Újra fotókurzus! Fotózás a hétköznapokban

Bathori_Zsigmond

Újra, hiszen tavaly már többen részt vettetek a marosvásárhelyi Báthori Zsigmond (A-FIAP) fotóművész irányításával lezajlott egynapos tanfolyamon, amelynek témája akkor a portréfotózás volt. A tanfolyamról ITT, a weblapon is részletesen beszámoltunk, sőt a résztvevők által készített munkákból is válogatást közöltünk. Idén október 17-én újra Báthori Zsigmond irányításával, de új témával nyílik lehetőség bővíteni a fényképészeti tudásunkat, vagy akár csak a legfontosabb alapinformációkat beszerezni.

Amint azt László Ferenc operatőrtől, a tanfolyam fő szervezőjétől megtudtuk, az idei téma: Fotózás a hétköznapokban. Igen, jól sejtitek, ez a lehető legtágabb lehetőséget kínálja minden csikys számára, aki fotózott már, fotózik, vagy fotózni készül.

Milyen a jó szelfi? Milyen a jó családfotó? Hogyan készül egy jó portré, vagy egy jó tájkép? Mikor és mit érdemes fotózni egy utazáson, kiránduláson? Mire figyeljünk, ha esküvőn, keresztelőn, vagy más családi (és nem családi) eseményeken fotózunk? Mi az a fehéregyensúly, és miért fontos? Milyen módszerekkel dolgozhatjuk fel az elkészített felvételeinket? Mennyire avatkozzunk be utólag a képekbe, azaz mennyire retusáljunk? Ezekre és sok más kérdésre kaphatnak választ azok, akik október 17-én, szombaton néhány órára ellátogatnak a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermébe, ahol a tanfolyam sorra kerül.

A képzésen magyar ajkú fiatalok, elsősorban csikys diákok (az ötödik osztályosoktól felfelé) és a Csikyben végzett diákok vehetnek részt. Örömmel fogadjuk a megye magyar általános iskoláiban tanuló V–VIII. osztályos diákok jelentkezését is. A helyek száma korlátozott, ezért a szervezők azt kérik, hogy a részvételi szándékot a ferilaszlo@yahoo.com email-címen jelezzétek október 14-ig, szerdáig.

A képzésre október 17-én, szombat 9–17 óra között kerül sor a Csiky Gergely Főgimnázium Tóth Árpád termében. A szünetekben az előadó válaszol a jelenlévők kérdéseire, és tanácsot ad ezekkel kapcsolatban. Az elméleti oktatást gyakorlati foglalkozások követik majd. A részvételi díj 50 lej, ez a képzés mellett ásványvíz, üdítő, és egy ebéd árát is tartalmazza. (Merthogy a fotózás közben meg is éhezik az ember.)

Még valami. Mivel a gyakorlati képzéshez modellre is szükség lesz (tavaly maga a mester, azaz Báthori Zsigmond vállalta ezt a feladatot 🙂 ), örömmel fogadjuk egy-két csikys középiskolás diák jelentkezését is, akik vállalják, hogy azon a szombati napon rendszeresen az objektívek kereszttüzébe kerülnek majd. Munkájukért cserébe ingyen vehetnek részt a képzésen.

Fotóztatok már, sőt fogtok is, igaz? Akkor ne hagyjátok ki ezt a lehetőséget! Tanuljatok mesterséget egy igazi profitól! Várjuk jelentkezéseteket a ferilaszlo@yahoo.com email-címen.

O.K. Filmszemle

okKözépiskolás vagy? Csinálj filmet! Ezzel a közvetlen felszólítással fordul a budapesti Káldor Miklós Kollégium a filmkedvelő és filmkészítő középiskolások felé. A 11. Országos Középiskolai Filmszemlén magyarországi és határon túli középiskolák diákjai vehetnek részt. Nevezési díj nincs.

A 11. O.K. Filmszemlén max. 15 perc hosszú rövidfilmmel lehet pályázni, amely lehet játékfilm, animációs film, vagy dokumentumfilm. A beküldött pályaműveket (valamennyit!) a 2015. december 4–6. között sorra kerülő filmszemlén értékelik. A szakmai zsűri tagjai: Mundruczó Kornél filmrendező, Balog Judit színművésznő, Kende János operatőr, Sas István reklámfilmrendező.

Az elkészített kisfilmeket az Indavideó portálon keresztül lehet feltölteni (okfilmszemle.indavideo.hu). A pályázati adatlapot a www.okfilmszemle.hu oldalról tölthetjük le. A pályázat csak a kitöltött pályázati adatlappal együtt érvényes!

A pályázat beküldésének határideje: 2015. november 15.

További információk: www.okfilmszemle.hu, facebook.com/okfilmszemle.

Október 6.: a nap, amikor minden magyar együtt ünnepel

2015_oktober_6_sav

Jó ideje már, hogy Arad felett a Nap egyetlen sugara sem szűrődött át a sűrű és sötét felhők közül. De a mai nap más volt. A mai nap a megemlékezésről, a hagyományokról és az értékekről szólt. Október 6. csak egyszer van egy évben s ezért az aradi Vesztőhelyen, pontban 16 órakor a Nap is lerótta tiszteletét a 13 aradi vértanú előtt.

A megemlékezésen az ünnepi beszédek előtt a román, a magyar, illetve az európai himnusz hangzott el, a Magyar Nemzeti Énekkar (Budapest) előadásában, Antal Mátyás karnagy vezetésével.

Az egybegyűltekhez először Gheorghe Falcă, Arad polgármestere szólt. Visszaemlékezett arra, hogy ő volt az első olyan román politikus, aki évekkel ezelőtt lerótta tiszteletét egy október 6-i megemlékezésen, s emiatt egy sor támadást vont magára, de ez mégis egy lépcsőfok volt a magyar és a román nép közötti jó viszony fenntartásának érdekében.

„A szabadság nem lehet kizárólagosan egy nemzeté vagy egy népé. Nem lehet egy nép szabad mindaddig, amíg a vele együtt élő más nemzetek vagy etnikumok nem érzik magukat szabadnak.” – nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ országos elnöke, dr. Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese pedig a megemlékezés, illetve a magyar–román kapcsolatok fenntartásának fontosságáról beszélt. Faragó Péter, az RMDSZ Arad megyei elnöke is üdvözölte az aradiakat és a távolabbról ideérkezett vendégeket, s ezután újra a Magyar Nemzeti Énekkar énekhangja csendült fel. Az egyházi felekezetek jelenlévő vezetőinek irányításával a Mi Atyánk hangzott el magyarul, románul és németül, majd Urbán Erik OFM érseki helynök, csíksomlyói templomigazgató áldotta meg a megemlékezés résztvevőit.

Az ünnepséget a koszorúzás tetőzte. Az emlékműnél iskolánk diákjai segédkeztek az állami, egyházi és civilszervezetek, illetve egyéni megemlékezők koszorúinak elhelyezésében. Iskolánk részéről Hadnagy Éva igazgató, illetve Spier Tünde aligazgató koszorúzott.

Az október 6-i megemlékezés száznál több virágkoszorút és egy színekben úszó emlékművet jelentett… képekben. De az esemény annál sokkal több volt minden résztvevő számára.

[Fotó: Ilona János]

« A 2 »