Amerika? Miért ne?

andi06 Asztalos Andrea 1999-ben érettségizett iskolánkban, matematika-informatika szakon, utána pedig a Kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen folytatta tanulmányait magyarul matematika-fizika szakon, illetve harmadévtől matematika-informatikán is.
2004-ben, a mesterkurzus elvégzése után az Amerikai Egyesült Államokba került. 2010-ben doktorált fizikából az Indiana állambeli Notre Dame Egyetemen. A disszertáció témája: a bolyongáselmélet alkalmazásai.
Jelenleg (az amerikai) Trójában él, a Rensselaer Műszaki Egyetemen végzi posztdoktori kutatásait a hálózattudomány területén.
Kedveli a tornát, az úszást, az egészséges ételeket, a regényolvasást, az autókat, a megújuló energiaforrásokat, illetve az állat- és növényvédelmet.
Szeptember 22-én végzős csikysek egy csoportjával találkozott és beszélt nekik a továbbtanulás jelentőségéről, a belföldi és külföldi lehetőségekről, munkájáról, munkahelyéről, illetve, természetesen, amerikai tapasztalatairól. A közvetlen, jó hangulatú találkozó után válaszolt az alábbi kérdésekre.

– A csikysekkel folytatott beszélgetés alatt elmondtad, hogy nagyon szerencsés  vagy, amiért Amerikában tanulhattál tovább. Csak a szerencsén múlott ez?
– Miután megkezdtem a mesterkurzust, az egyik tanárom ajánlotta fel az amerikai továbbtanulás lehetőségét. A fizika szak legjobb diákja nem fogadta el az ajánlatot, így jutott az el hozzám. Mai napig sem tudom, hogy pontosan miért rám esett a választás. Valószínűleg azért előnyömre volt, hogy a matematika-fizika szakon évfolyamelső voltam és a programozáshoz is értettem.  Rövid időbe telt, amíg elfogadtam az ajánlatot. Amerika? Miért ne? – ez volt a válaszom erre a lehetőségre, de az év telis tele volt felvételi vizsga-izgalmakkal, angol nyelvű fizika könyvek böngészésével és rengeteg papírmunkával is.

– Más ország, más földrész, más környezet. Volt-e valami, ami kellemesen meglepett, illetve mi az, amit talán mostanáig sem tudtál megszokni?
– Barátságosak az emberek, és feltétel nélkül el tudnak fogadni – ez nagyon jól esett. Nem kérdezték, honnan jöttem, bőven elég volt az, hogy én is ember vagyok, pont olyan, mint ők. A köszönési stílust viszont mai napig sem szoktam meg. Hi! How are you? Magyarul: szervusz, hogy vagy? Sosem tudom, hogy egy adott helyzetben erre kell vagy nem kell válaszolnom.

   Tovább…

Idei első vendégeink

dscf3525 2011. szeptember 14-én, szerdán villámlátogatást tett nálunk a budapesti Arany János Gimnázium 40 tanulója, valamint kísérő tanáraik.

A közgazdaság kabinetben Juhász Béla igazgató és Hadnagy Éva aligazgató köszöntötte vendégeinket. Az aligazgatónő egy rövid számítógépes bemutató segítségével vázolta a legfontosabb tudnivalókat iskolánkról. Ezt követően Smeu Júlia, a diáktanács elnöke néhány szóban ismertette a diáktanács célját, működését.

A XI. A osztály tanulói körbevezették vendégeinket iskolánkban. Válaszoltunk kérdéseikre, de mi is kíváncsian kérdezgettük őket, az ő iskolájukról. Egy közös csoportkép elkészítése után az „aranyosok” folytatták útjukat Torockó felé.

   Tovább…

Tanévnyitó, 2011

dscf3484 Hétfő, szeptember 12., reggel 9 óra: megkezdődött!

Az elsősöknek először, a másodikosoknak másodszor, …, a tizenkettedikeseknek tizenkettedszer csengettek be egy új tanévre.

Amelynek kezdetén meleg volt (van, még), nyári meleg. És mégsem a strandra, a hegyekbe, a tengerre, vagy, netán, a kertbe munkálkodni hivatalosak diákjaink, hanem a tantermekbe, órákra. Hát, ez van.

Hahó, azért fel a fejjel, történnek majd szép dolgok (is) ebben az új tanévben, az biztos!

Röviden a megnyitóról. Smeu Júlia, a rendezvény műsorvezetője iskolánk diákönkormányzata nevében fejezte ki azt a kívánságát, hogy az előttünk álló kilenc hónapban sok hasznos tudással és szép közösségi élménnyel gyarapodunk majd mindnyájan. (Ezt mindnyájan reméljük!)

Naschauer Karina második osztályos tanuló olvasta fel az elsős diákok listáját, akik a hagyományokhoz híven a félkörben elhelyezett székeken foglaltak helyet.

Juhász Béla igazgató gyöngéden figyelmeztette a diákokat arra, hogy bár kétségkívül meleg van, a tanévnyitót követően majd csak kilenc hónap múlva következik a tanévzáró. (Be kár, vélhették némelyek…) Szintén ő vázolta az elmúlt időszak csikys változásait, a főgimnáziumi státus elnyerését, az új épületszárny hivatalos átadását, illetve a Kincskereső óvoda megújulását. Mindezek a tanügyminisztérium és a polgármesteri hivatal hathatós támogatásával jöhettek csak létre.

   Tovább…