„Borban az igazság…” – Csikysek Szegeden

szeged_hansag-2013aprilis-1 A szegedi Hansági Ferenc Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakiskola és Szakközépiskola és a Csiky Gergely Főgimnázium egy közös pályázatban vettek részt, aminek neve Borban az igazság. Szegedi társaink novemberben jártak nálunk, mi pedig április 12–15. között látogattuk meg őket. Kísérőink László Anett tanárnő, Tóthpál Renáta tanárnő és Hasas Paul tanár úr, illetve Erdélyi István voltak.

12-én délelőtt megérkeztünk a szegedi iskolába, ahol kedves fogadtatásban részesültünk. Bemutatták az épületet, a tantermeket, mi pedig nagy szemekkel figyeltük az iskola felszereltségét. Szakács, cukrász és pincér tanoncokkal voltunk körülvéve. Mi is az iskola diákjai által készített ebédből kaptunk, amit ők szolgáltak fel. A borvidékekről Gyurica Zsolt tanár úr tartott előadást. A szegedi diákokkal együtt sétálni indultunk Szeged központjába, megnéztük a Széchenyi teret, a városházát, híres emberek szobrait, a sétálóutcát, a Reök palotát, a szegedi Tudományegyetemet, az Aradi vértanúk terét, a Hősök kapuját, a Dóm teret, az áradó Tiszát, majd, nem utolsó sorban, az Árkád plázát. A vacsorát is a diákok készítették nekünk. Gyönyörű helyen voltunk elszállásolva, a Fehértói Halászcsárdában, ami Szegedtől 12 km-re található. 

   Tovább…

A történelem „hercegei”

korona_tiara-1 Történelmi vetélkedőn vett részt iskolánk háromfős „keresztes csapata” – és kiváló eredményt ért el. Lehoczky Attila történelemtanár állt elő a verseny ötletével, és felkért rá három fiatal, vállalkozószellemű diákot, akik vállalták a versenyt és az ezzel járó, alapos felkészülést.

Ezután indult a „kerszteshadjárat”. A csapat – Sisa Rihárd, Tóthpál Béla, Zaharie-Gulyás Ábel (IX. A) – április 5-én, a szalagavató utáni napon reggel indult az Ács-Muhi Csilla történelemtanárnő által Szatmárnémetiben megszervezett Korona és tiara című történelmi vetélkedőre, melynek Bakócz Tamás és I. Mátyás volt a fő tárgya. Érkezésük és a kapott ebéd elfogyasztása után mind a tizenhárom versenyző csapat elindult Erdődre, Bakócz Tamás szülőföldjére. Ott először csak nézelődtünk, majd a bemutató készségünket villogtattuk meg, ugyanis az első program az erdődi vár megtekintése és rövid történetének meghallgatása volt, majd a Petőfi-obeliszk és a római katolikus templom szépségeinek megfigyelése következett. A munka nehezebb része, az előzetes feladatok bemutatása csak ezután következett. A középiskolás csapatok előzetesen egy háromnapos virtuális kirándulást állítottak össze, melynek központjában a Mátyás- és Bakócz-kori reneszánsz műemlékek álltak, valamint egy képverset (kaligrammot) készítettek Janus Pannonius Egy dunántúli mandulafáról című versét felhasználva. Ezen a próbán csapatunk a maximális 25 pontból 23-at ért el. 

   Tovább…