Sok tekintetben úttörő jellegű volt az idei Csiky-nap: első alkalommal volt könyvbemutató a díszteremben, első alkalommal nyílt fotótárlat ugyanott, illetve első alkalommal láttuk egyszerre vendégül nem kevesebb, mint tizenegy testvériskola képviselőit. De lássuk sorban az eseményeket.
2011. december 15., csütörtök, 12 óra. Ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét a másfél napos rendezvénysorozat az iskola első emeletén, névadónk mellszobránál. Juhász Béla igazgató megnyitó beszédében Antoine de Saint-Exupérytől idézett: „Embernek lenni pontosan annyit jelent, mint felelősnek lenni. Érezni, hogy a kővel, melyet lehelyez, a világot építi tovább”. Ezzel utalt arra, hogy iskolaépítő elődeink munkáját folytatni kell, a nemrég főgimnáziumi rangot kapott intézmény új kihívások elé állítja diákjait, tanárait egyaránt. Bognár Levente aradi alpolgármester a hagyományok ápolására, a szellemi örökség tovább adására, Pellegrini Miklós, az Arad Megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelő-helyettese pedig a példamutató munkára, tanulásra hívta fel a jelenlévők figyelmét. Az eseményt jelenlétével megtisztelték az RMDSZ városi, illetve megyei tanácsosai, Cziszter Kálmán és Sipos György, valamint Király Árpád marosi főesperes, arad-ségai plébános, Mészár Sándor megyei sport és ifjúsági igazgató, valamint Lipták Júlia, az iskola szülői bizottságának elnöke. Szabó Csilla zenetanárnő irányításával iskolánk gyermekkórusa adott elő három éneket, majd Pálfi Kinga szavalt.
Kitűnő magaviseletéért, szorgalmáért, szervező munkájáért, illetve a kollégium hagyományőrző csoportjában és a Sigur.Info csapatban végzett tevékenységéért Moroz Annamária XII. B osztályos tanuló vehette át az idei Csiky-díjat. A díjazott laudációjának szövege itt olvasható, a vele készített interjúból (pici türelem, hamarosan fent lesz az is) pedig többet is megtudhatunk eddigi munkájáról, eredményeiről.
Smeu Júlia XI. A osztályos tanuló, az ünnepség műsorvezetője ezután Siska-Szabó Hajnalka rajztanárnőt kérte fel A mi karácsonyunk című rajzpályázat idei díjazottainak ismertetésére. Az V–VIII. osztályosok kategóriájában első helyezést ért el Nagy Csilla (VII. A), második lett Ilona Judit (VII. A), harmadik Birta Andrea (VII. B) és Spier Szilvia (V. B). Különdíjat kapott Csomós Róbert (VII. A) és Kurunczi Viktória (V. B). A középiskolások kategóriájában IX. A osztályos tanulók végeztek az élen: első helyezett Máthé Emese, második helyezett Horváth Szilvia, harmadik pedig Barabás Andrea lett.
Az ünnepség végén a Csiky Gergely Főgimnázium vezetősége, Arad Város Polgármesteri Hivatala, az RMPSZ, az EMKE, illetve a Csiky diáktanácsának képviselői koszorúzták meg a pankotai születésű magyar drámaíró mellszobrát, majd a jelenlévők közösen elénekelték a Himnuszt.
2011. december 15., csütörtök, 13 óra. Péter András és Réhon József Iskola a Kálvin János utcában című könyvének (első) bemutatójára iskolánk díszteremben került sor, számos volt és jelenlegi tanár, illetve diák jelenlétében. A könyv tördelésében, technikai előkészítésében az informatika osztályban végzett egykori csikys, Veres Rudolf (a Nyugati Jelen munkatársa) működött közre. Az ő munkája volt a Pajkos történelmi lecke a Csiky diákjainak című számítógépes vetítés, amelyet a bemutató elején tekinthettünk meg.
Hadnagy Éva aligazgató üdvözölte az egybegyűlteket, majd iskolánk egykori diákja, az 1995-ben kémia-biológia osztályban végzett Szilvágyi Zsolt, temesvár-józsefvárosi római katolikus plébános mutatta be a könyvet. „Szerettem és szeretem az iskolákat, tisztelem mindkét szerzőt. (…) Úgy tekintek az iskola 92 éves történelmére és erre a könyvre is, mint egyfajta tankönyvre, amely az életről fogalmaz meg számunkra üzeneteket. Ady szavaival élve, ez egyfajta »Üzenet egykori iskolámból«.” Lelkészként Szilvágyi Zsolt öt életleckét olvasott ki a 92 éves történelemből és ebből a könyvből, amely fiataloknak, felnőtteknek és idősebbeknek egyaránt üzen és tanít: a nagy álmok leckéjét, a kitartó következetesség leckéjét, az alázat és a türelem leckéjét, a megbocsátás leckéjét és a szeretet leckéjét. „A szeretet nem mindig az, amiről a slágerek szólnak. A szeretet egyszerűen ennyit jelent: másokért élni. Jézus tanítása szerint, amit iskolánkról küzdő számos élet is aláhúzza, amikor adok, akkor kapok igazán. Ha meghalok önmagam számára, ha túllépem szűk, egoista világomat és egy közösségért kezdek el élni, akkor nem lesz egy könnyű életem, de az életem be fog teljesedni. Ez a szeretet. A másokért való élet.”
Réhon József egykori igazgató, tanfelügyelő, alapítványi elnök, kémiatanár sok régi KG-s (KG = Katolikus Gimnázium) emléket, anekdotát idézett fel, de érdekes számadatokat is megtudhattunk tőle, például azt, hogy a könyv 92 évről és 61 napról, azaz pontosan 33 664 napról szól.
Péter András matematikatanár a tőle megszokott humorral, diákokat megszólító közvetlenséggel vallott tanári pályájáról, a forradalom utáni igazgatói munkájáról: „Hét évig voltam igazgató, mint Iliescu elnök!” Beszédének vége megszívlelendő tanácsot, egyben politikusok kampánybeszédeire vidáman hajazó zárszót is tartalmazott: „A líceumi évek alatt: mindenből valamit. Miután végeztetek: valamiből mindent. Sok sikert, hajrá Csiky!”
Az Iskola a Kálvin János utcában című könyvet sokan vásárolták meg és hosszú sor kígyózott dedikációért a bemutató végén.
[Fotó: Ilona János, Sólya R. Emília, Zsóri Blanka]
Nagyon jó a cikk és tanulságos……..a képek pedig profik…”’