Diana Krall… és a bárányok

Diana_KrallDiana Jean Krall háromszoros Grammy-díjas kanadai dzsesszénekes, dzsesszzongorista és zeneszerző 2005-ös karácsonyi lemezéről választottuk az alábbi számot. „Count Your Blessings Instead Of Sheep”, azaz „Számold az áldásaid a bárányok helyett”.

Az angol nyelvű szöveg a videó alatt látható, de Szanda Kinga (egykori csikys diák) révén csatoljuk a magyar változatot is. Érdemes azt is elolvasni. A dzsesszkedvelők, csöndesebben szilveszterezők számára (is) kötelező! 🙂

Mikor nyugtalan vagyok és nem tudok aludni,
Az áldásaim számolom, a bárányok helyett
És úgy alszom el, hogy az áldásaim számolom.

Amikor fogy a pénzem,
Arra gondolok, amikor semmim sem volt,
És úgy alszom el, hogy az áldásaim számolom.

Egy óvodára gondolok,
Göndör fejeket látok ott,
Egyenként megszámolom őket,
Amint ágyukban szenderegnek.

Amikor nyugtalan vagy és nem tudsz aludni,
Csak számold az áldásokat, a bárányok helyett,
És úgy alszol majd el, hogy az áldásaid számolod.

Tehát ha nyugtalan vagy és nem tudsz aludni,
Csak számold az áldásokat, a bárányok helyett,
És úgy alszol majd el, hogy az áldásaid számolod.

És a keringő folytatódik…

Hopkins_and_RieuVolt egyszer (sőt van most is) egy színész. Walesben született, utált iskolába járni, a szüleinek is meglehetősen az idegeire ment, majd tizenhét évesen véletlenül került be egy ifjúsági drámaklubba, ahol gyorsan rájött, hogy a színészetet neki találták ki. 1960-ban végzett a Királyi Színiakadémián, ezüst fokozattal, majd színpadon, tévéfilmekben és mozifilmekben játszott, nagy sikerrel. 1991-ben kapott Oscar-díjat, amelyre később még háromszor jelölték. A filmtörténelem egyik legmeghatározóbb egyéniségeként tartják számon.

De! És itt jön a lényeg. Ez a régóta világhírű színész 19 éves korában rövid ideig zenésznek is készült. Írt is egy keringőt, amely azonban papíron maradt, maga a szerző sem hallotta élőben. André Rieu, a világhírű holland hegedűművész egy New York-i fellépésén azonban felcsillant a színész szeme, és azt mondta magában, hogy na ez az ember fogja majd eljátszani a réges régi keringőt. Postázta a mű partitúráját Rieu-nek, aki kétszer is majdnem hanyat esett. Először amikor meglátta a küldemény feladóját, aztán pedig amikor rájött, hogy a keringő nagyszerű. Következett néhány gyors levélváltás, majd 2011. július 6-án, egy csodaszép bécsi hangversenyteremben eljött a bemutató ideje is. Ahol a szerző is jelen volt, feleségével és gyermekeivel együtt.

Andre_Rieu_albumAndré Rieu a következő szavakkal konferálta fel a festőművészként is tevékenykedő legendás színészt: „Nagyon büszke vagyok, hogy itt és most Bécsben, először mi szólaltathatjuk meg a szerzeményét, ahogy arra is, hogy ez a hollywoodi sztár egyenesen Los Angelesből repült ide, hogy ma este velünk hallgassa meg. Üdvözöljék nagy tapssal sir Anthony Hopkinst!” 

Nos igen. A bárányok hallgatnak vérfagyasztó kannibál Hannibálját Oscar-díjasan alakító Sir Anthony Hopkins az alábbi videóban hallható szép keringő szerzője. And The Waltz Goes On… (És a keringő folytatódik…) – André Rieu épp ezt a szerzeményt választotta 2011-es stúdióalbuma címadó zeneszámának.

Mi is ezzel a számmal kívánunk békés, boldog új évet valamennyi látogatónknak!

Betlehemes makettek

Betlehemes_makettek_savÍgéretünkhöz híven, az alábbi galériában megkezdjük a Csiky-napi betlehemes makettversenyre beérkezett alkotások bemutatását. Ahogyan a Karácsonyi galériában, ezúttal is naponta egy-egy képpel bővül majd a sorozat. És nem, nem gond az, hogy az összesen 12 betlehemes makett bemutatása az új évbe is átnyúlik, hisz ezáltal is meghosszabbítjuk egy picit a karácsony ünnepét. Sőt, ahogy a Kaláka együttestől tudjuk, „Húsvétig tart a Karácsony!…” 🙂

Tóth Árpád rajzverseny – a díjazott munkák

Toth_Arpad_rajzokAmint arról korábban beszámoltunk, az idei Csiky-napon Tóth Árpád verseinek illusztrálására vonatkozó rajzversenyt, illetve betlehemes makettversenyt is meghirdettek a szervezők. Mindkét verseny díjátadására december 4-én került sor, iskolánk Tóth Árpád termében.

A különböző helyezést elért diákok névsorát akkori beszámolónkban megtalálhatják, alább a rajzverseny díjazott alkotásait nézhetjük végig. A bethelemes maketteket pedig naponta bővülő galériában mutatjuk be, holnaptól kezdve, az eddigi Karácsonyi galéria helyén.

Áldott, békés karácsonyt kíván minden kedves látogatónak a weblap-szerkesztőség, valamint…

Csiky_karacsonyi_udvozlet_2014_sav

Szilágyi Domokos
Karácsony

A puha hóban, csillagokban,
az ünnepi foszlós kalácson
láthatatlanul ott a jel,
hogy itt van újra a karácsony.

Mint szomjazónak a pohár víz,
úgy kell mindig e kis melegség,
hisz arra született az ember,
hogy szeressen és szeressék.

S hogy ne a hóban, csillagokban,
ne ünnepi foszlós kalácson,
ne díszített fákon, hanem
a szívekben legyen karácsony.

 

[Karácsonyi Szünet] IL DIVO – ünnepi hangok

Il_DivoAz Il divo opera-pop formáció szellemi atyja és egyben producere a tehetségkutató műsorok fekete báránya, Simon Cowell. Neki köszönhető a multinacionális kvartett létrehozása, az egykori Három Tenor (José Carreras, Placido Domingo és Luciano Pavarotti) stílusát újraélesztve és tovább fejlesztve. Az együttest 2003-ban, hosszas válogatás után négy különböző ország négy tehetséges énekeséből állította össze. A tagok: Sébastien Izambard (francia popénekes, dalszerző, gitáros és zongorista), Carlos Marín (spanyol bariton, Alfredo Kraus, Monserrat Caballe és Jaime Aragall mesteriskoláiban tanult énekelni), David Miller (amerikai tenor, az Oberlin konzervatóriumban szerzett operaénekesi diplomát és mesterfokozatot), illetve Urs Bühler (svájci tenor, Luzernben zeneakadémiát végzett, majd az Amszterdami Konzervatóriumban végezte el tanulmányait).

A siker nem váratott magára, a négy emberbe bújt csoda azonnal meghódította a közönséget. Az énekesek nemcsak hangjukkal nyerték meg a publikumot, sikerükben az is szerepet játszott, hogy kimondottan jóképűek, sőt Armani öltönyükkel igazi elegáns feelinget adnak minden fellépésüknek.

Az Il Divo hatalmas nemzetközi sikereket ért el, mind lemezeik eladási számát, mind a slágerlistákon való helyezéseket, illetve a teltházas koncertjeik nézőszámát tekintve. Sikereik elismeréseként idén tavasszal a rangos Classic Brit Awards-on az „Évtized Előadója” díjat vehették át.

„Célzott lövéseket adtak le a titkárságra és az igazgatói irodára.” – Az 1989-es forradalom visszhangjai iskolánkban

kollazs_sav

25 éve, 1989. decemberében dőlt meg a román kommunista diktátor, Nicolae Ceaușescu hatalma. Ezt megelőzően, Temesvár után az országban másodikként Aradon is spontán megmozdulások voltak. Tudjuk, hogy a mindmáig tisztázatlan hátterű eseményekben 24 aradi halt meg. Arról viszont nagyon keveset tudunk, hogy a Csiky akkori elődjében, a 11-es számú Kőolajipari Líceumban hogyan szűrődött le mindez. Az Iskola a Kálvin János utcában című könyv (Irodalmi Jelen Könyvek, Arad, 2011) is csak annyit említ arról az időszakról (73. oldal), hogy az 1989/90-es tanévet két magyar osztály, a IX. és a XI. kezdte el, illetve hogy október 6-án a hatóságok olyan hangulatot teremtettek a városban, hogy az iskola diákjai és tanárai sötétedésig nem hagyhatták el az épületet.

Péter András matematikatanárral, a Csiky Gergely Főgimnázium korábbi igazgatójával beszélgettünk az 1989-es aradi események iskolai visszhangjairól. „Egyes dolgokra már nem emlékszem, mert rég volt, hiába…” – tűnődik el a 25 évvel ezelőtti télre emlékezve. A mai diákok számára viszont egyenesen történelem mindaz, ami akkor történt. Elsősorban nekik készült ez az interjú. 

– Érződött-e 1989 őszén, vagy december elején itt, az iskolában, hogy valami nagyon szokatlan készül?
– Mi, aradiak előnyben voltunk, hiszen a magyar rádió és a televízió is beszámolt a temesvári eseményekről. A Panoráma című műsorból tudtunk Tőkés László tevékenységéről is. Mindenki szorongásban volt. Féltünk, hogy mi lesz, hogy lesz, nem is reméltük, hogy meg fog dőlni Ceaușescu diktatúrája. Az iskolában mi, magyar tanárok jóval kevesebben voltunk, nem tudtuk, hogy a román kollégák közül kivel lehet beszélni ezekről a dolgokról. Ők is csak hallgattak, úgy mentünk be az órákra. Akkor még nem tudtuk, hová fejlődnek majd az események. A diákok se nagyon kérdeztek, mert a szüleik otthon biztosan megmondták nekik, hogy a legjobb taktika a hallgatás. 

   Tovább…