Egy könyv, két bemutató (egy napon)

varoskalauz-1 Ujj János Arad – Történelmi városkalauz című könyvét mutattuk be november 15-én, csütörtökön iskolánk Tóth Árpád-termében. Először, délben a diákoknak (sőt, nem csak diákok voltak ott, hanem az iskola legendás régi tanárai közül is többen!), majd délután a szélesebb aradi, Arad megyei közönségnek.

A diákoknak szóló bemutatón hat osztály tanulói vettek részt, osztályfőnökük vagy az éppen órát tartó tanáruk kíséretében. Ők először egy zenés diavetítést néztek meg Arad nevezetes épületeiről három különböző korszakban (múlt, közelmúlt, jelen), majd e sorok írója faggatta a szerzőt, Ujj János nyugalmazott történelemtanárt arról, hogy miként került a történelem és a helytörténet vonzásába, miről szólt a kommunista diktatúra idején egy történelemóra, milyen sportot művelt fiatal korában, hogyan írta, szerkesztette meg ezt a kötetet, illetve miért fontos Arad kulturális és építészeti emlékeinek ismerete. Pálfi Kinga televíziós szerkesztő a könyv DVD-mellékletének készítéséről árult el részleteket és egy érdekes fotó-videó pályázat ötletét vetette fel. Az én Aradom lenne a pályázat címe, melynek keretében a csikys diákok és tanárok fényképeket vagy kisfilmeket készítenének városunkról, s a legsikerültebb alkotások a Csiky weblapján, illetve a Csiky-Csukyban is megjelennének, illetve más formában is díjaznánk őket. (A pályázat részleteit hamarosan közölni fogjuk.) Zárásként a diákok a lemezmelléklet anyagából tekintettek meg egy rövid részletet.

Délután szintén a Tóth Árpád-teremben gyülekeztek a könyvbemutató iránt érdeklődők. Nem is kevesen! Már jóval a kezdés előtt hosszú sor állt a szerző dedikációjára várakozva, s a díszterem pótszékeit is hamar csatarendbe kellett állítani. Először itt is az Arad – Múlt, közelmúlt, jelen című zenés diavetítést tekintették meg a jelenlévők, majd dr. habil. Zakar Péter szegedi történész, a Gál Ferenc Hittudományi Főiskola Társadalomtudományi és Szociális Karának dékánja értékelte Ujj János helytörténészi munkáját, illetve a most megjelent kötetet. „Egy könyv, amely tükrözi ennek a városnak a sokszínűségét és kulturális gazdagságát. Egy könyv, amely 2001-es kiadását követően most megújult formában, az olvasóközönség igényeit, XXI. századi igényeit is kielégítve próbálja meg az olvasókat kiszolgálni” – fogalmazott.

Ujj János mondta el azután, hogy a könyv első megjelenésének éve, 2001 óta sok ezer ember érdeklődött a Tulipán könyvesboltban aradi útikalauz iránt. A válasz minden esetben a nem volt. Ez indokolta a második, javított, bővített kiadás megjelentetését az Alma Mater Alapítvány gondozásában.

A rendezvény folytatásaként az iskola, az alapítvány, illetve az aradi kulturális élet érdekében végzett kiemelkedő munkásságáért dr. Zakar Péter történész, Ujj János ny. történelemtanár, Puskel Péter helytörténész, illetve Olasz Angéla történelemtanár vett át emlékplakettet és emléklapot Hadnagy Évától, a Wieser Tibor Alap kuratóriumának képviselőjétől. A díjazottak tevékenységét Nagy Etelka, az Alma Mater Alapítvány elnöke méltatta. Ezután Pálfi Kinga mutatta be a közönségnek a könyv digitális lemezmellékletét, amelyet László Ferenc operatőr segítségével készített el. Zárásul az állomás épületének, a Bohus-palotának, a Kultúrpalotának, illetve a Szabadság-szobornak a hangulatvideóját láthatta a közönség, majd további egy órán át dedikált a szerző.

A könyvhöz az aradi Tulipán könyvesboltban, illetve a Csiky Gergely Főgimnázium titkárságán juthatnak hozzá az érdeklődők.

//A déli könyvbemutatón Ujj Jánossal folytatott beszélgetés vágatlan hangfelvétele: utikalauz_bemutato_1//

//Dr. habil. Zakar Péter beszéde a délutáni könyvbemutatón: utikalauz_bemutato_2//

[Fotók: Ilona János, Polanek Róbert]