Oktatási fórumnak adott helyet november 11-én, pénteken iskolánk. A díszteremben Király András oktatási államtitkár, Borsos László államtitkári tanácsos, illetve Szőcs Domokos, a Kisebbségi Oktatási Főosztály vezérigazgatója találkozott Arad megye magyar pedagógusaival, iskolaigazgatóival, illetve magyar önkormányzati képviselőkkel.
Juhász Béla, a Csiky Gergely Főgimnázium igazgatója házigazdaként üdvözölte az egybegyűlteket, majd Bognár Levente, Arad alpolgármestere nyitotta meg a fórumot. Alapgondolatként, elsődleges célkitűzésként fogalmazta meg azt, hogy minden magyar gyermek tanulhasson, tanuljon magyarul.
Matekovits Mihály, az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének oktatási alelnöke statisztikai adatokkal vázolta a magyar oktatás helyzetét a megyében. Mint elmondta, összesen 2862 magyarul tanuló gyermek él Arad megyében, akik közül 813 óvodás, 721 elemista, 723 gimnáziumi, illetve 380 középiskolás. Rajtuk kívül 219 diák fakultatív magyar oktatásban részesül.
Király András oktatási államtitkár az új tanügyi törvény fontosabbnak ítélt előírásait mutatta be. Kiemelte, hogy az önkormányzatok, polgármesteri hivatalok ezután aktívabban kapcsolódhatnak be az iskolák életébe, ezenkívül szorosabbra kell fűzni a kapcsolatot az iskola vezetősége, a szülők és a helyi közösség (helyi tanács és polgármesteri hivatal) között, és ezt az iskolák vezető tanácsának megváltozott összetétele is tükrözi. Mint jelezte, az új tanügyi törvény nem azonnal, hanem folyamatosan lép életbe. Például, az idén szeptemberben indult ötödik osztályok már 9 általánost fognak végezni (tehát 5 gimnáziumi osztályt), amely után 3 év líceumi oktatás következik az elméleti szakokon, vagy 4 év a szakosztályokban. Nehezíti a pedagógusok munkáját az, hogy még nem jelentek meg az új tantervek és keretóraszámok. Másrészt az is elgondolkodtató, vélekedett Király András, hogy a magyar diákok részaránya Arad megyében (4% az általános iskolákban, 2% a középiskolában) jelentősen elmarad a magyarság megyei részarányától (10%).
Szőcs Domokos azt hangsúlyozta, hogy mindegyik oktatási szint egyformán fontos, másrészt a külső rendelkezések alkalmazása mellett is a legfontosabb az, hogy mi történik az osztályteremben, a csukott ajtó mögött.
Bognár Levente az oktatás területén jelentkező finanszírozási gondokról beszélt, majd a jelenlévők közül többen is elmondták véleményüket, illetve megfogalmazták kérdéseiket a módszertannal, fejkvótával, szimultán osztályokkal, osztálylétszámokkal, a lehangoló demográfiai helyzettel, a kiegészítő személyzet hiányával és sok mással kapcsolatban, ezenkívül vita alakult ki a román nyelv oktatásáról a nem román anyanyelvű gyermekek számára.