Erdőjárás a IX. B-vel

Erdőjáráson a IX. B-vel [Fotó: Ilona János]

Október 25-én, pénteken, az iskolai Zöld hét ötödik napján erdőjárásra indultunk a IX. B osztállyal.

Előbb a Csálai-erdőbeli tóhoz sétáltunk el, ahol a rövid pihenő alatt kacsákkal, hattyúkkal, kutyákkal és egy szelíd cicával barátkoztunk. A merészebbek a nádason is átvágtak, többé-kevésbé száraz lábbal, és a ruhájukra ragadó fehér pihék miatt érdekesen megváltozott öltözékben.

Az erdei ösvényeken haladva a Csálai Látogatóközponthoz jutottunk, ahol más Csiky-beli kiránduló csoportokkal is találkoztunk. Közben a Flora Incognita alkalmazás segítségével az erdei növényekkel ismerkedtünk. Mezei juhar, fekete nyárfa, egybibés galagonya, tövises lepényfa, amerikai alkörmös, veresgyűrű som, fehér akác, közönséges fagyal – csak néhány az őszi színeikben pompázó fák és bokrok közül, amelyek mellett, között elhaladtunk.

Valamivel déli tizenkettő után már vissza is értünk az iskolához, és mindenki rendben elérte az autóbuszát, villamosát, családi autóját, illetve kétlábú gyalogjárgányát.

« A 3 »

Zöld hét a Kincskereső óvodások körében, a Lepke és a Mókus csoportban

Így, ősz derekán, a Zöld hét „beiktatása” lehetőséget adott a középső és nagycsoportos gyerekek számára, hogy a már tavalyról szerzett ismereteiket bizonyos témákban a gyakorlatban is megtapasztalják.

Az első nap a víz fontosságáról szólt. Nagyobbak révén egy évvel, a kisfilm megnézése után a vízről már tudott ismereteiket elmondták, illetve egy-egy tulajdonságát megtapasztalták. Sós, édes, savanyú „vizet” kóstoltak. A víz mindkét halmazállapotát is megtekinthették, ezzel még jobban megértve a víz körforgását a természetben.

A következő napon az újrahasznosításé volt a főszerep. Ez a téma is ismert vot tavalyról, de az idén lehetőségük volt újrahasznosított anyagokból gyártott játékokat is kipróbálni. Előkerült a tojástartóból készült kirakós, a kupakos játék és a fagyis pálcákból és kupakokból kirakható pálcikaemberek. A gyerekek a játék után valami hazavihetőt is készítettek a kiválogatott hulladékokból.

A szép, őszies idő kicsalogatott bennünket a Megbékélési parkba, ahol a harmadik nap őszi sétával, az időjárás és a természet megfigyelésével telt. Ha már kint jártunk a parkban, a galambokat sem hagytuk éhen. Visszaúton színes faleveleket gyűjtött mindkét csoport, majd az oviban elkészítettük a gyermekekkel a Mókust és a Lepkét, a két csoportjelet.

Csütörtök reggel a szokottnál kicsit korábban indult a nap. A megszokottnál hosszabb sétára indultunk, úticélunk a városi múzeum természettudományi részlege volt. Az ott látottak alapján a gyerekek ismert vagy kevésbé ismert állatokat tekinthettek meg saját élő környezetükben. A kitömött állatok, a növények, a kialakított barlangban lévő ősemberek teljesen lenyűgözték őket. Az élmény itt még nem ért véget. Visszaindulás előtt kicsit „megpihentünk” a Gyermekparkban. Az ovisok pillanatok alatt birtokba vették a hintákat, csúszdákat, és persze a labirintus sem volt közömbös számukra.

Az idei Zöld hét utolsó napja az óvodában zárult. Átbeszéltük a hét eseményeit, verseket mondtunk, énekeltünk, körjátékot játszottunk azokról az állatokról, amelyeket előző nap a múzeumban láttunk. A nap végén egy-egy állatot ki is színeztek a gyermekek és a nagycsoportosok az összegyűjtött levelekből zacskos bagolyt készítettek.

Élményekben gazdag hét van mögöttünk. Jöhet a jól megérdemelt őszi szünet.

« A 2 »

Rózsafüzért imádkoztunk 2024-ben is

A Csiky Gergely Főgimnázium harmadik alkalommal kapcsolódott be az Egymillió gyermek imádkozza a rózsafüzért nemzetközi imaláncba, melyet minden évben október 18-án tartanak. Bár ez az imaalkalom pénteken volt, a csikys katolikus diákok már szerdán és csütörtökön is imádkoztak a békéért, hogy minél többen bekapcsolódhassanak. Szám szerint 190 diák ajkáról szólt az ima.

A vallásórák alatt a nagyobbakkal egy egész rózsafüzért végigimádkoztunk, a kisebbekkel egy, két vagy három tizedet, a csoport képessége szerint.

Adja a Jóisten, hogy a tiszta gyermeki ima meghallgatásra találjon! „Amikor egymillió gyermek imádkozza a rózsafüzért, megváltozik a világ.” – Pio atya szavai.

A regisztrációs link, amelyen iskolánk is regisztrált: https://acninternational.org/millionchildrenpraying/?fbclid=IwAR36Z0a-Kr3CkwydpLu7Eqj8FFnCHgdr9Q7coYtKtUUbcp00rA9bcHQloUQ.

No Images found.

Logóverseny az Erasmus Napokon

Kedves olvasók! Legújabb Erasmus-projektünk, a “Green Knights in Green Fight” (2024-1-RO01-KA122-SCH-000241242) környezetvédelmi témájú projektünk keretében logóversenyt hirdettünk diákjaink körében.

   Tovább…

Logóverseny az Erasmus Napokon

2024. október 14–19. között zajlik a nemzetközi Erasmus Napok elnevezésű programsorozat, melynek keretében az Erasmus+ projekteket megvalósító intézmények bemutathatják az elért eredményeiket, és információkat nyújthatnak projektjükről/projektjeikről. Az eseményre iskolánk is benevezett olyan tevékenységekkel, melyek betekintést engednek a három, jelenleg futó Erasmus-projektünkbe.

   Tovább…

Erasmus-projekttel egy zöldebb Csikyért!

Iskolánk újabb Erasmus+ pályázatot nyert, melynek címe Green Knights in Green Fight, témája pedig elsősorban a környezetvédelem, célja pedig a környezettudatos magatartás kialakítása diákjaink körében. Pályázatunk, típusát tekintve, rövid futamidejű mobilitási projekt a köznevelési szektorban (KA122-SCH). Száma: 2024-1-RO01-KA122-SCH-000241242.

   Tovább…

„Bennem még mindig van elégedetlenség” – Beszélgetés Székely Csabával

[Fotó: Ilona János]

Miért lett író? Miért váltott rövidprózáról drámára? Hogyan talál rá az új témákra? Mennyire fontos számára a nyelv és az anyanyelv viszonya? Hogyan befolyásolja a siker, a számtalan díj és elismerés? Erről és más témákról kérdezte Ruja Ildikó magyartanár Székely Csaba drámaírót, iskolánk 1999-es végzősét szeptember 27-én, péntek délelőtt a Csiky Gergely Főgimnázium könyvtárában összegyűlt érdeklődő diákok előtt. Csaba pedig örömmel, őszintén, humorosan, és nem kevés (ön)iróniával válaszolt egykori tanára kérdéseire.

   Tovább…