Sikeres cserediák-akció zajlott le a Csiky Gergely Főgimnázium és testvériskolája, a Pécsi Református Kollégium között.
Október 23–29. között nyolc pécsi középiskolás tanuló Aradon, nyolc csikys bentlakó diák pedig Pécsett „vendégeskedett”. A fogadó intézmények életébe tekinthettek be a vendégdiákok, tanórákon vettek részt, de a szervezők külön programokról is gondoskodtak.
A Pécsről érkező nyolc diákot – Bachesz Krisztina (13/B), Dombóvári Péter (12/A), Kovács Krisztián (12/B), Máté Dóra (13/B), Ruppert Dóra (13/B), Szabó Gergely (12/B), Szatmári Benedek (12/B), Tőkési Virág Csenge (13/B) – Juhász Béla igazgató fogadta iskolánk bentlakásában, majd Hadnagy Éva aligazgató, a program főszervezője osztotta be őket a Csiky különböző osztályközösségeibe. Hétfő délelőtt Olasz Angéla történelemtanár kíséretében városnézésen, majd Sas Ibolya kollégiumi pedagógus kíséretében az Aradi Állami Filharmónia Liszt Ferenc-emlékkoncertjén vettek részt. Kedden délben a X. A osztályban szervezett Sigur.Info-órára voltak hivatalosak (ezt a Csiky öttagú Sigur.Info csapata irányította), délután pedig előbb a hagyományőrző csoport táncpróbáján vettek részt, majd Takács Máthé Mónika kollégiumi felügyelő tanár tartott számukra kézműves foglalkozást. Szerdán Lehoczky Attila történelemtanár vezetésével a Vesztőhelyre is eljutottak. Csütörtök délután a pécsi diákok egy számítógépes vetítés segítségével mutatták be iskolájukat és a bentlakást, majd a bentlakók szervezésében egy jó hangulatú bulin vettek részt a Csiky kollégiumában. Péntek délelőtt a belvárosi református templomban Baracsi Zsuzsa református tiszteletes, a polgármesteri hivatalban pedig Bognár Levente alpolgármester fogadta őket. (Arad Város Polgármesteri Hivatala a pécsi diákok étkeztetését, illetve utaztatását is támogatta.) Ugyancsak pénteken Zabán István biológiatanár kíséretében az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskolában szervezett Tudományok Fesztiválján vehettek részt, két csikys osztállyal együtt. Szerdán és pénteken délután a Csiky Diáktanácsa szervezett szabadprogramot a számukra.
Az aradi csoport – Bartha Annabella (XII. D), Bartha Csaba-Krisztián (XII. B), Bartucz Anita (XII. B), Bartucz Eduárd (X. C), Florea Róbert (XII. B), Mucsi Bettina (XI. D), Péter Anikó (XI. A), Szabó Máté-Szabolcs (X. B) – pécsi tevékenységeit Sümegi Péterné, a Pécsi Református Kollégium Internátusának igazgatója koordinálta.
Hazatérésük után e csoport tagjai közül négy csikys diákkal beszélgettünk a pécsi élményekről, tapasztalatokról.
– Hogy telt el az az egy hét Pécsett? Milyen programokon vettetek részt?
Mucsi Bettina: – Az elején nagyon nehéz volt, de utána belejöttünk. Naponta iskolába mentünk, délután pedig a meditáción vettünk részt. Kedden a városban voltunk, megnéztük az aradi vértanúk ereklyéiből készített emlékkiállítást.
Bartucz Anita: – Kedden este egy kis műsor volt, ahol egy PowerPointos diavetítéssel saját magunkat, Aradot, az iskolát és a kollégiumot mutattuk be, Bettina és Máté énekeltek, én meg Eduárd népitáncot táncoltunk.
Florea Róbert: – Én meg közben két géppel is fényképeztem! Egy másik nap délutánján az ottani bentlakó fiúkkal fociztunk a sportcsarnokban. Meglátogattuk a nemrég megnyitott Zsolnay negyedet is, ahol látványos kerámiákban és sok más látnivalóban gyönyörködtünk.
Péter Anikó: – Pénteken egy istentiszteleten vettünk részt, ahol a kilencedikes diákokat és az új tanárokat felavatták. Délután kimenőnk volt, még egyet sétálhattunk a városban, szombat délelőtt pedig már készültünk a hazaútra.
– Tapasztaltatok-e valami lényeges különbséget az itteni, illetve az ottani iskolai élet, avagy a kétféle bentlakási élet között?
M. B.: – Az ottani kollégiumi szabályzat az itteninél szigorúbb. Minden nap három órát tart a szilencium (a meditáció), viszont a heti két kimenő időpontját saját maguk választják meg. Ezt egy kis kártyára vezetik be, amit a portán lepecsételnek.
B. A.: – Minden hétfőn és pénteken délelőtt a második óra áhítat, a helyi lelkész vezetésével. A kollégiumról még annyit, hogy nálunk a bentlakók egy szorosabb közösséget alkotnak, mindenki ismer mindenkit. Az ottaniaknál ezt kevésbé tapasztaltam.
F. R. (ábrándozva): – Billiárd-asztal, csocsó-asztal és kávégép is van a kollégiumban… Szép nagy sportcsarnokjuk van, a konyhájuk pedig sokkal otthonosabb, mint a mienk.
P. A.: – Érdekes volt számomra, hogy ott egy helyen van minden: az óvoda, az általános iskola, a gimnázium, az internátus és a sportcsarnok is.
– Volt-e valami, ami kellemesen, vagy netán kellemetlenül lepett meg az ott tartózkodásotok alatt?
M. B.: – A nevelők és a diákok közötti kapcsolat sokkal közvetlenebb, szinte baráti. Viszont a pécsi diákok nem voltak annyira nyitottak felénk, mint ahogy azt vártam.
B. A.: – Nekem nagyon tetszett a város, az keltette a legmélyebb benyomást. Gyönyörű szép ott, szívesen eltöltenék Pécsett még egy hetet. Amúgy picit hiányoltam, hogy nem kaptunk pontos programot az ott tartózkodásunk idejére.
F. R.: – Pécs tényleg nagyon szép. Viszont a mi iskolánk és bentlakásunk működése sokkal közelebb áll hozzám, nehezen barátkoznék meg az ottani szabályokkal.
P. A.: – A város nekem is nagyon tetszett és szerintem még többet is barangolhattunk volna benne. Az első két nap volt nehéz a számomra, az új környezetbe való beilleszkedés. De, végső soron, nekem tetszett az ott eltöltött hét.
– Az ott látott, tapasztalt dolgok közül mit tudtok, vagy mit lehetne hasznosítani az itteni iskolai életben?
M. B.: – A heti két kimenő a kollégiumban feltétlenül ilyen lehet. Ezenkívül ott nem 50, hanem 45 percesek az órák, ezáltal hamarabb ér véget az iskolai nap. Arról nem beszélve, hogy amennyire tapasztaltuk, a tananyag is sokkal könnyebb, mint nálunk.
Válogatás a pécsi diákok fotóiból
Válogatás az aradi diákok fotóiból