Lakiteleki táborban a Csiky Gergely Főgimnázium diákjai

Iskolánk vezetőségének lehetősége nyílt pályázni a Népfőiskola Alapítványnál egy tanulmányútra. Az Alma Mater Alapítvánnyal összefogva sikerült a pályzatot megírni és benyújtani. Ennek következtében 50 személy (olyan diákok, akik tanulmányi eredményeik alapján jelentkezhettek a kirándulásra) június 29 és július 3 között tartalmas és élménydús napokat tölthetett Lakiteleken.

Hétfő délelőtt a Lakiteleki Hungarikum Liget 27 hektáros területét látogattuk meg. Meglátogattuk a Kácsor tanyát, ahol a pálinka Magyar kultúrában való szerepével ismerkedhettünk meg. Megcsodáltuk a borpincét, melynek előterében büszkén fedeztük fel a ménesi Balla Géza nevét, mint a 2018-as év borásza. Ha eddig kevés információnk volt a Hungarikumokról, most a nekik szóló kiállítóházban mind a 96-ot megismerhettük. A délután folyamán Bugacra látogattunk, ahol megismerkedtünk a Pétermonostora nevű kincsekben gazdag településsel, amely a tatárjárás során pusztult el. 

A harmadik nap délelőttjén a történelmi Magyarország szívébe látogattunk el, Szarvasra, a Mini Magyarország Makettparkba, ahol a történelmi Magyarország minden monumentális építménye megtalálható. A délutánt a Nemzeti Művelődési Intézet épületének a megtekintésével kezdtük, mely nevéhez hűen nemzeti motívumokkal díszített. Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy Lezsák Sándor a Magyar Országgyűlés alelnöke személyesen mutatta be az általa megálmodott és létrehozott Lakiteleki Népfőiskolát, mostani nevén Hungarikum Ligetet. A délután további részét a fürdőzésnek szenteltük, hisz a Hungarikum Liget két fürdőhellyel is büszkélkedhet. 

A negyedik napon elérkezett kirándulásunk csúcspontja, ellátogattunk az budapesti Országházba. Előtte még megtekintettük az 1913-as Magyarország összes településének nevét tartalmazó emlékhelyet. Az országházban megismerkedtünk az épület különlegességével és fontosságával, valamint a koronázási jelvényekkel. Az aznapi fenséges ebédet is az Országházban fogyasztottuk el. Délután Lakiteleken betekintést nyerhettünk a teqball nevű sportba. A pályázat részeként iskolánk egy ilyen teqball asztallal gazdagodott.

Ötödik napunkon elérkezett a könnyes búcsú ideje, reggeli után összecsomagoltunk és buszra szálltunk. A hazavezető úton meglátogattuk a Szegedi Tudományegyetem Fűveszkertjét, ahol a mediterráni növényektől a falusi környezet növényein át, minden féle- fajta növény megtalálható volt. 

A tanulmányút alatt az étkezéseink is magyarosak voltak. Olyan ételek szepeletek a menüben, ami a magyar gasztronómia gazdagságát tükrözi: halászlé, Gundel-palacsinta, túrós csusza, gulyásleves,…

A kirándulás igen tartalmas volt és nagyban hozzájárult ahhoz hogy szórványban élő magyarként közelebbről megismerkedhessünk kulturánk szépségeivel. Köszönet a Népfőiskola Alapítványnak és az Alma Mater Alapítványnak a lehetőségért.

Vörös Viktória, IX. osztályos diák

« A 10 »

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

14 − kilenc =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .