Örökké fiatalon!

Kaszoja3

Még egy pici és elkezdődik a fiatalság által kedvelt fesztiválok szezonja. Kaszoja Fesztivál (https://www.facebook.com/events/1399605360311953/), Sziget Fesztivál (http://sziget.hu/fesztival), Stuck! Fesztivál (http://www.rockhouse.at/), Tomorrowland (http://www.tomorrowland.com/) stb. Csütörtökön itthon is indul a szezon, mégpedig a Kaszoja Fesztivállal. De miért is érdemes ennyire „bezsongani”?

Néhány éve bukkantam rá a Tomorrowland nevű fesztiválra a YouTube-on. Szeretek utazni, megismerni új helyeket, új embereket és azoknak szokásait, így már néhány videó megtekintése után eldöntöttem, hogy valamikor én is eljutok oda, Belgiumba, a Tomorrowland Fesztiválra. Ami egy elektronikus zenei fesztivál, egy delíriumos álom. Aki ezt megtapasztalja, minden évben vissza akar majd térni ide, Boom városába.

Az első Tomorrowland-et a belga ID&T rendezte meg 2005-ben. Ekkor még csak Push, Armin Van Buuren, Cor Fijneman, Yves Deruyter, Technoboy and CooneCheck lépett fel. 2011-ben 5 nap alatt már 150 000 jegy kelt el, nem kisebb nevek miatt, mint Afrojack, Above & Beyond, Carl Cox, De Jeugd van Tegenwoordig, Fedde le Grand, Ferry Corsten, Sander van Doorn, Swedish House Mafia, Cosmic Gate, Avicii, Faithless, Tiësto, Laidback Luke, David Guetta, Steve Aoki, Kaskade és 2 Many DJ’s. 2012-ben a jegyek egy óra alatt keltek el, 2013-ban pedig ez a rekord is megdőlt, mert bármennyire is furcsa elhinni, de 1 (egy!) másodperc kellett csak hozzá, mert több mint 2 millió ember szeretett volna eljutni a fesztiválok Királyára / Királynőjére, azaz a Tomorrowland-re!

Épp ezért nem is kérdés, hogy minden fiatal egyszer el szeretne oda jutni. 🙂 Lássuk csak az elmúlt három év krónikáját!

2011.

2012.

2013.

(Örökké) Fiatal vagy. Elmennél a Tomorrowland-re?

Eredmények

Betöltés ... Betöltés ...

Évforduló: 40 éves a Rubik-kocka

Rubik_kockaRubik Ernő találmányát senkinek nem kell bemutatni. Szinte minden otthonban található (legalább) egy Rubik-kocka, nincs olyan majális vagy falunap, ahol ne látnám hogy árulják. Nálam itthon is van egy, de szegényke porosodik, mert jó ha egyetlen oldalát ki tudom rakni. Nem értek hozzá, na!

A „bűvös kockát” eredetileg a térbeli mozgást szemlélető geometriai eszköznek szánta a feltaláló. 1974-ben először fából alkotta meg, de hamarosan rájött, hogy játéknak is alkalmas a találmánya. Rubik Ernőnek egyébként egy teljes hónapig tartott újra kiraknia az eredeti színeket saját találmányán. Kezdetben gumigyűrűkkel és mágnessel próbálta helyükön tartani a kis kockákat, ám végül rájött, hogy ezek mozgatását úgy tudja a legjobban megoldani, ha egy hatágú tengely köré építi őket. Ennek végei egy gömb pontjait képezik, amely csak a játék külső héját képező kockák felhelyezésével látszik külsőre kockának. A Rubik-kocka belsejében semmilyen drótot vagy zsineget nem használnak, a testet műanyag alkatrészek mechanikai szorítása tartja össze.

Bár ma már mindenki magyar sikertörténetként emlegeti, a játék története elég nehézkesen indult. Rubik 1975-ben szabadalmi védettséget kért, a gyártás azonban csak sok hónapos késéssel kezdődött meg. A boltokba kerülés első éveiben nem aratott sikert a vevők körében. Az áttörést az 1979-es nürnbergi játékkiállítás hozta meg, ahol a kocka díjat nyert, ráadásul egy erdélyi származású, így magyarul is jól beszélő brit játékgyáros, Tom Kremer közvetítésével egy amerikai játékgyártó céggel kötöttek megállapodást a gyártásról és a külföldi forgalmazásról. Mivel a magyar üzemek képtelenek voltak a külföldi piac igényeinek megfelelő mennyiséget gyártani, szinte azonnal megjelentek a Rubik-kocka hamisítványai. A feltaláló időközben több gyártó céggel is megállapodást kötött, de még mindig hamisítják a játékot.

A kockának ma már számos nehezített, illetve bizarr formájú változata is van. Bővebben minderről ITT olvashatunk.

Ha vannak hozzám hasonlóan suta Rubik-kockázók, akkor nézzék meg az alábbi két videón látható srácokat. Egyikük hat (egyre több darabos) kockát rak ki 6 perc alatt, a másik pedig hármat rak ki 1 perc alatt, víz alatt, EGY SZUSSZAL. Nekem leesett az állam… és azóta is lent van. 😀

OTI 2014

OTI_2014

OTI, azaz Számítástechnikai olimpia (Olimpiada de Tehnologia Informației). Csak mostantól ez a neve, korábban CIA volt (Concurs de Informatică Aplicată), azaz Számítástechnikai verseny. De nem is ez a lényeges. Hanem az, hogy idén először mi, csikysek is tiszteletünket tettük ezen a versenyen. Vállalva a megmérettetést az „intenzívesekkel”, vagyis azokkal a román diákokkal, akik intenzív informatika szakon átlagosan heti 3-4 órával több alkalommal részesülnek az informatika és a számítástechnika tanulásának áldásos örömében.

És a bemutatkozás nem is sikerült olyan rosszul, sőt. Bár április 26-án, szombaton, a megyei szakaszon a tizedikesek mezőnyében Hegyi Vilmos és Tóthpál Béla (X. A) igencsak megizzadt (nem is csoda, a feladott tételeket látva…), a kilencedikesek közül Csomós Ferenc Roland és Szilasi Róbert (IX. A) kifejezetten jó eredményt ért el. Roland 15., Róbert pedig 9. lett, több aradi „elit iskolás” diákot is maga mögé utasítva. Gratulálunk nekik és csak jelezzük: jövőre újra OTI-zunk. Még szép, hogy!

Maturandus bál a Jelen házban

Matura_bal_sav

A színházi ünnepség után (április 24., szalagavató) a szórakozás következett. Erre a Jelen házban került sor. A végzősök és a tanárok koccintottak a felnőtté válásért, a tizenkettedikesek előadták még egyszer a keringőt, majd kezdődhetett a bál. Közben viszont hat titkos zsűritag figyelte árgus szemekkel a végzősöket, hogy a fiúk kigombolják-e ingüket, részt vesznek-e a táncban, a lányok levetik-e cipőjüket a táncoláshoz és más hasonló apróságot, ami alapján kiválasztották a bálkirályt és a bálkirálynőt, illetve ezek két udvarhölgyét és két lovagját.

A torta sem maradhatott el, amit a diákok énekléssel és tánccal fogadtak. Majd következett az est fénypontja: a bálkirály és a bálkirálynő megválasztása. A (titkos) zsűri Sarusi Boglárkát választotta bálkirálynőnek, Varga Márkot pedig bálkirálynak. Az első udvarhölgy Mátyás Enikő, a második Pelle Nóra lett. Az első lovag Bitai Olivér, a második pedig Tar Adolf lett. És még ezzel sem ért véget az est, a buli éjfélig folytatódott. 

A szalag elválaszt, leválaszt és összeköt – SZALAGAVATÓ, 2014. [Videóval frissítve]

Szalagavato_2014_sav

Röpke záporokkal teli napon került sor az idei szalagavató ünnepségre, amely szokás szerint a Ioan Slavici Klasszikus Színházban vette kezdetét április 24-én, délután 6 órakor. 86 végzős diák felnőtté válásának ritusát láthatták szülők, rokonok, tanárok, szervezők.

A rendezvényt az iskola néptánccsoportja nyitotta meg egy pörgős marosszéki tánccal, majd a két műsorvezető, Kis Zsuzsanna (XI. A) és Pálfi Kinga (XI. C) vette át a helyet a színpadon. Köszöntötték a jelenlévőket, köztük Bognár Leventét, Arad alpolgármesterét is. A bemondók a tizenegyedikesek nevében szóltak a végzősökhöz, köszönetet mondtak az együtt töltött évekért, és a felnőttéválás fogalmát elemezték. „A szalag, amelyet ma feltűzünk, felnőtté válásotokat jelképezi. Hadnagy Éva igazgatónő a múltbéli szalagavató ünnepségeket idézte fel, majd jókora adag útravalóval pakolta meg a végzősök képzeletbeli zsákját a nagybetűs élethez. „Ne felejtsétek el, és tiszteljétek ezt az iskolát minden hibájával együtt, mert legszebb éveiteket töltöttétek itt, és ez a kilencven éves épület őrzi és megőrzi legféltettebb titkaitokat is. Az iskola és a közösség, amelyben felnőttetek, irányt szabott, és értékrendet adott. Olyan értékrendet, amely segít nektek megtalálni a helyes utat, segít megkülönböztetni a jót a rossztól, a helyest a helytelentől. Biztonságot nyújtott és nyújt, ha bíztok benne.”

Dr. Kovács Gábor következett, a Csiky volt diákja, aki 2002-ben esett át a szalagavatáson. Akkori élményeit elevenítette fel, és szintén tanácsokat adott a végzősöknek és szüleiknek.

A mikrofont Păcurar Ariana (X. A) vette át, Bódi László (Cipő) Ég és Föld között című dalát adta elő saját feldolgozásban. Következett az iskola társastánc csoportja, amelynek tagjai Erdélyi Kinga összeállításában tangóztak. A XII. D osztály gazdasági profiljához hű színdarabot mutatott be Elfuserált főnökcsere címmel, amely egy vállalat főnökcseréjével járó gyökeres változásokat mutatta be tömören és humorosan. Zámbori Renáta (XI. A) összeállításában latin és standard táncok egyvelegét adták elő a XI. A osztály tanulói. A hagyományokhoz híven Erdei Emese csikys mazsorettjei is jelen voltak e rangos eseményen, ők egy különleges előadást produkáltak Loreen Euphoria című dalára. Ezután ismét Păcurar Ariana énekelt, ezúttal a Búcsúdal című számot adta elő, és a közönség nagy tapssal köszönte meg a fellépését. A produkciók sorát Pálfi Kinga zárta egy szavalattal; Márai Sándor Füves könyv című művéből adott elő egy részletet.

Következett az est fénypontja, a szalagok feltűzése. A bemondók még egyszer szóltak a tizenkettedikesekhez, és a szalag szimbolikus jelentéséről beszéltek. „Több jelentést hordoz, mint minden szimbólum. A szalag elválaszt, leválaszt, és összeköt. Összeköt titeket egymással és az iskolával. […] A feltűzendő szalag tehát arra figyelmeztet, hogy ne hagyjátok magatokat, hozzátok meg a saját döntéseiteket, tűzzétek ki a magatok céljait, különben elvesztek… A lila szalagokat először az osztályfőnökök kapták meg, majd sorrendben a XII. A osztályosoknak Maxim Andreia, a B-seknek Lehoczky Attila, a C-seknek László Anett, a D-seknek Erdei Emese és végül az E osztályosoknak Gerebenics Mihály tűzte fel a szimbolikus szalagot egy-egy szál fehér rózsa kíséretében.

Az estét a végzősök keringői zárták, a színes ruhás keringőt Maxim Andreia, az azt követő fehér ruhás keringőt pedig Erdei Emese koreografálta. A színpad kiürült, a székek és páholyok is lassan megüresedtek, a szórakozás a Jelen Házban folytatódott, ahol bálkirálynőnek Sarusi Bernadett Boglárkát (XII. A), bálkirálynak pedig Varga Márkot (XII. A) választották meg.

A végzősöknek további sok sikert és szerencsét az életben, a támogatóknak és szervezőknek nagy köszönet a rendezvény létrejöttéért! „Ezer szépet ígér a holnap, mosolyogva nézz a jövőbe hát!” (Krúdy Gyula)

[Fotó: Bacsilla Sándor, Bortoș Júlia, Csomós Roland, Ilona János] 

És találtunk egy videót is, Zoller Zoltán munkáját, amelyen a műsor végi két keringő látszik. Ugye, nem baj, ha ezt is közzétesszük itt? Így akik nem voltak, nem lehettek ott, azok is beleérezhetnek egy picit a szalagavató hangulatába. Íme:

Tetszett az idei szalagavató?

Eredmények

Betöltés ... Betöltés ...

Szalagavató-ízelítő

szalagavato_nyitokep_sav

Tényleg csak néhány kép, ízelítőként, a ma esti szalagavatóról. Bővebb válogatással és helyszíni riporttal holnap jelentkezünk. De a körkérdést a résztvevők és a közönség számára már ma elindítjuk: Tetszett? A galéria alatt lehet válaszolni.

[Fotó: Bacsilla Sándor, Bortoș Júlia, Ilona János] 

Jaj, neee! Megint másodikok lettünk…

Arad_mozgositsd_magad_donto_kisebb

Ma, április 24-én került megrendezésre az Arad, mozgósítsd magad! (Arad, mobilizează-te!) verseny döntője, melynek első fordulóját simán megnyerte a Csiky. A mai döntőn iskolánkat a következő tíztagú csapat képviselte: Takács Geta (anyuka), Vida Mihály (apuka), Bálint Botond, Sallai Krisztina, Spier Alexandra, Vida Norbert (IV. osztály), Horga Annamária (VII. B), Belean Eduard (VII. A), Sipos József (VII. A) és Mészár Zsófia (VIII. o.). Rajtuk kívül hat cserejátékos állt készenlétben: Rónai Helén (anyuka), Mihály Gábor (apuka), Csáki Rhode Imola (III. osztály), Lészay Csaba (IV. o.), Ördög Tímea (VII. A) és Hari Zsolt Áron (VII. B).

Négy ellenfele volt iskolánknak, mégpedig az Adam Muller Guttenbrunn Elméleti Líceum, a Dimitrie Ţichindeal Pedagógiai Líceum, a Mihai Eminescu Általános Iskola és a Simándi Általános Iskola válogatottja.

Mindvégig nagy volt a csapatok közötti versengés, az eredmény pedig igen szoros lett. Csapatunk régebbi tagjainak déjà vu érzése lehetett: iskolánk 35 ponttal ismét második lett (ugyanúgy, mint tavaly)… Pedig sok és lelkes szurkoló is biztatta a csikyseket! Győzött a pedagógiai líceum csapata, harmadik pedig a Guttenbrunn lett.

Akárcsak tavaly, most is reméljük, hogy jövőre még ennél is jobb eredményt szerzünk. A csapatnak a fáradságos felkészüléséért és az elért szép eredményért gratulálunk! 

Egy kis „Dernière Danse”

Szerintem sokan ismerik már Indilát, születési nevén Adila Sedraia francia énekesnőt, aki rövid időn alatt „elcsábította” a(z internetes) közönséget.

Az első kislemeze 2013 novemberében látott napvilágot Dernière danse (Utolsó tánc) címmel, bemutatkozó albumát pedig 2014. február 24-én dobták piacra. Franciországban a harmadik helyen található a legtöbbször letöltött zeneszámok között. Ha azt hittük, ennél nem lehet tehetségesebb, akkor tévedtünk, mivel hangja franciául, angolul, sőt hindi nyelven is megcsendül.

Amikor kiejtjük az énekesnő nevét, akkor az emberek többségének a Dernière Danse című szám jut eszébe (jelenleg 50 milliónál több megtekintés a YouTube-on!), épp ezért ezt a számot választottam most a Szünetbe.