Április 11-én, József Attila születésének napján a magyar költészet napját ünnepeljük. Az idei évben, a 120. évfordulóra készülve, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa Születésnapomra címmel hirdet videópályázatot középiskolás erdélyi, bánsági és partiumi diákok számára, közösségi média megjelenési lehetőséggel.
A 9-12. osztályos diákok jelentkezését egyénileg, vagy maximum négy fős csoportokban várjuk. Pályázni egy szabadon választott József Attila vers művészeti feldolgozásáról készített, legfeljebb 5 perc hosszúságú videóval lehet.
A videópályázatokat WeTransferen, az smki@mfa.gov.hu e-mail címre 2025. március 23-ig várjuk.
A legjobbnak ítélt 11 alkotást 2025. április 11-én, élő hírfolyamban fogjuk közzétenni Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa Facebook-oldalán.
Emlékezzünk és ünnepeljünk együtt, legyen meglepetés e költemény, csecse, becse!
Tapasztó-Gujdár Sophie, iskolánk 8. osztályos diákja két országos versenyen is képviseli Arad megyét idén tavasszal. A megyei szakasz megmérettetésén továbbjutásra minősült két versmondó verseny esetén is. A tehetséges előadó tavaly is több országos versenyen mutatta meg tudását, idén Nagygalambfalván a Kányádi Sándor Országos Versmondó Versenyen képviseli korosztályát, valamint Szatmárnémetiben a Vidám Versek Versmondó Versenyén mérkőzhet meg a többi megye tehetséges szavalóival. Büszkék vagyunk kivételes tehetségére! Hajrá Sophie!
Iskolánk idén is megnyitja kapuit az érdeklődő családok előtt, hogy közelebbről is megismerkedhessenek a tanítóinkkal és az intézmény nyújtotta oktatási lehetőségekkel. Az óvodai és iskolai beiratkozások előtti időszakban megrendezett esemény célja, hogy a leendő kisiskolások és szüleik teljesebb képet kapjanak az iskolai életről, valamint a tanítási módszerekről.A nyílt nap időpontja március 18, kedd, 17 óra. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!Külön figyelmet fordítunk a gyermekekre, akik játékos, interaktív foglalkozásokon vehetnek részt. Ezek a tevékenységek nemcsak szórakoztatóak, hanem segítik is a kicsiket abban, hogy oldottabbá váljanak az új környezetben, megismerkedjenek az iskola légkörével, és jövőbeli tanítóikkal. A pedagógusaink célja, hogy a gyerekek első benyomásai pozitívak legyenek, és örömmel várják a szeptemberi tanévkezdést.Ezalatt a szülőknek lehetőségük lesz személyesen találkozni a tanítókkal és az iskola vezetőségével. Kérdéseikre választ kaphatnak az oktatási programmal, a tanítási módszerekkel és az iskola sajátosságaival kapcsolatban. A tájékoztató során bemutatjuk, milyen értékeket képviselünk, milyen tanulmányi és szabadidős lehetőségeket kínálunk a diákok számára, valamint milyen közösségi programokat szervezünk az iskolások számára.Az iskola vezetősége minden érdeklődőt szeretettel vár, hogy fedezzük fel együtt az iskola nyújtotta lehetőségeket! A Csiky Gergely Főgimnázium vezetősége és tanítói közössége
A tavasz nagy izgalommal érkezett a matematikaversenyeken részt vevő diákok számára, hiszen a február 21-én zajlott Zrínyi Ilona Matematikaverseny megyei szakaszának eredményeit hozta. A verseny helyi szakaszát november 25-én minden iskola saját épületében szervezte meg, a megyei fordulóra pedig a Csiky Gergely Főgimnáziumban került sor.
A vakáció előtti nap 106 gyermek számára még feladatokat tartogatott. 15 óra előtt a diákok elfoglalták helyeiket a termekben. A feladatlapokat tartalmazó, Kecskemétről érkezett dobozt Alexandru Popa matematika szakos tanfelügyelő bontotta fel, majd a versenyzők munkához láttak. Az iskola épülete késő délutánig diákokkal volt tele.
A kiváló matematikai gondolkodású gyerekek már korán nagy érdeklődést mutatnak a számok iránt, ezért a versenyt a II–XII. osztályos diákok számára hirdették meg. A feladatok megoldását megadott lehetőségek közül kell kiválasztaniuk, majd egy kódlapra bejelölniük. A kitöltött kódlapokat Kecskeméten, a Matematikában Tehetséges Gyermekekért (MATEGYE) Alapítvány tanárai értékelik ki, és ők hirdetik ki a díjazottakat, illetve a továbbjutókat is.
A verseny megyei szakaszán részt vett 106 diák közül 46 kapott meghívást a verseny díjkiosztó ünnepségére, amelyre március 20-án kerül sor a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében.
A résztvevőkről és a továbbjutókról szóló statisztikai számadatok jelentősége eltörpül a felkészülés szórakoztató jellege és a logikus gondolkodást fejlesztő hatása mellett. A Zrínyi Ilona Matematikaverseny meseszerű szöveges feladatai és érdekes ábrái hamar megkedveltetik a diákokkal a matematikát, és nagyban fejlesztik szövegértési, valamint kreatív problémamegoldó készségüket.
A versenynek a közösségépítésben is nagy szerepe van, hiszen Arad, Ágya, Kisiratos, Pécska, Simonyifalva, Zerind és Zimándújfalu diákjai, pedagógusai, valamint a szülői közösségek együtt ünneplik a résztvevőket és a díjazottakat.
Találkozunk március 20-án, 16 órakor a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében.
Az Örökségünk Őrei – Fogadj örökbe egy műemléket verseny regionális fordulóján, amelyet Temesváron rendeztek meg a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceumban március 1-jén, a Nagyszínház Őrei csapat harmadik helyezést ért el. Mivel csak az első két csapat juthatott tovább az országos döntőbe, a Nagyszínház Őrei számára véget ért a verseny.
A regionális fordulóban a zsűri a csapat versenymappáját – amely összefoglalta az elvégzett tevékenységeket – és az általuk előadott színdarabot 70-30%-os arányban pontozta.
A több hónapon át tartó verseny során a csapat interjúkat készített, rajzversenyt szervezett, plakátokat és szórólapokat készített, megjelent számos hírportálon, bemutatót tartott az iskolában a diákoknak a színházról és az aradi színjátszásról, valamint érdekességeket osztott meg a Ioan Slavici Klasszikus Színházról a közösségi média platformjain.
Bár a csapat nem jutott tovább az országos szakaszba, a Nagyszínház Őrei sikeresen teljesítette küldetését, lelkesen népszerűsítette a Nagyszínház épületét és megvédte annak kulturális örökségét. A jövőre nézve pedig lehet, hogy a csapat a következő tanévben is benevez a versenyre, és folytatja a munkát.
A csapat tagjai:
Boros Boglárka, Dobos Maya, Drasztyl Veronika, Farkas Dominik, Rudolf Janka, Sipos Szilárd, Tapasztó-Gujdár Péter, Vajdovics Jasmin
A BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar Zeneművészeti szakja hetedjére szervezi meg a SOKaDALOM online zenei tehetségkutatót középiskolások számára. A videófelvételeket március 1-23. között lehet feltölteni a kar weboldalára.
A versenyzők három kategóriában
jelentkezhetnek egyéniben, illetve csoportosan együttesként/formációként:
A. Népi: népi ének és népi hangszer
B. Klasszikus: klasszikus canto, klasszikus hangszer és saját kompozíció
C. Könnyűzenei: saját dal, jazz ének, musical, pop stb.
A 3-4 perces, vízszintes
tájolású videófelvétel készülhet telefonnal is. Mérete nem haladhatja meg az
1,3 GB-ot, és belső vágás, hangszerkesztés nélküli, tehát eredeti kell legyen.
A felvétel kifejezetten a 2024-es 6. SOKaDALOM tehetségkutatóra készüljön,
tehát nem lehet korábbi fellépés felvétele!
Egy kreatív kihívást is
teljesíteni kell: a videó tartalmazza a felvételbe „csempészett”
SOKaDALOM-feliratot, SOKaDALOM-plakátot vagy SOKaDALOM-logót – kottára
írva, hangszerre téve, a térbe elhelyezve/ragasztva/hímezve/vetítve stb.
Az I. díjas 500 RON, a
II. 300 RON, a III. pedig 200 RON jutalmat kap. Ezen kívül lehet különdíjat és
közönségdíjat kapni. A közönségdíjat a BBTE Zeneművészeti szak diákjai és
tanárai választják ki. A díjazottak a kapott oklevéllel kiválthatják a
Zeneművészeti szakra történő nyári felvételi gyakorlati próbáját (maximális,
10-es jegyponttal).
Az eredményhirdetésre március 31-én kerül sor a BBTE Zeneművészetiszak weblapján és facebook-oldalán. A díjátadóra április 11-én kerül sor Kolozsváron, a kar épületében. Az ünnepélyes díjátadó gálán a zsűri értékelése mellett minden díjazott fellép a versenyszámával. A díjátadó napján a díjazottak és az érdeklődő résztvevők számára a zsűri mesterkurzust tart, egyénileg is szakmai útmutatást adva az előmenetelben.
Idén rövid youtube-os ismertető videó is készült a tehetségkutató népszerűsítésére. Alább azt is megtekinthetitek.
További részletekért és a legfrissebb hírekért kövessétek a tehetségkutató facebook-oldalát! Már készülhet is a videó!
Cunoașterea de către copil a limbii
maghiare (conf. Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar, ordin
ME nr.4019 /15.03.2024, Art.31,alin.(4));
Act doveditor: adeverință cu rezultatul evaluării,
realizată de o comisie formată din cadre didactice de specialitate din unitatea
noastră de învățământ.
Copilul a frecventat Grădinița
„Kincskereső” cu predare în limba maghiară, din subordinea unității noastre.
Act doveditor: Adeverință de la grădiniță.
Copilul a frecventat o grădiniță cu
predare în limba maghiară.
Act
doveditor: Adeverință de
la grădiniță.
Constituirea formațiunilor de elevi în clasa pregătitoare se face după finalizarea procesului de înscriere, conform calendarului, în baza Procedurii de distribuție aleatorie a elevilor în formațiunile de studiu, aprobate de consiliul de administrație, cu respectarea criteriilor de transparență, echitate, nondiscriminare și incluziune.
Evaluarea dezvoltării copiilor care împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie
– 31 decembrie 2025 și eliberarea recomandării pentru înscrierea în
învațamântul primar în perioada 10-27.03.2025.
Pentru copiii care au frecventat
grădinița (Înregistrarea cererilor la unitățile de învățământ cu
nivel preșcolar / Eliberarea către părinte de către unitate de învățământ a
recomandării de înscriere în clasa pregătitoare sau în grupa mare, după caz)
Pentru copiii care NU au
frecventat grădinița sau au revenit din străinătate (Înregistrarea cererilor la CJRAE
/ Planificarea și desfășurarea evaluării de către CJRAE / Eliberarea către
părinte de către CJRAE a recomandării de înscriere în clasa pregătitoare sau în
grupa mare, după caz)
Az „Iskola másként” hét keretében a Kincskereső Óvoda közép- és nagycsoportos gyermekei kedden egy különleges sütögetős programot tartottak. A gyerekek nagy lelkesedéssel gyúrták és formázták saját kis kenyereiket, miközben megismerkedtek a kenyérkészítés lépéseivel. Miután a finomságok megsültek, szilvás derelyét kóstoltunk, ami mindenkit jókedvre derített. A közös élmény és a friss kenyér illata emlékezetessé tette a délelőttöt.
Albu Davidhazy Hédy és Borsos Anett óvónők
Az iskola másként második napja ennél jobban nem is sikerülhetett volna a Kincskereső bölcsödések és ovisok számára. Az óvónénik “tavaszváró séta” terve a városban meghiúsult, mivel a reggeli havazás átírta a programot. Vidám gyerekzsivalytól volt hangos az udvarunk, hócsatáztunk, hóembert építettünk.
Lénárdt Ágnes és Nagy Sarolta óvónők
Játszani jó! Éppen ezért több osztály is játszott hétfőn és kedden. Csapatmunkát, logikus gondolkodást, szókincset, megfigyelőképességet stb. fejlesztő tevékenységeken a VI.B, VIII.B, IX.D és X.D osztályok diákjai lelkesen vettek részt. A foglalkozásokat Molnár Magdolna és Rogoz Marianna tanárok felügyelték.
A mai napon meghívott előadónk, Gál Tamara kertészmérnök, biológus, iskolánk volt diákja bepillantást nyújtott az egyetemi életbe. Tamara a temesvári Alkalmazott Tudomány és Technológia Kar Kertészmérnöki szakán végzett, majd a Mezőgazdasági Kar Biológia szakán. Így ki adhatott volna jobb tanácsokat a középiskolás 9.A, 10.A és 10.D osztályosoknak a hatékony líceumi évekhez, valamint a végzős 12.A természettudományi szakos diákjainak?Beszélt kutatásáról, amelyet a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végzett, a Növénybiológiai Intézet Molekuláris Fotobioenergetikai Csoportjának kutatóinak vezetése alatt. Kutatási témája a vízbontáson alapuló, Chlamydomonas reinhardtii egysejtű zöldalgában történő hidrogéntermelés volt.Egy kis ízelítő a kutatásból: a hidrogéngáz tiszta energiahordozó, mivel égése során csak víz keletkezik, így nem bocsát ki szén-dioxidot a légkörbe, a hagyományos fosszilis energiahordozókkal ellentétben. Jelenleg a hidrogént legnagyobb százalékban földgázból állítják elő, ami hozzájárul a CO₂-kibocsátás növekedéséhez.Az egysejtű zöldalgák azon képességét, hogy megvilágítás hatására H₂-t termelnek, az 1930-as években fedezték fel, majd ezt követően megállapították, hogy a hidrogenáz enzimek felelősek a H₂-termelésért ezekben az organizmusokban. Mivel ez a folyamat a természetben mindössze néhány percig tart, a kutatók célja ennek meghosszabbítása és hatékonyságának növelése, hogy az ipar számára is hasznosíthatóvá váljon.Köszönjük a hasznos perceket!