogy a tanévzárón büszkén vehesse át jól kiérdemelt díját, ezért nyugodt szívvel kezdhetik ők is a várva várt vakációt, hogy szeptemberben frissen térjenek vissza az iskolapadba.

(Megjegyzés: az általános, illetve középiskolai tanulók közül a díjazottak, dicséretben, illetve különdíjban részesültek teljes listáját külön cikkben soroljuk fel.)

[Fotó: Bortoș Júlia, Ilona János] 

Együtt a jobb jövőért!

Kialtvany_Fold_egeszseg_sav

„Manifest pentru sănătatea Pământului” – Zona liberă de indiferență (Kiáltvány a Föld egészségéért – Közönymentes zóna) – erre a természetvédelmi pályázatra jelentkezett iskolánk a közelmúltban, amelynek célja az Arad megyei diákok bíztatása a jobb, tisztább jövő kialakítása érdekében, valamint az aradiak összekovácsolása, ösztönözve őket arra, hogy jobban odafigyeljenek a környezetükre.

A pályázat fináléja június 12–15. között zajlott le a G. Bariţiu utcai Megyei Kulturális Központban. Az öko-kulturális megmozdulás létrejöttét az Arad Megyei Kulturális Központ, az Európai Környezetvédő Kezdeményezés, a Pro Familia Egyesület, az Arad Megyei Tanfelügyelőség, a Nemzeti Oktatási Minisztérium, illetve a Realitatea TV és a Realitatea.net.

A pályázat kiírása szerint az iskolák egy-egy kisfilm, számítógépes vetítés vagy videóklipp mellett valamilyen szellemi termékkel (tánc, ének stb.) együtt jelentkezhetett. Mi a néptáncot választottuk, s a táncsoport vezetője Khell Levente volt, a tagok pedig Balogh Fábián, Bella Edith, Bitai Vivien, Kecskés Lóránt, Kurjatkó Dóra Rebeka, Kurunczi Viktória, Nagy Tamás, Naschauer Kinga, Polanek Eszter, Spier Szilvia és Szabó Beatrix. Rogoz Marianna kémiatanár bíztatására, aki ezt a pályamunkát vezette és irányította, megalakult a három fős öko-csapat is, amelynek tagjai: Bacsilla Sándor (IX. A), Bortoş Júlia (X. C) és Kis Zsuzsanna (XI. A). A csapat úgy döntött, hogy egy filmmel pályázik, melynek címe Önpusztítás, s amelyben felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Föld nagyon szennyezett, de ha összefogunk, képesek vagyunk egy jobb jövőt kialakítani.

Miután június 11-én megjelentünk a Megyei Kulturális Központban és a zsűri előtt bemutattuk kisfilmünket, valamint a néptáncosok is kitettek magukért, nagy örömünkre a döntőbe jutottunk, tehát kiérdemeltük azt, hogy június 15-én, 19:00 órától ugyanazon a helyszínen, de már a nagyközönség előtt is bizonyítsunk. Mivel a zsűri szerint (és nem csak szerintük) a filmünk nagyon jól sikerült, azt mindenki előtt le is vetítették. Igen, csak a miénket! A produkciókat Lavinia Şandru, a Realitatea TV riportere konferálta fel. A résztvevő iskolák között volt a Dimitrie Ţichindeal Pedagógiai Líceum, a Vasile Goldiş Főgimnázium stb. A kisfilm és a táncos produkció előtt e sorok írója a csikys csapat nevében közvetített néhány gondolatot a közönség felé: „Tudjuk, hogy egyedül nem érhetünk el túl sokat, de ha mindnyájan együtt cselekszünk, akkor már van lehetősége a változásnak. Ezzel a kisfilmmel azt kívántuk bemutatni, hogy milyen most és milyen lehetne az a bolygó, ahol én, te, mi élünk, azaz mindnyájan, akik egy tisztább világot akarunk!”

A filmet a közönség nagy tapssal fogadta, és a műsorvezető is dicsérő szavakkal illette öko-csapatunkat. Utána a tánccsoport is színpadra lépett a szakácsasszonyok táncával és egy székely forgatóssal.

Nagy izgalommal vártuk az eredményhirdetést, mindenki találgatta, hogy vajon ki nyeri a fődíjat. Végül Lavinia Şandru hirdette ki a zsűri döntését. Kicsit meglepődtünk, amikor azt hallottuk, hogy a fődíjat mindenki elnyerte, minden csapat, amelyik jelentkezett. A döntést azzal indokolta, hogy a zsűri mindegyik pályázatot a legjobbnak találta, és azokon mindenki nagyon sokat dolgozott. Az iskolák csapatai tehát egy-egy trófeával és egy-egy részvételi oklevéllel tértek haza.

Reméljük, hogy a később is részt vehetünk majd hasonló pályázatokon, ezzel jobbá téve legalább egy kicsit a környezetünket!