Bolygóegyüttállás a bentlakás diákjaival

Tegnap este a médiában elhíresült bolygóegyüttállást figyeltük meg a derült égboltot kihasználva a bentlakás diákjaival. Az éjszakai égbolt tisztaságának köszönhetően szabad szemmel is jól kivehető volt négy bolygó: a halványan ragyogó Szaturnusz, a fényesen tündöklő Vénusz, a lenyűgöző Jupiter és a vörösen izzó Mars.

A távcsöves megfigyelés során a diákok ámulattal figyelték a Szaturnusz ikonikus gyűrűit, a Vénusz holdsarlóhoz hasonló fázisát, valamint a Jupiter viharos felhősávjait és négy híres Galilei-holdját. A Mars felszínén pedig az igazán éles szeműek apró domborzati részleteket is felfedezhettek.

Az égi utazásunk itt nem ért véget! Ráirányítottuk távcsövünket a Fiastyúk csillaghalmazra, amely közel 3000 csillagot számlál, majd egy igazi csillagbölcsőt is megfigyeltünk: az Orion csillagkép öve alatt tündöklő, misztikus M42 Orion-ködöt.

Az este nemcsak gyönyörű látványt nyújtott, hanem tudományos élményt is jelentett a diákok számára. A megfigyelés során rengeteg kérdés merült fel a bolygók mozgásával, a csillagok keletkezésével és a világegyetem működésével kapcsolatban, amelyeket közösen próbáltunk megválaszolni.

Ez az éjszaka ismét bebizonyította, hogy egy tiszta égbolt és egy jó távcső fantasztikus élményeket nyújthat. Bízunk benne, hogy a jövőben is lehetőségünk lesz hasonló csillagászati megfigyelésekre!

Implom József Helyesírási Verseny

Január 18-án iskolánk megrendezte az idei Implom József Helyesírási Versenyt!
Minden résztvevőnek elismerés jár, aki tudásával és kitartásával hozzájárult ahhoz, hogy a magyar nyelv szépségei ismét reflektorfénybe kerüljenek. Ez a megmérettetés nemcsak a helyesírás pontosságáról szól, hanem arról is, hogy együtt ápoljuk anyanyelvünk gazdagságát és hagyományait.
Külön köszönet illeti a szervezőket, a felkészítő tanárokat és mindenkit, aki segítette a verseny sikerét!

Gratulálunk a legjobb eredményt elért diákoknak:

  • Tiba-Fischer Eszter (11. A)
  • Budacsek Tímea (11. A)
  • Farkas Dominik (10. A)
  • Szél Emese (11. A)
  • Anghel Orsolya (10. A)

Ugyanakkor minden résztvevő büszke lehet magára, hiszen a részvétel már önmagában is értékelendő! Találkozzunk jövőre is, hogy gyarapítsuk tudásunkat és tapasztalatunkat!

A továbbjutóknak sok sikert kívánunk az országos szakaszon!

« A 4 »

Sikeres adománygyűjtés

Kedves Csikys szülők és diákok, tisztelt aradi magyarok,
… ismét összefogtunk, és nem kis jót cselekedtünk!

A 2025. január 13–14. időpontra meghirdetett jótékonysági adománygyűjtő akciónk során több mint 1 tonna szárazeledel és kutyakonzerv, illetve számos takaró és pokróc gyűlt össze a Főgimnázium alagsorában, amelyeket pénteken, január 17-én el is szállítottunk a megye területén található egyetlen, hivatalosan működő kutyamenhely számára. Az adományokat átadó diákjainkat több mint 300 kutya hálás ugatása fogadta, akik nagyon türelmetlenül várták ketreceikből, hogy egy simogatás vagy akár csak egy pillantás erejéig valamilyen biztatást kapjanak tőlünk.

Hatalmas segítség a menhely számára ez a jelentős mennyiségű adomány, amelyhez jelenlegi és volt diákjaink mellett több, az iskolánkhoz diákok által már nem kötődő aradi magyar is hozzájárult.
Ennél nagyobb segítség már csak néhány sikeres örökbefogadás, gazdira találás lenne, amelyre a menhely kutyusai oly régóta és oly hűségesen várnak!

Hálásan köszönjük az iskola vezetőségének, hogy lehetőséget biztosított a gyűjtéshez, a diákoknak – bölcsődések­től végzősökig – a rekordmennyiségű felajánlott adományért, illetve a Pro Schola alapítványnak, hogy átvállalta a szállítással járó költségeket.

Köszönettel:
Erdei Emese és Lévai Ildikó – szervezők

« A 4 »

Díjak a robotpályák ifjú tervezőinek

Díjak a robotpályák ifjú tervezőinek

2023 decemberében, az akkori X. A osztály (osztályfőnök: Rudolf Ágnes) 6 padlórobottal örvendeztette meg iskolánk kisdiákjait. A gyerekek megkedvelték a kis „méhecskéket”, és különböző órákon játékosan tanultak, tanulnak a segítségükkel.

2024 novemberében érdekes felhívás érkezett a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceumból: robotpálya-tervező versenyre invitálták az elemista tanulókat, Zümi karácsonya címmel.

A csapatok karácsonyi témájú robotpályát kellett készítsenek szabadon választott technikával. A projekt célja nemcsak a kódolás megismertetése volt, hanem a csapatmunka és a kreativitás fejlesztése is. A pálya fotóját, egy rövid leírást és egy rövid videót kellett beküldeni.

Az I.A osztályból két csapat nevezett be a versenyre: a SünTársak és a Rókák csapata.

A Rókák csapata (Fülöp Aida, Gál Anna, Szántó Kamilla) a legtöbb természetes anyagot felhasználó pálya díját érdemelte ki a Zümi karácsonya című mesével, a SünTársaknak (Csala Vivien, Märtz Amália, Lestyán Fazekas Milán, Püsök Kende, Sós Kevin, Tóth Patrik) pedig sikerült a közönségszavazat nagydíját elnyerni a Zümi és a hóvihar című történettel.

            Mindkét csapatnak szeretettel gratulálunk, és sok sikert kívánunk a robotméhecskékkel való további tevékenységeikhez.

A csapatok videói itt megtekinthetők:

Indul a Fajok vetélkedője!

Cinkék az etetőnél

Immár ötödik esztendeje vesz részt iskolánk a Román Madártani Egyesület által meghirdetett Természetbarát iskolák programban. A projekt tevékenységei nagyon változatosak, a téli madáretetéstől a virágültetésig, a rajzversenytől  a jeles napok megünnepléséig rengeteg érdekes teendő várja a természet ifjú barátait.

A téli időszak legfontosabb tevékenysége a madáretetés. Október végétől az iskolaudvar fáin etetők várják az éhes madarakat. Sok-sok széncinege látogatja naponta a befőttes üvegekből készült etetőket friss napraforgó reményében. A lehullott magvak sem vesznek kárba: balkáni gerlék, verebek és galambok fogyasztják el ezeket. Az etetőhöz szokott madarakat hétvégére vagy vakációra sem szabad élelem nélkül hagyni.

Január 13-ától 26-áig, két héten át, a program egyik legkedveltebb tevékenysége zajlik, a Fajok vetélkedője című online verseny, amely során a versenyzők számot adhatnak arról, mennyire ismerik a nálunk élő madarakat és egyéb élőlényeket.

A versenyen való részvételhez regisztrálni kell. A személyes profil létrehozásához email-cím használata szükséges, egy e-mail címmel csak egy profil hozható létre. Azok a diákok, akik még nem rendelkeznek e-mail címmel, használhatják szüleik címét. A személyes adatok kitöltése és a profil aktiválása után már indulhat is a verseny. Azoknak, akik már tavaly regisztráltak a quizz.sor.ro oldalon, frissíteniük kell az adatlapjukat, hogy az osztályuknak megfelelő tesztet oldhassák meg.

A minél jobb eredmény elérése érdekében olvashattok a nálunk élő madarakról az Ornitodata – Păsări din România oldalon, gyakorolhattok a Quiz platform-on, vagy a szintén regisztrációt igénylő BirdID oldalon.

Kedves Diákok! Az aradi kutyamenhely lakói a segítségünkre várnak!

A szociális média számos platformján olvashattuk már, hogy az aradi kutyamenhely szinte teljesen kifogyott az eledel- és alomkészletekből, így rendkívül nehéz helyzetben kezdi az idei évet.

A Csiky Gergely Főgimnázium önkéntesei gyűjtést szerveznek a menhelyen élő állatok megsegítésére. Kérjük, hogy aki teheti, hozzon az iskolába:

  • kutyakonzervet,
  • kutyatápot,
  • tiszta pokrócot vagy pokrócdarabot,
  • törölközőt.

Az adományokat január 13-án (hétfőn) és január 14-én (kedden), 8:00 és 12:00 óra között lehet leadni. Az összegyűjtött tárgyakat és élelmiszert eljuttatjuk az aradi kutyamenhelyre, hogy segítsünk a szükséget szenvedő állatokon, és elviselhetőbbé tegyük számukra a hideg téli napokat.

Bármilyen kis adomány óriási segítséget és reményt jelent!

Szerző: Lévai Ildikó, szervező

Erasmus+ projektünk eredményeinek bemutatása (3.)

2024. december 20-án került sor Erasmus+ pályázatunk, a KEEPING UP WITH DIGITAL NATIVES című, 2022-2-RO01-KA210-SCH- 000095962 számú pályázat utolsó disszeminációs tevékenységére. Ezúttal iskolánk diákjainak mutattuk be a projekt eredményeit, mégpedig egy olyan játékos vetélkedő keretében, melyet a Kahoot! felület segítségével állítottunk össze.

8.30-tól a középiskolások, 10.30-tól pedig az 5–8. osztályos tanulók (és néhány játékos kedvű tanár) gyűltek össze iskolánk dísztermében, hogy részt vegyenek a vetélkedőn. Mindkét kategóriában háromfős csapatok versenyeztek: 27 középiskolás csapat, illetve 29 általános iskolás csapat.

Kezdőmozzanatként Erdei Emese tanárnő, a projekt koordinátora pár mondatban ismertette az Erasmus+ pályázatunk témáját és eredményeit, majd indulhatott is a Karácsony Európában című vetélkedő. A középiskolásoknak 35, az általános iskolásoknak pedig 40 kérdéssel/feladattal kellett megbirkózniuk, melyek igen változatosak voltak. A szórakoztató vetélkedő alatt a diákoknak lehetőségük nyílt megismerkedni az európai országok/népek különböző karácsonyi szokásaival, hiedelmeivel.

A vetélkedő végén mindenki kapott egy kis édességet és egy könyvjelzőt, a legjobban teljesítő csapatok pedig édességcsomagokat kaptak jutalmul.

Egy rövid, szintén Kahoottal összeállított visszajelzést kértünk a diákoktól, melyből kiderült, hogy ők is egyetértenek Erasmus-projektünk célkitűzésével, vagyis fontosnak tartják, hogy a pedagógusok megismerjék a legújabb digitális eszközöket, a különböző applikációkat és platformokat, illetve beépítsék ezeket az oktatásba. A másik visszajelzés pedig arra vonatkozott, hogy még szeretnének hasonló Kahoot-vetélkedőket, s mivel a lelkesedés már megvan a részükről, rajtunk (tanárokon) ne múljon… már ötletelünk a következő versenyen. 😊

Zárómozzanatként csoportképeket készítettünk, melyeken egyértelműen látható a vidám hangulat.

Szeretnénk megköszönni Hasas Paul és Popa Armand tanároknak a szervezésben és lebonyolításban nyújtott segítséget, és köszönjük minden diáknak és tanárnak a részvételt.

Kívánunk áldott, békés karácsonyi ünnepet minden csikysnek és szeretteiknek!

Rudolf Ágnes, a projektcsoport tagja

« A 3 »