Zöld Hét – Temesvári látogatáson a nyolcadikosokkal

Iskolánk két 8-ik osztálya csütörtökön, április 25-én Temesvára látogatott. Az állomásról az 1989-es Decemberi forradalom Emlékmúzeumba siettünk, ahol egy nagyon átfogó és tartalmas beszámolót láthattunk a romániai forradalom kitörésének történetéről. Nekünk, felnőtteknek megrázó volt újra átélni azokat az érzéseket, amelyeket gyermekként éltünk át, de reméljük, a diákjaink számára is emlékezetes marad azon a helyen járni, ahonnan a kommunista diktatúrát megdöntő forradalom indult.

A nap fénypontja az egyórás sétahajózás volt a Bega-csatornán, amit egy vaporettóval, azaz a nyilvános vízibusszal tettünk meg. A gyönyörű természet, a sok zöld közepette meg is feledkeztünk arról, hogy Románia harmadik legnagyobb városában vagyunk.

A visszaindulás előtt még egy kis szabadidős program is belefért Temesvár központjában.

A visszaút (csótányüldözési) kellemetlenségeit itt inkább nem részletezzük, annyit elmondhatunk, hogy értesítettük a CFR alkalmazottait. Reméljük, nem eredménytelenül.

[Fotó: Rudolf Anna, Barna Beáta]

« A 2 »

Zöld Hét a Lepke csoportban

Újabb hét, ami eltérő volt a Kincskereső Óvoda Lepke csoportjába járó gyermekek számára. A már jól megszokott heti témákat e héten felváltotta a mindennapi „rutinnak” számító néhány szokás alaposabb megismerése, melyet már ebben a korban is minden gyermek ismer.

Fontos a testünk higiéniája, de mit ér minden VÍZ nélkül… Az egyik nap a „víz körül forgott minden”. Egy rövid kisfilm segítségével megismerhették a gyermekek a víz körforgását a természetben. Alkalmuk volt a tulajdonságait is megtapasztalni. Forma… öntögettük… szín… festettük… és ami fontos… Miért hasznos a víz? Kiknek van szükségük vízre? Vannak, akiknek lakhelyük a víz. Mi történik, ha túl sok eső esik? És akkor, ha ritkán esik az eső?

Képeket nézegettünk, és beszélgettünk arról, mi mindenre használjuk a vizet. Egy színezővel növények locsolásával, no meg paszulycsíráztatással zártuk a témát, hiszen a víz nemcsak nekünk embereknek, de környezetünk minden élőlényének fontos szükséglete, vagy lételeme.

A következő napok a környezetünk tisztán tartásáról szólt. Azt minden kis óvodás jól tudja, hogy nem szép dolog szemetelni, kukába dobjuk a szemetet. A kérdés a következő: mindent egy helyre dobunk? Mindent ki kell dobni? Jó lesz-e valamire ez a doboz? Mit készíthetünk a sok tojástartóból? Olyan hulladékokat válogattunk, melyek az ovi egyik eldugott polcán „pihentek”. Volt ott mindenféle kincs… fém és papír, műanyag és üveg. A gyerekeknek lehetőségük volt megismerni a környezetünkben lévő anyagokat. Nándi mesék címmel megtudhatták, hogy ezeket a hulladékokat milyen színű kukákba gyűjtjük. A következő napokon újrahasznosítottuk, válogattuk az összegyűlt hulladékot.

A jól megérdemelt jutalom sem maradt el. Az udvaron töltött nappal zárult a hét, ahol a gyerekek kedvükre játszottak és örülhettek az immár szép időnek. 

Zöld Hét az V. A osztályban

[Fotó: Pálfi Anett]

A Zöld Hét szerdáján osztályommal, az V. A-val érdekes és tanulságos programokon vettünk részt. Ez a nap a játéké, a sporté és az arcápolásé volt.

Az első órán Farkas Kinga gyógytornásszal (anyukámmal) csoportos játékokat játszottunk, amelyek rámutattak arra, hogy együtt lenni jó, és hogy mi, osztálytársak, nagyon jól ismerjük egymást.

A következő két órát Sorin Mineran edző úrral töltöttük, aki többszörös hazai és balkáni maratonversenyek bajnoka. Egy óra sportolás után riporterekké változtunk és kérdéseket tettünk fel, amelyekre az edző lelkesen válaszolt, mesélve az életéről, az emlékeiről és tapasztalatairól.

A nap érdekes órával folytatódott. Osztályfőnökünk, Pálfi Anett egy fiatal kozmetikust mutatott be nekünk, egykori diákját, Kürti Henriettát, aki az arcápolás és testápolás fontosságáról beszélgetett velünk.

A napot mozgással zártuk, mert az utolsó órán egy zenés sporttal ismerkedtünk meg. Czencz Éva aerobik tanárnő érdekes tornagyakorlatokra tanított minket. Szerintem ezt a sportot inkább lányoknak találták ki, hiszen mi lányok élveztük a legjobban, sőt az osztályfőnökünk is.

Ez a nap nagy élmény volt számomra. Érdekes volt anyukámat az egyik órán tanárként látni, de az is izgalmas volt, hogy idegen tanárok foglalkoztak velünk.

Szeretem ezeket a „másképp” tartott órákat. Remélem, még sok ilyen napban lesz részünk!

No Images found.

Zöld Hét a vallásórákon is

Teljes osztályközösségek, római katolikusok és protestánsok közösen örültünk a természeti gazdagságnak, mely Istenünk ajándéka.

A gimnáziumi osztályok a Bibliában szereplő állatokról (még dinókról is 😀 ) és növényekről szereztek új információkat, azt követően olyan gyümölcsöket, magvakat, kovásztalan kenyeret kóstolhattak, amelyeket a Bibliából is jól ismerünk. Újrahasznosításként pedig maguk készítettek társasjátékot, melynek az esős napokon hasznát is vehették.

A felsős osztályok Ádám almájától az utolsó vacsoráig tettek egy bibliai utazást, és egy bibliai állatokról szóló kvíz-versenyt követően (melyet almával díjaztunk) maguk is megkóstolhatták a bibliai gyümölcsök, növények kis válogatását.

Back Mária tanárnő és három diákja szerdán az Országos Római Katolikus Hittanolimpiára utaztak el – Isten őrizze őket az úton és legyen velük a megmérettetésen! 

Ezért szerdán és csütörtökön már csak Tóbiás Emőke tanárnővel az ún. ökogyülekezetek fogalmával ismerkedhettek a diákok. Hitünket megélhetjük a teremtett világ védelmében, amint azt kezdetben az emberre bízta az Úr: „hogy művelje és őrizze azt”. (1Mózes 2,15) 

Fordítsa az Úr mindnyájunk javára a Zöld Hét üzeneteit, hogy igyekezzünk ökotudatos választásainkkal is Őt magasztalni!

« A 2 »

Zöld Heti túra a zöldben

Túrázók a Csálai-erdőben április 25-én [Fotó: Ilona János]

A Hegyaljára terveztük, de a csapadékos időjárás miatt végül a Csálai-erdőre módosítottuk a Zöld Heti túránk helyszínét április 25-én, csütörtökön. A IX. A, a X. B, C, D, és a XI. B, C osztályok tizennyolc diákja vállalta, hogy kilép a komfortzónájából, a nedves fűben átázott cipővel és zoknival rója a kilométereket (összesen több mint 17-et), cserébe a tavaszi erdő zöldjét, a friss levegőt, a látnivalókat és a mozgás örömét kapja. A túrát Szente Gabriella és Lehoczky Attila vezette, alulírott kísérőként és fotósként működött közre.

   Tovább…

Zöld Hét – Az egészséges életmód

A Zöld Héten a keddi nap témája Az egészséges életmód volt. Ennek megfelelően a VII. A és a VII. B osztályos tanulók Rogoz Marianna és Budacsek Terézia tanárnők irányításával az állati és növényi eredetű fehérjékről beszéltek, kiemelve azt, hogy mennyire fontosak a proteinek a fejlődő szervezet számára.

   Tovább…

Zöld Hét a Kincskereső óvodában (3.)

A Kincskereső óvoda középső- és nagycsoportos gyermekei a Zöld Hét keretén belül, szerdán a méhekről szóló interaktív foglalkozáson vettek részt. Megnézhették közelről, hogy milyen a méhkaptár belseje, hogyan és hol tárolják a méhek a mézet és kipróbálhatták a méhész segédeszközöket is. Köszönjük az érdekes bemutatót és a finom lépesmézet Göcző apukának!

   Tovább…