Figyelem, érdekes film!!!

Érdekes és látványos kanadai dokumentumfilm lesz ma (október 31-én) a Viasat History csatornán, 21 órától. A címe: Túlélni a fejlődést. Idézet a port.hu ismertetéséből: „Az egyrészt fenséges, másrészt életveszélyes emberi haladás történetét mutatja be filmünk. Rámutatunk arra a halálos kockázatra, amit egy XXI. századi szoftver – szakértelmünk – futtatása jelent egy ősi hardveren – főemlősagyunkon -, amelynek ötvenezer éve nem jelent meg frissített verziója. A gazdag képanyag és a magukkal ragadó hangfelvételek segítségével utazásra indulunk, hogy elmélkedjünk fejlődésünkről a barlanglakó életmódtól a világűr felfedezéséig. (…) A múltban megtehettük, hogy elhasználtuk egy régió forrásait, majd továbbálltunk. De ha napjaink globális civilizációja a túlfogyasztás miatt összeomlik, akkor ennyi volt. Nincs tartalék bolygónk.”

Előzetes:

Demjén Ferenc – Földvár felé félúton

Ellen-X 4. ________________________ (Az alcím magyarázatáért katt. ide!)

Tudom, tudom, tudom! Ez NEM Demjén Rózsi száma! Hanem Bródy Jánosé, akiről – egykori Puskás-diákként – a Puskás-centenáriumra írott cikkben is olvashatunk. No meg itt, ha többet szeretnénk megtudni róla. (Annál is inkább, mivel idén a szakértői zsűri neki ítélte oda a Fonogram-díjat Az év hazai klasszikus pop-rock albumáért, amely Az Illés szekerén címet viseli.) Viszont ez a dal, a Földvár felé félúton Demjén előadásában sokkal erőteljesebb, szélesebb spektrumú, és kitűnő instrumentális részekkel is ki van egészítve. Szóval ezen a héten Demjén Ferenc. Mert az autentikus magyar énekhangok sorában ő is valóban kihagyhatatlan.

Csak néhány szám a sok-sok ismert közül: Felnőtt gyermekek (hm, honnan ismerős ez, tavalyi 12. D-ések?…), Jégszív, Szerelemvonat (nem létezik buli nélküle!…), Gyertyák, A szabadság vándorai, Jöjj vissza, vándor, Iskolatáska, Várj, míg felkel majd a napstb. stb. stb. És sok-sok díj, elismerés: eMeRTon-díj (1997), ARTISJUS Díj – Az év koncertjéért (2008), Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (2010), Kossuth-díj (2012) stb.

Figyelem, a látvány tényleg gagyi, butuska, nem is kell nézni. Csak hallgatni kell, de azt nagyon-nagyon!

100 éves a Puskás Technikum


Rövid összefoglaló testvériskolánk, a Puskás Tivadar Távközlési Technikum és Infokommunikációs Szakközépiskola centenáriumi ünnepségéről, melyet október 24-én délelőtt tartottak a budapesti iskola tornatermében. Részletesebben az ünnepségsorozatról itt olvashatunk.

Véleményed

Eredmények

Betöltés ... Betöltés ...

Puskás-centenárium!

puskas_centenarium-1 1912. október 24-én nyitotta meg kapuit Budapesten a Magyar Királyi Posta Műszerész Tanonciskola. Pontosan 100 évvel később, 2012. október 24-én egy nívós, kivételesen jól felszerelt, magyarországi viszonylatban (is) kitűnő eredményeket felmutató intézmény igazgatójaként dr. Horváth László Ferenc üdvözölte a centenáriumi ünnepségsorozat megnyitóján megjelent több száz résztvevőt, köztük számos egykori és jelenlegi diákot, tanárt, illetve a testvérintézmények képviselőit. Aradot, Arad megyét Hadnagy Éva, a Csiky Gergely Főgimnázium aligazgatója, Hadnagy Dénes, a kisiratosi Páter Godó Mihály Általános Iskola igazgatója, Olasz Angéla történelemtanár és Ilona János informatikatanár képviselte.

A helyszín – Gyáli út 22. – ugyanaz volt, az iskola neve viszont 1953. január 1. óta már Puskás Tivadar Távközlési Technikum (2011. őszétől az Infokommunikációs Szakközépiskola megnevezéssel kiegészítve). Az intézmény elmúlt 100 évéről a Generációk vallomásai című részben emlékeztek meg a meghívott előadók, valamennyien régi Puskás-növendékek. Az egykori tanoncok nevében dr. Varga István beszélt az 1950 januárjáig terjedő korszakról. Dr. Szendrő Péter, a Gödöllői Egyetem dékánja, majd rektora történelmi korszakok és generációk találkozási helyeként értékelte a Gyáli úti alma matert. Katona Kálmán volt közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter szerint a Puskásban megtanulták, hogy az elméleti tudást azonnal gyakorlatba is kell ültetni. Nagy György MTV-s műsorvezető, szerkesztő a ’60-as évekbeli kamaszok világára, lázadásaira emlékezett vissza, különös tekintettel a könnyűzene és a hippikorszak akkori kibontakozására. (Beszéde alatt Beatles-, Illés-, Jimi Hendrix-számok is felhangoztak, akárcsak az LGT híres Szól a rádió című slágere, melynek szövege utal arra a bútorszállító kocsira, amelyben az első rádiós adások születtek 1923-ban. A bútorszállító kocsi másolata ma is ott áll az iskola udvarán, lásd a lenti fényképsorozat második tagját.) Bognár Mihály MTVA-s műszaki igazgató-helyettes az egykori pedagógusok megpróbáltatásairól szólt, melyeket maga és diáktársai okoztak. Az utolsó két évtized képes krónikája tömören és humorosan mutatta be az 1992 óta eltelt időszakot, a Magyar Telekom bázisiskolájává alakulás folyamatát, melynek „karmestereˮ kétségtelenül az igazgató úr, azaz Laci bácsi volt. Ő három emléket is kapott az ünnepségen: egy Puskás Tivadar mellszobrot az iskola dolgozóitól, az iskola 100 éves fennállásának alkalmából kiadott emlékbélyeg bekeretezett példányát, illetve a Tehetségek Segítéséért életműdíjat, amelyet a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács vezetője, dr. Szendrő Péter adott át.

   Tovább…

Figyelem, Csiky-Csuky!!! (Is!)

Megjelent és már a weblapon is olvasható az idei tanév első Csiky-Csukyja! De hír van az idei Mákvirágokról, a lakiteleki Tollas Tibor helyesírási verseny csikys résztvevőiről, nyerteseiről, akárcsak a Puskás Tivadar Távközlési Technikum (budapesti testvériskolánk) 100. évfordulójáról. Tehát csak görgetni és kattintani, görgetni és kattintani szépen, buzgón, ügyesen!…

Mákvirágok!

makvirag_2012-0 Mákvirágnak hívták régen azokat az embereket, akik valami rossz fát tettek a tűzre. Tavaly még tőlem is megkérdezték, hogy mi rosszat csináltam, hogy Mákvirág lettem. Pedig Mákvirágnak lenni jó dolog. Ez egy díj, egy kitüntetés, amit az elmúlt év eredményeiért kap meg az a diák, akinek 10-es magaviselete, 9,20-on felüli átlaga és jó versenyeredményei vannak. Minden évfolyamról egy-egy diák kaphat Mákvirág-díjat. A Csiky Gergely Főgimnázium Mákvirágai az idén három ezüst és egy bronz fokozatot kaptak. Kovács Henrietta bronz, Gulyás Beatrix ezüst, Smeu Júlia ezüst és Tóth Evelyn szintén ezüst Mákvirág-díjat kapott. A díjat október 13-án vettük át Szovátán a Teleki Oktatási Központban, ünnepélyes keretek között. Sajnos csak ketten, Heni és én tudtunk elutazni Szovátára, Sipos Gabriella tanárnő kíséretében. Tóth Evelyn szombaton csatlakozott hozzánk Szovátán, így a díjkiosztón már ő is jelen volt. 

   Tovább…

Lakitelek sokadszor

lakitelek_tollas_tibor-1 Mint sok éve már, idén is benevezhettük gyermekeinket különféle tantárgyversenyekre a Lakitelek Népfőiskola jóvoltából. Október 18-án zajlott le a Tollas Tibor helyesíró egyéni- és csoportverseny, melyre iskolánkból 8 harmadikos és negyedikes tanuló vett részt. Az egyéni verseny eredményeként a negyedikes Rákóczi Rebeka teljesített a legjobban, de mert negyedik helyezést nem osztottak… Csoportversenyben viszont az Adjudeanu Vivienne Orsolya, Borbély Hunor Attila és Tóth Tibor Richárd összetételű csapat a III. lett. Ők oklevelet és értékes jutalomkönyveket kaptak. (A részletes eredményekért kattintsunk ide.) Tapasztalatot és egy csodás másfél napot teljes ellátással viszont mindenki nyert, amiért köszönet illeti a szervező Népfőiskola csapatát Pálinkó Gyuláné elnök asszonnyal az élen, valamint az iskolánk Szülői Bizottságát az útiköltség egy részének fedezéséért.

Kicsike múlt a jelenben

kicsike_mult-2 Harmadik alkalommal az elmúlt 12 év alatt alakult át ideiglenes múzeummá az osztályterem egyik sarka a IV. osztályban. A mindenkori negyedikesek ugyanis ilyenkor ismerkednek meg a történelem tantárggyal, az azt megalapozó dokumentumok és tárgyak sokatmondó, múltat idéző mivoltával. A kiállított tárgyak és írásos dokumentumok javarészt a gyermekek szüleinek, nagyszüleinek és ükszüleinek hagyatéka, de az évek során összegyűjtött tárgyak többi része a tanító néni gyűjteményéből kerültek ki.

A negyedikesek szívesen tartanak tárlatvezetést 8 óra előtt, a nagyszünetekben, valamint órák után. Látogassatok el hozzánk!