Színházi minifesztivál, avagy csikysek jelenet-parádéja

Jelenet_parade_2015_sav

Vajon mit adhatnak elő a csikys diákok Csiky-napkor? Természetesen iskolánk névadójának darabjaiból néhány jelenetet.

A Csiky-nap keretén belül került sor erre az új típusú rendezvényre, amelyet Nyári Melinda, Rudolf Ágnes és Ruja Ildikó magyartanárnőknek köszönhetünk. Ők voltak a megálmodói, illetve ötletgazdái ennek az eseménynek, mely, a tapsokból ítélve, illetve a résztvevők és nézők visszjelzései alapján is nagy sikert aratott.

December 11-én, pénteken 11 órától megtelt a Jelen Ház nagyterme. A nézőtéren a szurkoló osztálytársak, iskolatársak, tanárok ültek, a színfalak mögött pedig a lámpalázas diákok készültek.

A jelenet-parádén összesen öt csoport lépett fel, közülük négy a Csikyből, illetve, legnagyobb örömünkre, egy magyarországi partneriskolánk részéről is. Elsőként ők, a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum Corvin Mátyás Szakképző Iskolájának színjátszói mutatkoztak be. A Mukányi című színmű első felvonását mutatták be, Szani Marianna és Vakulya Bernadett felkészítésével.

Őket iskolánk diákjai, méghozzá a IX. A osztályosok követték, akik A proletárok című darabból adtak elő egy jelenetet. A IX. C osztály tanulói ugyancsak a Mukányi-t választották, a X. A-sok pedig A nagymama című vígjátékból mutattak be egy részletet. Végül a legidősebbek, a XII. C osztály képviselői léptek fel, akik egy nagyobb feladatra vállalkoztak, a Buborékok című vígjátékból készítettek egy jelenetsort. Mind a négy csikys csoport felkészítő tanára Rudolf Ágnes volt, akinek ezúton is gratulálunk.

A rendezvény végén Hadnagy Éva igazgató mindenkinek gratulált, minden fellépő csapatot jutalmazott, illetve biztosította a jelenlévőket arról, hogy ezentúl hagyomány lesz a jelenet-parádé.

[Fotó: Bortoș Júlia, Csomós Roland]

« A 2 »

Arad a történelem viharában

Tortenelmi_vetelkedo_2015_sav

Az idei Csiky-napok keretén belül december 11-én, péntek délelőtt rendezték meg az Arad a történelem viharában című történelmi vetélkedőt V–VIII. osztályos diákok számára. Iskolánk Tóth Árpád termében 12 három fős csapat, tehát 36 történelemet szerető diák gyűlt össze összesen 10 iskolából.

Muntean Tibor történelemtanár üdvözölte a csapatokat, amelyek az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola, az ágyai Olosz Lajos Általános Iskola, az Erdőhegyi Általános Iskola, a kisiratosi Páter Godó Mihály Általános Iskola, a Nagyiratosi Általános Iskola, a simonyifalvi Simonyi Imre Általános Iskola, a szegedi Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum, a zerindi Tabajdi Károly Általános Iskola, valamint a Csiky Gergely Főgimnázium diákjaiból tevődtek össze.

A csapatok sorszámának kisorsolása után megkezdődőtt a vetélkedő, amely összesen hat versenyszámból állt. Helytörténeti kérdőívet kellett hogy kitöltsenek a diákok, majd egy-egy aradi épület képét kellett több darabból kirakniuk, de úgy, hogy még minden darabért is egy-egy kérdésre kellett helyesen felelniük. Talán a Lőszer című versenyszám volt a legérdekesebb a versenyzők számára. Minél több, előre kézzel lemért, majd emlékezetből felidézett súlyú, sóval töltött lőszercsomagocskát kellett készíteniük a csapatoknak, s pontot csak azok kaptak, akik +/- 1-2 gramm különbséggel eltalálták a súlyt.

A Torpedó című közismert játék élő változatát is lejátszhatták a csapatok Muntean Tibor tanár úrral, majd az aradi Ioan Slavici Színház félig megkapott képét kellett rajzban kiegészíteniük a diákoknak. A mindent eldöntő utolsó feladat, a Szobor valóban a Szabadság-szobornál, tehát kint, a szabadban zajlott le.

A díjkiosztóra ebéd után került sor, ekkor derült fény a legtöbb pontszámot begyűjtő négy csapat kilétére:
I. díj: Pikó Dorina (VI. o.), Csóti Renáta, Télessy Péter (VII. o.) – Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Szeged
II. díj: Csák Péter Szilveszter, Szabó Viktória, Köteles Tamara Petra (VII. o.) – simonyifalvi Simonyi Imre Általános Iskola
III. díj: Bedő Andrea, Lévai Karola, Sáfár Emese (VII. o.) – aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola
Dicséret: Mészár Anna Orsolya, Tóth Tibor Richárd, Tóthpál Eszter (VII. A) – Csiky Gergely Főgimnázium, Arad; Andó Nándor Örs, Lacsán Zsófia, Szatmári Martin (V. o.) – Páter Godó Mihály Általános Iskola, Kisiratos.

Részvételi oklevél és ajándékcsomag nélkül azonban senki nem maradt, így a verseny után valamennyi résztvevő csapat örömmel indulhatott haza.

[Fotó: Bacsilla Sándor, Ilona János, Zsámbok Zoltán]

« A 2 »

Közös ünneplés, játékos vetélkedők az idei Csiky-napon

Csiky_nap_2015_sav

December 11-én tartottuk iskolánk névadójának és magának az intézménynek az ünnepét, az idei Csiky-napot. Örömmel üdvözöltük ezen a testvériskoláink küldöttségét, díszvendégeinket, és természetesen a csikys diákokat és pedagógusokat.

Határon inneni és határon túli testvériskoláink képviselői is ellátogattak Aradra, a Csiky-napra. Velünk volt az ünnepségen a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum, a szegedi Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum Corvin Mátyás Szakképző Iskolája, az ágyai Olosz Lajos Általános Iskola, az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola, az Erdőhegyi Általános Iskola, a kisiratosi Páter Godó Mihály Általános Iskola, a Nagyiratosi Általános Iskola, a simonyfalvi Simonyi Imre Általános Iskola, a zerindi Tabajdi Károly Általános Iskola küldöttsége, valamint a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium igazgatója és igazgató-helyettese, a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium igazgatója és igazgató-helyettese, illetve a zimándújfalui Móra Ferenc Általános Iskola igazgatója. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Király András, az Oktatási Minisztérium államtitkára, Bognár Levente, városunk alpolgármestere, Cziszter Kálmán városi tanácsos, Pellegrini Miklós főtanfelügyelő-helyettes, Baracsi Levente reformárus lelkész, illetve Lészai Ildikó, a szülői bizottság elnöke.

Naschauer Kinga VIII. osztályos tanuló Tóth Árpád Köszöntő című versét szavalta el, majd Hadnagy Éva igazgató lépett a mikrofonhoz. „Iskolánk múltja kitörölhetetlen része iskolánk jelenének. Jelenünk pedig meghatározza a holnapot. Sőt mi több, nemcsak iskolánk, hanem aradi magyar közüsségünk holnapját, jövőjét is.” Utána, sorrendben, Király András, Bognár Levente és Pellegrini Miklós szólt a jelenlévőkhöz, a hagyományok megtartására, az elődök tiszteletére, szorgalomra és kitartásra biztatva az iskola diákjait és tanárait.

A tizenkettedikes Zaharie-Gulyás Ábel tolmácsolásában egy William Shakespeare-monológot hallhattunk, majd az elsős Tapasztó-Gujdár Péter és Vida Roland vidám népdalokkal teremtett jó hangulatot.

Régi hagyomány iskolánkban, hogy a közösségépítő tevékenységért és a kiváló tanulmányi eredményért egy vagy több tanuló Csiky-díjban részesül. Ezt a díjat idén is a Szabadság-szobor Egyesület ajánlotta fel. Spier Tünde aligazgató méltatta a három idei díjazott – Sipos Szilárd (XII. C), Sisa Rihárd (XII. A) és Tóthpál Béla (XII. A) – eddigi tevékenységét. (A méltatást és a Csiky-díjasokkal készített interjút külön bejegyzésben fogjuk közölni.)

Szabó Csilla zenetanár irányításával népdal-összeállítást hallhattunk iskolánk kórusától, majd Csiky Gergely mellszobrának megkoszorúzása következett. Baracsi Levente lelkipásztor áldását adta a jelenlevőkre, majd a Himnusz közös eléneklésével zárult a rendezvény, amelynek megszervezését az Aradi Városi Tanács, a Municípiumi Kulturális Központ, az Aradi Szabadság-szobor Egyesület és az Arad Megyei Kulturális Központ támogatta .

Az ünnepség után kezdődött az Arad a történelem viharában című történelmi vetélkedő V–VIII. osztályos diákok számára, a Jelenet-parádé Csiky Gergely színműveiből középiskolások részvételével, illetve délután Az én Aradom rajzpályázat bemutatása, értékelése és díjazása.

[Fotó: Bacsilla Sándor, Zsámbok Zoltán]

« A 2 »

Weblap-évforduló és a média

weblap_5_eves_sav

5 éves az iskolánk weblapja. Az idei Csiky-napok nyitányaként, 2015. december 10-én, csütörtökön ezt ünnepeltük meg, illetve a média szerepéről, befolyásáról folytattunk fórumbeszélgetést szakmabeliek és csikys diákok közreműködésével. A tematikus versenyek értékelésére és az eredményhirdetésre is ekkor került sor.

Weblap_bemutatas_20102010. december 20-án, az akkori Csiky-napon mutattuk be a Csiky weblapját. Majdnem fél évig tartott az előkészítése, ebben Veress Dávid, akkori végzős diák vállalt oroszlánrészt. (Megjegyzés: 2004-ben kísérleti jelleggel készült már egy weblap, amely néhány hónapig működött csak, s főként a korábbi iskolai évkönyvek rövidített anyagait tartalmazta.)

2011 októberében egy adatbázis-alapú WordPress-oldalra tértünk át, amelynek programozását volt tanítványunk, Ilyés Levente végezte el. 2013 áprilisában egy komolyabb „ráncfelvarrást” hajtottunk végre a kinézeten és a menüszerkezeten, azóta pedig a mai formájában látható a Csiky Gergely Főgimnázium honlapja.

A weblap működtetésében, a szerkesztési munkában előbb egy, majd egyre több diák vett részt. Tavalyelőtt 11, tavaly 16, idén pedig 18 fős csapat dolgozik a weblapos hírek előállításán. Az évfordulós rendezvényen közülük három végzős szerkesztő, Sipos Szilárd, Bortoș Júlia (XII. C) és Tóthpál Béla (XII. A) mutatta be feladatkörét és azt, hogy miben alakította, segítette őt a weblapszerkesztési munka.

Zsori_BlankaVeres János szervergazda a Csiky-honlap és más aradi weblapok közötti különbséget ecsetelte, majd az első diákszerkesztő, a jelenleg Kanadában tartózkodó Zsóri Blanka jelentkezett be Skype-on (legalábbis hangilag, mert a mozgókép nem akart működni). Számára a weblap-fotósi munkakör igen hasznos gyakorlatnak bizonyult későbbi tanulmányaiban a Temesvári Tudományegyetem Művészet és Design Karának Fotográfia szakán.

A média tájékoztat és/vagy befolyásol – erről a témáról folytattunk fórumbeszélgetést a rendezvény további részében Pálfi Kinga televíziós szerkesztő, riporter, illetve László Ferenc operatőr közreműködésével. Mindketten jó ismerősei a csikyseknek, hisz évek óta segítik és dokumentálják az iskolai és kollégiumi tevékenységeket, rendezvényeket kisfilmes pályázatokat. Pálfi Kinga a megbízható avagy kevésbé megbízható hírforrásokra, a hatásvadász címekre s a megtévesztő hírszerkesztésre vonatkozó kérdésekre válaszolt, László Ferenc pedig egy általa szerkesztett videó segítségével mutatta be a vizuális torzítás és megtévesztés néhány esetét, végül Pataky Lehel Zsolt, az aradihirek.ro szerkesztője, illetve Gál Zoltán Csaba, a Nyugati Jelen újságírója fejtette ki röviden a témával kapcsolatos véleményét.

Az évfordulóval, illetve a fórumbeszélgetés témájával kapcsolatos versenyt Mikes Sarolta nyug. magyartanár, illetve Ruja Ildikó magyartanár értékelte, a díjazottak nevét pedig Nyári Andrea magyartanár, illetve Ilona János számítástechnika tanár, a weblap szerkesztője ismertette. Az iskola honlapját népszerűsítő reklámszövegek közül a zsűri a hatodikos Sallai Krisztina versét értékelte a legjobbként. Őt Mészár Anna Orsolya és Tóthpál Eszter (VII. A, 2. díj), Csapó Vivien, Gál Zsuzsa Dorottya, Rudolf Judith, Sallai Eszter (VII. A, 3. díj), valamint Back István Levente (VI. osztály, dicséret) követte. A fórumbeszélgetés témájára beküldött írásművek mezőnyében Sipos Szilárd (XII. C) In medias res c. verse érdemelte ki az első díjat. Bold Barbara (XI. A) Fogyasztói társadalmunk sekélyében fulladozva c. írása második díjas lett, Birta Andrea (XI. A) Tipor az emberfaló század c. verse, illetve Czank Vivien (XI. A) A média hatalom c. írása pedig dicséretet érdemelt.

A weblap szerkesztői, valamint a rendezvény meghívottjai egy-egy vadonatúj, Csiky-logóval ellátott trikót kaptak ajándékul az iskola vezetősége részéről, majd mi más lehetett volna a végszó a rendezvény végén, mint az, hogy „Viszlát 5 év múlva!” Tehát a Csiky-weblap 10. évfordulóján. 🙂

[Fotó: Szilasi Róbert, Zsámbok Zoltán]