Karácsonyváró

karacsonyvaro-38 Szorgalmasan készültek a bentlakók idei utolsó nyilvános fellépésükre, amely a szüret végétől a karácsonyig terjedő időszak jeles napjait és az azokhoz fűződő népi hagyományokat elevenítette fel a Karácsonyváró című előadásban, amelyre 2011. december 8-án került sor iskolánk dísztermében.

November 1-től, Mindenszentek napjától indult az „időutazás”, majd november 11-hez, Márton napjához kapcsolódott az első kis jelenet. A kisiratosi bentlakók annak néztek utána, hogy miként kapcsolódik a liba a Szombathelyen született és 397-ben elhunyt Szent Márton püspök nevéhez, és miért mondják azt, hogy „Ki Márton napján libát eszik, egész évben nem éhezik”.

Mihelyt befejeződött vidéken az őszi betakarítás, kezdődhetett kalákában a kukoricafosztás, fonás, varrás. Ez egyben a közös szórakozás egyetlen színterét is jelentette (a televízió, internet, közösségi hálók nélküli régi világban), ráadásul beszélgetés, énekszó, játék mellett sokkal jobban ment a munka is. A kisperegi diákok a kaláka hangulatát elevenítették fel, a simonyifalviak pedig a vadásziak segítségével már az egyházi év kezdetét jelentő adventről szóltak Márai Sándor gondolatai segítségével.

December 6-ika, Mikulás napját pécskai és székesúti bentlakók mutatták be, majd következett december 13., Luca napja. „Luca, Luca, kitty-kotty” – idézte Mucsi Bettina műsorvezető Bárdosi Németh János Lucázás című versét, a majláthfalvi diákok pedig a házasság- és időjárásjóslásra vonatkozó hagyományokat elevenítették fel vidám jelenetükben. Ehhez kapcsolódott a kertészről és a magról szóló példázatos mese, amelyet Moroz Annamária olvasott fel.

A hosszú téli estéken a kántálók énekétől és verses köszöntőitől volt hangos a téli utca. Feketegyarmati és ágyai kántálók gondoskodtak arról, hogy ez a hagyomány se maradjon ki az ünnepi előadásból, amelynek záró jelenete – Kit válasszak a kilencből? a simonyifalviak előadásában – előtt Hadnagy Éva aligazgató, az Alma Mater Alapítvány ügyvezető elnöke hirdette ki az ösztöndíjas bentlakók listáját. A közeledő ünnepre való tekintettel decemberben a tízes magaviseleti jeggyel rendelkező bentlakók mindegyike támogatásban részesül. (Az első félév eredményei alapján alakul majd ki a további hónapok ösztöndíjasainak listája.) Érdemösztöndíjban részesül az a három diák, aki az elmúlt tanévben a legjobb tanulmányi átlagokat érte el: Moroz Annamária (9,78), Bartucz Anita (9,71) és Albert Dóra (9,35). Hadnagy Éva nem hallgatta el azt sem, hogy a bel- és külföldi támogatók kitartó támogatása ellenére egyre több nehézséget okoz a bentlakók ösztöndíját biztosító pénzösszegek előteremtése. Hatékony segítséget jelentenek a keresztszülői támogatások, illetve a pályázatokból elnyerhető támogatások.

Következett a párta feltűzése és a kalap átadása. Hagyományőrző tevékenységéért idén Péter Anikó tizenegyedikes diák fejére került a párta, illetve Florea Róbert végzős diák fejére a kalap. (Utóbbi családi okok miatt nem vehetett részt az előadáson.)

Takács Máthé Mónika kollégiumi felügyelő tanár rendezte az ünnepi előadást, amelynek létrejöttét a Csiky Gergely Főgimnázium szülői bizottsága, az Alma Mater Alapítvány, illetve Gerebenics Mónika támogatta. Az ügyes kezű szervezőknek hála, szépen megterített asztalokon finom sütőtök, mézeskalács, illetve adventi koszorúk, karácsonyi dísztárgyak sokasága vonta magára az egybegyűltek figyelmét.

A gyertyával, csillagszóróval a kezükben a színpadon és a színpad előtt felsorakozó bentlakók éneke már igazi karácsonyi hangulatot varázsolt a díszterem némiképp hiányos közönsége számára. Többen voltak hivatalosak, többen részesülhettek volna a közös ünneplés csöndes örömében ezen a szép decemberi estén.