Kollégiumi gondolatok

2003-as átadása óta minden szeptemberben benépesül a Csiky Gergely Főgimnázium bentlakása. Akár 100 gyermek is kaphat itt szállást, ellátást, gondoskodást. Nem könnyű a beilleszkedés, a szabályok betartása, a gyermekek mégis rövid idő alatt megszokják, megszeretik az „intris” életet.

Ehhez természetesen hozzájárulnak azok a tanárok, pedagógusok, az adminisztratív személyzet, akiknek feladata a bentlakók felügyelete, irányítása, ellátása. És mindazok a rendezvények, amelyeknek célja, hogy a diákok megismerjék egymást, kialakuljon közöttük és az őket irányító pedagógusok között az egymást segítő, családias légkör.

Hagyományos rendezvényeink között első a szeptemberi évnyitó, ahol a nagyok köszöntik az újoncokat, majd pedig a bentlakás házirendjének ismertetésére és az ösztöndíj-lehetőségek bemutatására kerül sor. Elmaradhatatlan rendezvény a gólyabál, a szüreti bállal összekötött ösztöndíj-kiosztás, december 6-án pedig, mint minden otthonba, megérkezik a Mikulás. A legbensőségesebb ünnep mégis az előkarácsony, amikor gyertyát gyújtunk, fenyőfát díszítünk, és együtt köszöntjük az ünnepet.

A második félév rendezvényei közé tartozik a farsangi bál s a béka buli, amikor a kilencedikesek állítják különféle próbák elé végzős társaikat.

Mivel diákjaink Arad megye több településéről származnak, feladatunknak tekintjük az általuk hozott népi hagyományok megismertetését, ápolását. Erre jó alkalom a Szóló szőlő című hagyományőrző műsor, amelyen nem csak diákok, hanem iskolaigazgatók, volt tanárok, szülők is részt vesznek.

Ügyes kezek kézműves csoport is működik a bentlakásban, melynek „termékeit” a hagyományőrző előadásokkor tekinthetik és vásárolhatják meg az érdeklődők.

A Sztankó Károly magyarországi néptáncoktató vezetésével működő iskolai néptánccsoport tagjai között is számos bentlakót találunk. E csoport táncaiban is gyönyörködhettünk már több iskolai és városi rendezvényen.

A tanév végén nem csak az iskolai ballagáson, hanem a kollégiumi végzősök búcsúztatásán is lehetőség van elköszönni azoktól a diákoktól, akik befejezvén tanulmányaikat kilépnek a nagybetűs Életbe.

Számítógépterem, konditerem és több száz kötetes könyvtár is biztosítja a szabadidő hasznos kitöltését.

A bentlakó diákok nagy része ösztöndíjban részesül. Egyesek szociális ösztöndíjat kapnak a Szülőföld Alaphoz, a Communitas Alapítványhoz és a Szövetség a Szórványért Egyesületekhez benyújtott pályázatoknak köszönhetően , mások az amerikai Connecticuti Kultúregyesület jóvoltából érdemösztöndíjban részesülnek. Évek óta működik kollégiumunkban a keresztszülői program. Németországi, magyarországi, kolozsvári és aradi magánszemélyek segítik a szociálisan rászoruló gyermekeket a bentlakási költségek teljes vagy részleges megtérítésével.

Ezekkel a támogatásokkal szeretnénk iskolánkban segíteni és biztosítani minden Arad megyei magyar gyermek számára az anyanyelven való továbbtanulás lehetőségét.

Hadnagy Éva igazgató,
a kollégium vezető tanára

Egy hozzászólás a(z) “Kollégiumi gondolatok” bejegyzéshez

  1. 1966-ban mikor én középiskolás lettem (annak idején csak eredményes fölvételi vizsgával volt lehetséges) nem nyílt nekünk ennyi lehetőségünk!!
    Először akkor kerültem román környezetbe, mivel Kisiratosról származom ahol tudvalévőleg mindenki beszélt magyarul (vagy inkább csak magyarul annak idején)!
    A pedagógus román volt s nem voltunk vele valami jóban, magyarul csak a főszakács Farkas nénivel beszélt, vele is azért, hogy jobb ételt kapjon, mint mi!!
    Tusolni csak kéthetente tudtunk valahol a közeli cukorgyár épületében!
    Hazamenni is csak minden második szombaton volt lehetséges.
    Hallottam, hogy az intri – ahogy mi neveztük – fel lett újítva, s nagyon szép s sokkal több kényelmet nyújt a mai nebulóknak, mint az én időmben nyújtott!
    Ennek nagyon örülök s kívánok a mostani és jövőbeli nebulóknak egy szebb jövőt!!!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

öt + 8 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .