Október 2-án, szerdán délután szervezte meg az idei pedagógusnapot – az Aradi Magyar Napok rendezvénysorozat részeként – a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Arad megyei szervezete. A helyszín a Csiky Gergely Főgimnázium Tóth Árpád terme volt, a résztvevők pedig (a tavalyihoz képest valamivel kisebb létszámban) az aradi és Arad megyei iskolákban magyar nyelven tanító pedagógusok.
Kiss Anna titkár üdvözölte a jelenlévőket, s külön a rendezvény vendégeit is: Halász Ferencet, az RMPSZ országos elnökét, Temes megyei főtanfelügyelő-helyettest, Bognár Levente aradi alpolgármestert, Pellegrini Miklós Arad megyei főtanfelügyelő-helyettest, illetve a házigazda Hadnagy Évát, a Csiky igazgatóját.
Matekovits Mihály, az RMPSZ Arad megyei szervezetének elnöke ismertette az országos szervezet részéről a pedagógusoknak járó Ezüstgyopár-díj idei aradi kitüntettjeit – Cirják Márta Izabella tanító (Csiky Gergely Főgimnázium), illetve Szabó László magyar nyelv és irodalom szakos tanár (aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola) –, valamint a diákoknak járó Mákvirág-díj kitüntettjeit – Murvai Róbert Dávid (tavalyi végzős), Gulyás Beatrix (XII. A), Kovács Henrietta (XI. A), Sisa Rihárd (X. A) –, akik a szovátai Teleki Oktatási Központban október 12-én ünnepélyes keretek között vehetik majd át a díjat. Az RMPSZ Arad megyei szervezetének frissen kinevezett tisztségviselőit is megismerhették a résztvevők: Rogoz Marianna tanárt (Csiky Gergely Főgimnázium), illetve Szabó Attila iskolaigazgatót (Simonyifalvi Simonyi Imre Általános Iskola), akik az alelnöki teendőket látják majd el, Viszhányó Aranka (Aurel Vlaicu Általános Iskola) gazdasági vezetőt, illetve Kurunczi Enikő (Csiky Gergely Főgimnázium) pénztárost.
Bognár Levente megköszönte a pedagógusoknak azt az áldozatos munkát, amelyet folytatnak, annak ellenére, hogy, mint jelezte, „az oktatók egyelőre nincsenek úgy honorálva, ahogy azt a munkájuk fontossága indokolná”. Halász Ferenc szkeptikusan szólt az immár évtizedek óta fejetlenül zajló tanügyi reformokról, illetve a tanügyi törvény végrehajtását alaposan felforgató miniszteri, miniszterelnöki rendeletekről. Pellegrini Miklós a beiskolázási gondokra utalva hangsúlyozta, hogy már a jelenlegi helyzet fenntartása is nehéz feladat. „Nincs elég gyermek. Pontosabban van elég gyermek, de nem ott, ahol kellene.”
A pályakezdő pedagógusok bemutatása (azok távolléte miatt) elmaradt. Rogoz Marianna alelnök vette át a szót, hogy egymás után mikrofonhoz invitálja azokat a kollégákat, akik a nyáron erdélyi, magyarországi, újvidéki továbbképzéseken vettek részt. Sorrendben Erdei Emese (Csiky Gergely Főgimnázium), Vörös Erika (Gáji Általános Iskola), Péter András (Nagyiratosi Általános Iskola), Pap Márta (Zerindi Tabajdi Károly Általános Iskola), Walter Zsuzsa (Zimándújfalui Általános Iskola), Pintér Mária (Csiky Gergely Főgimnázium) beszélt a szerzett tapasztalatokról. Viszhányó Aranka (Aurel Vlaicu Általános Iskola) meg is mozgatta a jelenlévőket egy, a balassagyarmati kaland- és élménypedagógiai továbbképzésen tanult játékos, mutogatós mondóka erejéig. Pellegrini Lilla, a Ghiba Birta Főgimnázium aligazgatója nemcsak érdekes vetítést mutatott be a Problémás gyerekek – az agresszió kezelése a közoktatási intézményekben című szekszárdi továbbképzésről, hanem Bálint Enikővel együtt élő bemutatót is tartott, a Beugró című népszerű tévéműsor mintájára. Szilágyi Ildikó zerindi tanító pedig az Interkulturális nevelés, tolerancia és emberi jogok egész Európában című Comenius-programról számolt be, amelynek keretében portugáliai továbbképzésen vett részt.
10 EVE A ZIMANDUJFALVI ISKOLABAN TANITOK
Elnézést kérek, a hibát kijavítottam.