Aradi irodalomkedvelők, figyelem!

szabadkai_udvari_kamaraszinhaz_plakatMárcius 23-án, szombaton 17 órakor a Csiky Gergely Főgimnázium Tóth Árpád termében egy különleges előadásra kerül sor. Az Udvari Kamaraszínház Halottak napjától virágvasárnapig című előadását láthatja a közönség. A belépés díjtalan, de a szervezők jótékony célból gyűjtést szerveznek az erdőhegy-kisjenői Gyermekek Biztonságban nevű gyermekotthon javára. Az adományt iskolánk diákjai fogják eljuttatni hittantanáraik kíséretében. 

Az Udvari Kamaraszínházról vallotta Kálló Béla színművész és rendező:

„Mottójának és alapítási céljainak megfelelően az Udvari Kamaraszínház olyan műhelyszínház, amely a jelenünket eredményező múltunkat viszi színre. 2016-ban a színház »A világ magyarságáért« elismeréssel lett kitüntetve. A történelem örök és kifogyhatatlan téma, ami hivatástudattal, hazaszeretettel és nemzeti értékeink megőrzésébe vetett hittel párosulva igazán érdekes és izgalmas előadásokat tud létrehozni. Az elmúlt tizenhárom évben több mint százötven helyen léptünk fel, és a Kárpát-medence színházának tartjuk magunkat. Szeretnénk, ha minél többen megismernének bennünket, határon innen és túl. Színházi munkánk során, történészek segítségével olyan eseményeket keresünk meg a magyar múltból, amelyek alkalmasak arra, hogy belőlük színpadi művek szülessenek. Színházunk célja elsősorban a gondolatébresztés, és másodsorban a szórakoztatás.

Halottak napjától virágvasárnapig

Az Udvari Kamaraszínháznak az az előadása, amelyet a legkisebb, akár technika nélküli színpadokon is el tudunk játszani, mégis a néző igazi színházi élményt kap.

szabadkai_udvari_kamaraszinhaz_1   szabadkai_udvari_kamaraszinhaz_2

Egy nő, három férfi, huszonkét év. Dráma egy felvonásban. Világégéstől világégésig. Az elszakítástól a visszacsatolásig. Történik Szabadkán, a kisebbségi lét első két évtizedében. Korábbi nagysikerű előadásunkat felújítottuk és ismét játsszuk, megújult szereposztásban.

A megtörtént eseményekre és egy szabadkai magyar polgár naplójára támaszkodó darab a maga nemében egyedülálló. Trianonról, a Délvidék szerb bekebelezéséről, majd 1941-es felszabadításáról szól. Életszerű és -szagú mestermunka, amely megmutatja erényeinket és esendőségünket, nemzeti karakterünk napos és árnyékos oldalát egyaránt. A címválasztás nem véletlen: 1918 őszén, halottak napján vonultak be a szerb megszállók Kosztolányi városába, majd 1941 tavaszának virágvasárnapján tértek vissza a honvédek – egyszerre zokogó és nevető, táncoló, ujjongó szabadkai polgárok ezreitől köszöntve.

Az Udvari Kamaraszínház küldetésének tekinti, hogy a magyar történelmen alapuló előadásait akár a legkisebb faluba is elvigye, a kőszínházak mellett. Ismernünk kell múltunkat, hogy tervezni tudjuk a jövőnket. Színre vitt témáinkkal a közbátorságot szeretnénk visszahozni és megerősíteni a közéletben. A közbátorság megléte az alapja a közösségi jogainkkal való élésnek. A közösségi jogok megléte és kiteljesedése pedig feltétele megmaradásunknak.”