A zene a világ legegyetemesebb nyelve

Lecke_koncert_2014_sav

Június 12-én, déli 1 órakor az Aradi Filharmónia lecke-hangversenyére gyülekeztek iskolánk V–VII., illetve IX–XI. osztályos diákjai a Kultúrpalota díszes nagytermében. Neagu George Cristian karmester röviden, jól követhető, egyszerű stílusban vezetett fel valamennyi bemutatott darabot, melyek közös témája A tánc a komolyzenében volt.

Az első darab egy, a barokk korszakból való Mozart-menüett volt, utána pedig Beethoven lendületes 1. szimfóniájának egy tételét hallgattuk meg. Az idősebb, illetve a fiatalabb Johann Strauss művei következtek: a Kék Duna keringő, illetve az Anna polka, amelyet ifj. Johann Strauss valószínűleg szerelméhez írt. Csajkovszkij Csipkerózsika című darabjából kaptunk egy kis ízelítőt, majd Johannes Brahmstól az I. magyar tánc volt soron. Nem felejtette el megemlíteni a karmester, hogy Brahms nagyon szerette a magyar népdalokat, sokszor azokból is inspirálódott, és Aradon is előadott.

A koncert Csajkovszkij Hattyúk tavának egy részletével végződött. Neagu George Cristian megköszönte hogy jó közönség voltunk (a koncert közben folyamatosan mobiltelefonozó, beszélgető, ki-bejárkáló diáktársainkat valószínűleg nem látta…), és elárulta hogy Radu Barbu, Románia legjobb trombitása is a zenekar tagjai között játszott. (Barbu az alábbi fényképsorozat 23. képén narancssárga trikóban, rövidnadrágban látszik.) Az aradi magyarok számára jól ismert hegedűművész, Miskovits Tibor is a Filharmónia tagjai között szerepelt a lecke-koncerten. (A 18., 19., 20., 22., 23. fotón látszik szürke trikóban, a csíkos inges hegedűs mögött.)

[Fotó: Ilona János] 

Hang-, illetve videofelvétel ugyan nem készült a koncerten, ízelítőként mégis idelinkeljük Brahms I. magyar táncát. A felvétel érdekessége, hogy Magyarország legrégebbi, ma is működő komolyzenei társulata, az 1853-ban Erkel Ferenc által alapított Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara szerepel rajta, a zenekart pedig egy világhírű japán karmesternő, Tomomi Nishimoto vezényel. Érdemes meghallgatni!