A Csikysek is zenebarátok!

Zeneversenyen_sav

Január 30-án, szombaton néhány csikys diák a zenei tehetségét megmutatva versenybe szállt más iskolákból összegyűlt diákokkal. A verseny neve Akarsz zenebarát lenni? (Vrei să fii meloman?) volt, s az Adam Müller Guttenbrunn Elméleti Líceum szervezte a Sabin Drăgoi Művészeti Iskolában.

Több versenyszámban is lehetett nevezni: rajzkészítés, zenei témájú számítógépes vetítések készítése, hangszeres játék, ének, illetve az elméleti tudás felmérése.

A csikys csapat eredményesen szerepelt. Rudolf Judith, Tóhtpál Eszter (VII.A) és Sallai Krisztina (VI. o.) kérdőívet töltöttek ki, villámkérdésekre válaszoltak, sőt Krisztina zongorázott, Eszter pedig táncolt is. PowerPointos bemutatóval három fiú jelentkezett: Bíró Gergő, Diel Eduárd és Rónai Zoltán (V. o), közülük Zoltán a II. helyen végzett, Eduárdot pedig az eredetiségéért különdíjjal jutalmazták. Back Annamária (X. A) Yiruma River flows in you című számát zongorázta el (dícséretet kapott érte), Rónai Zoltán (V. o.) pedig Brahms V. Magyar Táncát adta elő, s ezzel különdíjat érdemelt ki. Ők is helytálltak a villámkérdések terén is, így ötvöződött a zongorajáték és a tudás.

Nagyon jól éreztük magunkat, s köszönjük a lehetőséget Szabó Csilla zenetanárnőnek, aki felkészített minket.

[Fotó: Back Mária, Sallai Jakab]

Aradi továbbjutók a Talentum versenyen

Talentum_2015-2016

Lezárult a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum által az idei tanévben meghirdetett Talentum verseny online szakasza. A döntőbe iskolánk négy kilencedikes és egy tizenegyedikes tanulója jutott tovább.

Amint az a Bartók Béla Elméleti Líceum honlapján látható, 7 iskola összesen 48 középiskolás diákja (12 kilencedikes, 15 tizedikes, 16 tizenegyedikes és 5 tizenkettedikes) jutott tovább a verseny döntőjére, amelyet a Talentum természettudományok és informatika tehetséggondozó műhellyel együtt február 19–21. között Temesváron szerveznek meg. Ezen a Csiky Gergely Főgimnáziumot az elért pontszámok alapján Kurunczi Viktória, Farkas Zsófia, Gál Ruth, Kecskés Lóránt (IX. A), illetve Ilona Judit (XI. A) fogja képviselni. Jó felkészülést és sikeres versenyzést kívánunk nekik!

„Kifordítom-befordítom” – fordítói verseny végzősök számára

new-image

A Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) Angol, illetve Német Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékei fordítói pályázatot írnak ki a középiskolák 12. osztályos tanulói számára a következő kategóriákban:

  • magyar – angol – magyar
  • román – angol – román
  • magyar – német – magyar
  • román – német – román.

A versennyel és a pályázással kapcsolatos tudnivalókat a https://kibeforditok.wordpress.com/ weblapon találjuk meg.

Valamennyi kategóriában az I. helyezés 250 RON, a II. helyezés 150 RON, a III. helyezés pedig 100 RON pénzjutalommal jár. Az I., II. és III. helyezettek további díja, hogy azon diákok, akik a PKE Angol, valamint Német Nyelv és Irodalomtudományi Tanszékei által meghirdetett alapszakokra kívánnak jelentkezni, kiválthatják az angol nyelvű képességfelmérő interjút 10-es jeggyel, illetve felvételt nyernek német szakra.

A fordítások beküldési határideje: 2016. február 14. Az eredményhirdetésre 2016. február 29-én kerül sor, a döntő és a díjazás pedig az egyetem nagyváradi székhelyén (Városháza utca 27 szám) lesz 2016. március 12-én.

VISUAL Thinking – LabVIEW programozó verseny

Visual_Thinking

A National Instruments a Virtuális Műszerezésért Alapítvány és a Debreceni Szakképzési Centrum Brassai Sámuel Gimnáziuma és Műszaki Szakközépiskolája 2016-ban is megszervezi a VISUAL Thinking – LabVIEW programozó versenyét.

A megmérettetés célja, hogy a középiskolás diákok 2-3 fős csapatokban, a grafikus programozást forradalmasító LabVIEW szoftvert, valamint az alapvető logikai és programozási ismereteket felhasználva valós, az ipari környezetben is felmerülő problémákat oldjanak meg.

A verseny előnyei:
– A versenyzők a legmodernebb eszközökkel dolgozhatnak, amelyeket napjaink mérnökei rendszeresen használnak munkájuk során.
– A diákok olyan valós problémákra kereshetnek megoldásokat közösen, melyek nap mint nap felmerülhetnek az ipari folyamatok során.
– A verseny során a diákok elsajátíthatják a grafikus programozás alapjait, és olyan gyakorlati tapasztalatokra is szert tehetnek, amelyek hozzásegítik őket ahhoz, hogy a jövő szakembereivé válhassanak.
– Nevezési díj nincs
– Egy iskolából több csapat is jelentkezhet.
– A versenyen való részvételhez előképzettség nem szükséges.
– Az első három helyezett csapat tagjai, valamint intézményeik értékes nyereményekkel gazdagodhatnak.

A jelentkezési határidő: 2016. február 8. hétfő.

Regisztrációért és további információkért a verseny hivatalos oldalára érdemes ellátogatni: http://hungary.ni.com/labview-verseny.

A világ 7… azaz 4 csodája a Csikyben

Het_csoda_sav

Az ókori világ hét csodája alatt az ókor hét legismertebb építményét értjük. A hét csodát először a szidóni Antipatrosz említette az i. e. 2. században írt epigrammájában. A műben a legimpozánsabb és a legpompásabb alkotások szerepelnek, amelyek közül mára már csak a gízai nagy piramis létezik. (Wikipédia-szócikk, részlet) Bár az összes többi építményt elpusztították a földrengések, a háborúk, az ötödik osztálynak köszönhetően 4 épület makettje felidézi az ókori remekműveket.

Néhány napig még megtekinthetjük az első emeleti „hídon” kiállított maketteket. Belépti díj nincs, sőt a kiállított tárgyakat megérinteni is szabad. (Megérinteni, de nem összefogdosni!!! 🙂 ) A készítők nevét az alábbi fotósorozatra kattintva nézhetjük meg.

[Fotó: Ilona János]

Népdalok a magyar kultúra napján

Nepdal_magyar_kultura_napja_sav

Mint minden évben, idén is megünnepeltük iskolánkban a magyar kultúra napját. Idén iskolánk kórusának néhány tagja járta végig az osztályokat és ajándékozta meg a diákokat és pedagógusokat egy-egy népdallal.

Immár 27. éve ünnepeljük meg a magyar kultúra napját. Kölcsey Ferenc 1823-ban január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát. Ennek emlékére 1989 óta ezen a napon nagyobb figyelmet szentelünk hagyományainknak, gyökereinknek, szellemi értékeinknek.

Idén iskolánk kórusának néhány tagja járta végig az osztályokat, hogy egy-egy népdallal teremtsen ünnepi hangulatot. Az elemi, illetve az V–VIII. osztályokban Gavrilă Erika, Rónai Zoltán és Vincze Viktória (V. osztály), a IX–XII. osztályosoknak pedig Back Annamária (X. A) és Simon Beatrix (XII. A) énekelt. Nagy örömünkre sokan megtapsoltak, néhol vissza is szólítottak minket, de repetára, sajnos, nem volt idő.

[Fotó: Bacsilla Sándor, Ilona János]

« A 2 »

Kölcsey-díj 2016 – Ketten együtt 90 éve az oktatói pályán!

Kolcsey_dijak_2016_sav

Az aradi Kölcsey Egyesület 2003 óta ítéli oda az egyesület nevét viselő díjat azoknak a személyeknek, akik kimagasló teljesítményt értek el az aradi magyar kultúra ápolásában, a hagyományaink, a nyelvünk megőrzésében. A díjat hagyományosan január 22-én, a Magyar Kultúra Napján (aznap fejezte be Kölcsey a Himnuszt) adják át. Az idei ünnepségre az Arad Kamaraszínház zsúfolásig telt termében került sor, ahol Jankó András egyesületi elnök és Berecz Gábor titkár adták át az emlékplakettet, oklevelet, virágcsokrot és emléktárgyakat. A díjazottakat Fekete Károly egyesületi alelnök, Faragó Péter, az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének elnöke, illetve Bognár Levente, Arad város alpolgármestere is köszöntötte. Laudációt mondott Hadnagy Éva, a Csiky Gergely Főgimnázium igazgatója és Ujj János, nyugalmazott történelemtanár, helytörténész.

A 2016-os díjat két tanár, Olasz Angéla és Csanádi János kapta. Ketten együtt 90 évet (mintegy három emberöltőt!) töltöttek el az aradi és Arad megyei magyar oktatás szolgálatában. Az is közös pályafutásukban, hogy iskolánkban, a Csiky Gergely Főgimnázium elődjében, az akkor 3-as számú középiskolának nevezett tanintézetben végeztek, itt is érettségiztek. És lettek megbecsült pedagógusok, szereztek tanári oklevelet a levelezési tagozaton.

Olasz Angéla a Kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem történelem szakát elvégezve lett a tornyai, majd a kisiratosi iskola, végül a Csiky Gergely Főgimnázium tanára. Csanádi János a marosvásárhelyi főiskola diplomájával zsebében volt szülőfaluja, Nagyzerind magyartanára négy és fél évtizeden keresztül. Mindketten bebizonyították: a falu nem az értelmiség temetője! Mert a szívvel-lélekkel tevékenykedő pedagógus után marad munkájának eredménye, a jól felkészült generációk sora, és maradnak azok a kellemes emlékek, amelyeket tanítványaik róluk megőriztek. Nem véletlen, hogy annyi volt tanítvány jött el mindkettőjük részéről a díjkiosztó ünnepségre.

Az egyesület kuratóriuma minden bizonnyal azt is értékelte a díjak odaítélésekor, hogy a nyugalmazásukat követő években számukra „nem állt meg az idő”. Mindketten tovább tevékenykednek, mintha mi sem történt volna: történelmi emlékműsorokat állítanak össze, Olasz Angéla rendületlenül készíti fel egykori (és jelenlegi!) iskolája diákjait a különböző versenyekre, magyarországi fellépésekre, előadásokat tart történelmi események, évfordulók alkalmával; Csanádi János pedig a Körösmente Irodalmi Kör vezetője, szövegírója, fáradhatatlan szereplője, az aradi lapok állandó munkatársa.

Mint egykori aradi iskolatársaimnak, később pedagógus-sorstársaimnak sok szeretettel gratulálok. Egész generációnk nagy-nagy büszkeséggel tekint rájuk.

[Fotó: Ilona János]

Implom-eredmények, névvel, jeligével

Implom_megyei_sav

Ahogy azt korábbi bejegyzésünkben olvashatták (olvashattátok), január 16-án, szombaton került sor az Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny Arad megyei döntőjére. Tegnap már ismert volt a javítás utáni végeredmények jeligés listája, ma pedig a neveket tartalmazó listát is közzétették. Ezt IDE kattintva tekinthetjük meg.

Az elért összpontszámok alapján a verseny országos döntőjén, Sepsiszentgyörgyön iskolánkat Bíró Endre (IX. C), Dudás Izabella Bernadett (IX. A), Siska-Szabó Lehel (XI. A), illetve Kurunczi Viktória (IX. A) fogja képviselni. (Ilona Judit egy matematikai versenyre való felkészülés miatt nem tud majd részt venni az országos szakaszon.) Sok sikert az aradi implomosoknak február 4–6. között!