Szegedi vendégek a Csikyben, Aradon, a Hegyalján, Temesváron

hansagi-1 November 15. és 19. között négy napig vendégül láttuk a szegedi Hansági Ferenc Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakiskola és Szakközépiskola 39 diákját és 4 pedagógusát.

Vendégeink pénteken délután érkeztek iskolánk bentlakásába, miután felkeresték a mácsai botanikus kertet és a Csernovics kastélyt, illetve a pankotai borpincészetet. A vacsora után elkísértük őket iskolánk gólyabáljába. Útközben megismerkedtünk velük és már ekkor jó hangulat alakult ki. Bár a gólyabálon a műsor kicsit unalmasan indult számukra, mert nem ismerték a diákokat, a végére mindenki jól érezte magát. A gólyák beavatása után kezdődött az igazi szórakozás, ahol a szegedi diákok kapták a főszerepet.

Szombaton vendégeink egy érdekes kiránduláson vettek reszt, először Gyorokon ellátogattak a villamosmúzeumba, majd megnézték a Máriaradnai templomot és a Solymosi várat. A fárasztó hegymászás után a ménesi borkóstolón finom ebéd várta őket. Itt körbevezették a vendégeket a feldolgozó üzemben, a pincékben, így betekinthettek a borkészítés rejtelmeibe. 

   Tovább…

111 éve világít!!!


Már 111 éve világít a világ legöregebb működő villanykörtéje, ráadásul szinte egyhuzamban! A kaliforniai Livermore város egyik tűzoltóállomásán csavarták a foglalatába 1901-ben, s azóta mindössze három alkalommal kapcsolták le: 1937 egy teljes hétig, 1976-ban viszont alig 22 percig „pihenhetett”. Ez jóval több mint egymillió órás működést jelent! Bár nem vakító a fényereje (csupán 4 wattos a szénszálas égő), mégis nagyon híres. Külön honlapja van (ITT!), ahol webkamerán át csodálhatjuk a csöndes pislákolását.

A legendás izzó védett a túlfeszültség ellen és külön dízelgenerátor, valamint egy akkumulátor áll készenlétben áramkimaradás esetére. A tűzoltók nem nyúlnak hozzá, le sem porolják, nehogy baja essék. Számukra is jelkép az „örökmécses”: az örök készenlétet szimbolizálja. (Forrás: metropol.hu)

Vélemény

Eredmények

Betöltés ... Betöltés ...

Fun. – Some Nights

Amerikai villanykörte a Kilátóban, legyen hát amerikai zene a Szünetben is. Mégpedig jó zene! Fun.! Ismerős ez az indie pop zenét játszó trió? A We Are Young-ot (Janelle Monáeval együtt készítették) mindenki látta, hallotta már, gondolom, nem is egyszer. Nos, az a szám épp az idén februárban kiadott Some Nights című album első dala, a lenti klip pedig a címadó dalhoz készült.

Asztro… Retro… GASZTRO!!!

kolesz_golyabal-1 Röviddel az idei iskolakezdés után megkérdeztem Sas Ibolya pedagógusnőtől, hogy van-e már valami ötlete a bentlakási gólyabállal kapcsolatosan, mivel tudtam, hogy idén a mi feladatunk lesz annak megszervezése. Nagy meglepetésemre ő már gondolkodott ezen s megemlítette, hogy idén a gasztronómia lehetne a téma. Sem a farsangi bálon, sem a gólyabálakon nem volt még ez a témakör, ezért újdonság lenne a bentlakók számára.

Néhány héttel később összegyűltünk mindannyian, 12-dikes lányok, hogy elkezdjük az előkészületeket. Szerencsére mindenkinek tetszett a témakör, a pedagógus néni pedig már elő is készített egy sor információt a gasztronómiáról, illetve javaslatokat a próbákat illetően. Ezután kitaláltunk 10 próbát a gólyák számára, s lassacskán kezdtük összegyűjteni a szükséges kellékeket. Nagy fejtörés volt számunkra, hogy a kapott összegből mindenre jusson, és hogy minden gólyának kedveskedhessünk egy kis ajándékkal is, de végül jól gazdálkodtunk, és még egy meglepetésre is jutott belőle! 

   Tovább…

Ifjúsági Honismereti Akadémián, Szegeden

szegeden-1 Szeged híres városában tölthetett el négy emlékezetes napot iskolánk két diákja, Kis Zsuzsanna a X. A-ból és Bella Pscherhoffer Zoltán a XI. D-ből, akik Olasz Angéla történelemtanárral együtt vettek részt a XVII. Országos Ifjúsági Honismereti Akadémián. A téma településünk egy neves szülöttének bemutatása volt. Blazovich László professzor úr Csongrád megye jeles személyiségeit mutatta be, Marjanucz László professzor úr Tisza Lajosról, Szeged újjáépítőjéről tartott előadást, a diákok pedig korreferátumokat mutattak be. Bella Pscherhoffer Zoltán szülővárosának, Pécskának hírességéről, Kálmány Lajosról, a folklorisztika úttörőjéről tartott érdekes ismertetőt.

Az előadások mellett érdekes volt a diákok bemutatkozása, ami drámapedagógiai játék keretében történt, miközben egy térképre sorra felkerültek a résztvevő csapatok településének nevei: Esztergom, Dunakeszi, Szekszárd, Miskolc, Veszprém, Tab, Kétegyháza, Horgos, Nagyvárad, Kolozsvár, Temesvár és Arad. Hangulatos volt a Dóm téri Panteon esti fényben, és élményekben gazdag a Makóra szervezett tanulmányút, ahol a József Attila Múzeum s az Espersit-ház mellett nagy hatást tett mindannyiunkra a Hagymaház és a Hagymatikum gyógyfürdő. A csípős hidegben pedig jól esett a József Attila Gimnáziumban elfogyasztott forró tea.

Négynapos együttlét után azzal a reménnyel búcsúztunk egymástól, hogy jövőre Esztergomban újra találkozunk majd.

   Tovább…

Fölszállott a páva!


Föl bizony, nemcsak a vármegye-házára, hanem a Duna TV műsorára is. A vetélkedő az 1970-es Röpülj páva  népdalverseny folytatása, amelyet a Magyar Televízió akkori egyetlen csatornáján láthatott több ország lakossága is. A Fölszállott a páva tehetségkutatóként hirdeti magát, de a néptánccsoportok mezőnyét tekintve inkább a legprofibb együttesek seregszemléje. Erdélyből, Délvidékről, Felvidékről, Kárpátaljáról és természetesen az anyaországból érkezett versenyzők énekét, zenéjét, táncát csodálhatjuk szombat esténként, hétről hétre, a Duna TV műsorán. Olyan fiatalokét (és nemcsak fiatalokét), akik számára a népi hagyományok ápolása örökség és életcél. „A néptáncot azt sosem fogom kizárni, biztos hogy valamilyen szinten fogom a jövőben is csinálni” – mondja egyikük az alábbi videóban. „Semmiképpen sem tudnám az életemből kihagyni most már” – így a másikuk. Képek, mozzanatok a második elődöntőből, a néptáncegyüttesek versenyéből.

 

Tetszik?

Eredmények

Betöltés ... Betöltés ...

Presser Gábor – Nagy utazás

Ellen-X 5. ________________________ (Az alcím magyarázatáért katt. ide!)

Dés–Bereményi–Presser igazából a teljes szerzői-előadói gárda. Vagyis Dés László írta a dalt, hozzá Bereményi Géza a szöveget és Presser Gábor énekelte el a Sose halunk meg című 1993-as film számára. Amelyet, ha vetíti valamelyik tévécsatorna, érdemes megnézni, de tényleg! A film részleteit látjuk a dalhoz társított videóban is.

Nincs mit magyarázni rajta. Meg kell hallgatni és kész. Aztán újra, meg újra, meg újra…

„…Nagy utazás, azt mondtad, hogy ez az élet, s nem halunk meg,
Az ember soha el nem téved, égi láz, a bizonyos égi láz,
Tőled kaptam, majd meghaltam, majd elégtem én…”

Fergeteges gólyabál

golyabal2012-1 Néhány diák életében eljön az az időszak, amikor őt, mint gólyát ünneplik. A Csiky Gergely Főgimnáziumban is eljott ez a nap, a Gólyabál napja november 16-án, amit már nagyon vártunk. A 22 gólya a több hetes munka gyümölcseként egy remek műsort hozott össze a No Name nevű szórakozóhelyen. A bál témája az 1920-as évek világa volt.

A műsor egy gyönyörű keringővel indult, amit bemutatkozásnak szántak. Ezek után a gólyákat külön-külön feladatok elé állították. Ezek felettébb érdekesek voltak. Olyan próbák is voltak, amelyeket minden évben megszokhattunk, például a célbalövés, de voltak ennél sokkal humorosabbak is, pl. a fiúk lányruhában, miniszoknyában végigvonultak a színpadon. Ami azonban a lányokra nézve elég kínos volt, az az, hogy énekelniük kellett ismert magyar számokat úgy, hogy a fülhallgatónak köszönhetően nem hallottak semmit. A közönség is mozgósítva volt, ugyanis a gólyák által készített rajzokat és ékszereket elárverezték közöttük. Természetesen a tanárok sem maradhattak ki a jóból, iskolánk egyik informatika tanára, Ilona János is besegített, hiszen a lányoknak őt kellett meggyőzniük arról, hogy megvegye azt a terméket, amit árulnak, de ez kicsit nehéznek bizonyult, mivel a termék egy fegyver volt. Azért ügyesen megoldották a feladatukat, a puska a legvégén elkelt! 

   Tovább…