Mítoszok…

Irodalomórán a kilencedikes diákok megismerkedtek a görög mitológia néhány történetével, s ezek megihlették a 9. A osztályos tanulókat, hogy maguk is írjanak hasonló mítoszokat. Íme ezek közül kettő!


Horváth Szilvia
A szivárvány

Aphrodité, a szépség és szerelem istennője, sok halandónak és halhatatlannak jelentette élete párját, de Aphroditénak egyik sem kellett, senki nem felelt meg az elvárásainak. Viszont a szépség már nagyon szeretett volna gyermeket, így elhatározta, hogy mikor felkel a Nap, kimegy az Olümposz tetejére, és az első férfit, akit meglát – legyen az halandó vagy halhatatlan–, szépségével elcsábítja, és életüket összekötik, és ha Aphroditénak gyermeke születik, otthagyja a kiválasztottat.

Napfelkelte előtt Aphrodité felment az Olümposzra. A Nappal együtt ébredt fel Héphaisztosz is, az istenek közül a legrútabb, a kovácsisten. Aphrodité lement hozzá, szépségével elcsábította Héphaisztoszt, aki engedett az istennő közeledésének. Pár nap múlva Aphroditénak gyermekei születtek, de azok csúnyábbak voltak, mint maga Héphaisztosz, s még a Nap is elbújt a felhők mögé. Kiderült, hogy Zeusz rájött Aphrodité cselszövésére, és avval büntette a szépséget, hogy ronda, csúnya gyermekeket szüljön. Mikor Aphrodité ezt meghallotta, szörnyen elkeseredett, és sírni kezdett. Ezt látván, a Nap megsajnálta, és újra előbújt. Az istennő könnycseppjein megtörtek a napsugarak, és az Olümposz tetején megjelent a szivárvány.

Akárhányszor Aphrodité a rút gyermekei miatt szomorkodik, az égen megjelenik a szivárvány.


Kovács Loránd

Telaosz próbatételei

Nagyon régen, az olümposzi istenek idejében, élt Telaosz, egy halandó, aki szinte természetfeletti erővel rendelkezett. De okos és agyafúrt ember is volt. Sokáig gondtalan életet élt, amíg konfliktusba nem keveredett Peretésszel, egy rendkívül erőszakos kentaurral. Telaosz életre-halálra való harcot vívott a szörnnyel, és fizikai erejének köszönhetően legyőzte Peretészt. Ámde a bajok csak itt kezdődtek, ugyanis Hádész megharagudott, hogy az egyik szörnye meghalt. A többi istent meglepte Telaosz teljesítménye, de Hádész másképp gondolkozott. Kiagyalt egy tervet a hős legyőzésére: öt félelmetes szörnyet küld ellene, azok közül egy biztos megöli.

Hádész először a peréniai óriás varjat küldte, mely erős csőrével minden fegyvert vagy pajzsot áttört. Telaosz egy nagy követ használva lecsapta a varjat, majd agyonverte. Azután a felvértezett hattülkű orrszarvút küldte, aminek páncélját tüzes bottal szúrta át, és így ölte meg. Az olékiai tengeri kígyót, a derokéai sárkánygyíkot és egy küklopszot is küldött Hádész, de Telaosz mindhármat legyőzte.

Hádész titokban megmérgezte a hőst, valamint elküldte a lernéi hidrát ellene. Legyengülve, a hős nem volt képes legyőzni a monstrumot, és az megölte. A csalás miatt az istenek megharagudtak Hádészra, akinek az összes szörnyét – Kerberoszt kivéve – át kellett adnia a többi istennek. Ugyanakkor az istenek megparancsolták a halandóknak, hogy szülővárosában szobrot emeljenek Telaosz emlékére. Hádész a kudarca miatt olyan ideges lett, hogy a világ vulkánjai mind kitörtek. Azóta is valahányszor haragszik az alvilági isten, mindig kitör egy-egy vulkán.