Alapkövek nélkül nincs mire építeni

Szilvagyi_Zsolt_konyvbemutato_sav

„Kell-e a mai világban egy ilyen könyv? Érdekli-e egyáltalán a mai embert Isten, a vallásos élet, a keresztény értékeken alapuló élet?” Szilvágyi Zsolt temesvár-józsefvárosi plébános fogalmazott így az Alapkövek című könyvének tegnapi bemutatóján. S a tény, hogy a hétvége és a karácsonyi előkészületek dacára nagyon sokan voltak jelen az eseményen, egyértelmű választ jelentett a feltett kérdésekre.

December 19-én, szombaton a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében előbb Hadnagy Éva igazgató, Szilvágyi Zsolt egykori osztályfőnöke üdvözölte a jelenlévőket, majd Ft. Király Árpád marosi főesperes, arad-ségai plébános mutatta be a szerzőt és a kötetet. Szilvágyi Zsolt 1977-ben született Aradon, általános iskoláit Zimándújfalun, a középiskolát a Csiky Gergely Iskolacsoportban, teológiai tanulmányait pedig Gyulafehérváron, Fuldában és Münsterben végezte. 2001. október 6-án szentelték pappá Temesváron, ahol püspöki titkárként, ifjúsági lelkészként, spirituálisként, a Gerhardinum Római Katolikus Líceum tanárként, püspöki helynökként tevékenykedett, jelenleg a józsefvárosi római katolikus templom plébánosa. „Ebben a könyvben minden szó a helyén van!” – vélekedett Király Árpád, miután a kötet három fejezetét – A szentségek, A tízparancsolat, A hét főbűn – értékelte, azokból rövid részleteket is felolvasva.

A folytatásban Szilvágyi Zsolt avatta be a jelenlévőket a kötet megszületésének körülményeibe, illetve a fő szerkesztési szempontokba. Mint elmondta, a közérthetőségre törekedett, a szeretetteljes magyarázásra a kritika és a bírálat helyett, illetve arra, hogy valódi, létező kérdésekre válaszoljon. „Miért vetünk keresztet, amikor belépünk a templomba? Miért kereszteljük meg a gyermekeket már nagyon fiatalon? Mit üzen egy-egy parancs, egy-egy főbűn? Mit tegyek, amikor irigy vagyok? Hogy küzdjem meg a lelki harcokat?…” Pilinszkyt idézve jelezte, hogy egy olyan világban élünk, amelyben minden, ami evidens volt, meghasadt. Egy olyan korban élünk, amelyben az alapigazságokat is újra el kell magyarázni. A posztmodern korra jellemző relativizmus éppen az alapértékek, az alapkövek zűrzavarából fakad, s ez leginkább a fiatalok értékítéletét befolyásolja. „Segíteni kell a fiataloknak, hogy újra felfedezzék azokat az értékeket, amelyekért érdemes élni, érdemes a jövőt várni!” A hitet nem lehet tálcán adni, vélekedett a szerző, a hitet nem lehet könyvben sem átadni. A hit egy út, az Istennel való élet útja, amely egy szép élet és egy nagy kaland. Az Alapkövek című könyv csupán bátorítani, biztatni szeretne arra, hogy a keresztény értékeken alapuló élet egy szép élet, még ma is, a XXI. században is.

Szilvágyi Zsolt végül megköszönte mindazoknak, akik a szerdai temesvári és a szombati aradi könyvbemutató lehetővé tették és meghitt, békés ünnepet kívánt valamennyi résztvevőnek. Miltaller Lajos és Miskovits Tibor zenei intermezzókkal emelte a rendezvény hangulatát.

Szilvágyi Zsolt könyvismertetőjét az alábbi hangfelvételen is meghallgathatjuk. Szilvágyi Zsolt: Alapkövek. A szerzõ könyvajánlója. Helyszín: a Csiky Gergely Fõgimnázium díszterme