Szent-Györgyi Albert, a tudós és találmányai

szent_gyorgyi_albert-1 Ezzel a címmel tartott szeptember 28-án, pénteken bemutatót a csikys diákok egy részének Dr. Penke Botond biokémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Szegedi Orvostudományi Egyetem (2000-től a Szegedi Tudományegyetem része) Orvosi Vegytani Intézete vezetője, Széchenyi-díjas professzor. Az előadás egyik Nobel-díjas feltalálónkról, Szent-Györgyi Albertről és a tudományban betöltött szerepéről szólt. A professzor úr bemutatója nem csak Szent-Györgyi munkásságát, de emberi oldalát és természetét is bemutatta: intuitív egyéniségéről, nyitottságáról, a demokráciát elnyomó Rákosi-rendszerhez, a tudományhoz és a kutatáshoz való viszonyulásáról is beszélt. Kortársait nem csak munkája és elméje, de egyénisége és közvetlensége, vitalitása is lenyűgözte. (Teniszezett, motorozott, vitorlázott, lovagolt, síelt, 70 évesen megtanult szörfözni, de még 90 éves korában is aktívan sportolt.)

A legtöbb ember számára Szent-Györgyi neve egyet jelent a C-vitamin felfedezésével, ennél azonban sokkal többet rejt életpályája. Egyesek szerint, ha nincs a második világháború, az izomkontrakció területén való alapvető felfedezései még egy Nobel-díjat hoztak volna számára, így azonban további munkáját nem honorálták díjakkal. Azt vallotta, hogy a tudományok terén egy kis nemzet is versenyképes. Álma volt a kutatások és az egyetemek teljes szabadsága. (Nevéhez fűződik a „falak nélküli laboratórium” megalkotása, amely több ezer tudós munkáját szervezte és koordinálta.) Mivel úgy érezte, hogy Magyarországon nincs demokrácia, 1947 végén kivándorolt, ám soha nem akart elszakadni hazájától.

Dr. Penke Botond úr szólt az alapkutatások jelentőségéről is, hiszen „amit meg kell gyógyítani, azt előbb meg kell értenünk”, továbbá hallhattunk az Alzheimer-kór kezeléséért folyó kutatómunkáról is, melyben előadónk is aktívan részt vesz. Összességében két kivételes embert ismerhettünk meg jobban az előadáson, s mindkettőt ugyanaz a szándék vezette, vezeti: olyan kutatásokat végezni, melyek jó irányba befolyásolhatják az emberek életét.

Ugyanezen a napon s ugyanezen a helyszínen (iskolánk Tóth Árpád-termében) délután, az idei Aradi Magyar Napok keretében a szélesebb aradi hallgatóságnak is beszélt a professzor úr Szent-Györgyi Albert felfedezéseiről és koráról. Dr. Penke Botond aradi útja Réhon József ny. kémiatanár közbenjárására jött létre.

[Fotó: Ilona János]