Futballbajnokság – Még szűkebb a kör!

Futball_elodonto_sav

E zsúfolt hét harmadik napján a 10. SAM és a 12. B/C vegyes csapata lejátszotta egymás elleni mérkőzését, amelynek célja a döntőbe jutás volt. A meccs az első pillanattól fogva érdekes, látványos volt, hisz a 12. B/C mindjárt az elején átvette a vezetést és az irányítást. A vegyes csapat bizonyult győztesnek is, a mérkőzés végeredménye 7–2 lett.

Pénteken fog pályára állni a 10. A/C vegyes csapata a 12. A ellen. 

Eközben a kollégisták

Neptancproba_sav

Gőzerővel készülnek a szalagavatón való fellépésükre a kollégiumi néptáncosok. (Pontosítsunk: az iskolai néptánccsoport többségében kollégista tagjai.) Akárcsak a korábbi években, most is kedd délután 5-től próbálnak Sztankó Károly békéscsabai koreográfus, néprajzkutató irányításával. Marosszéki legényest és forgóst gyakorolnak, ez lesz a végzősök szalagavató ünnepségének nyitó száma. 

   Tovább…

Fogyasztók védelme

Fogyasztovedelem_sav

Az Iskola másként hét keretében szerdán, április 9-én a 10. C és a 11. C osztály diákjai két szakmai foglalkozáson vettek részt. Az egyiket az Arad megyei Fogyasztóvédelmi Hatóságtól érkezett Andrea Roșoga tartotta, a másikat pedig Mirela Horga, a megyei Közegészségügyi Hatóságtól. (Tudtátok, hogy Romániában már 1922 óta létezik fogyasztóvédelem?) A meghívottak bemutatták, hogy mire kell odafigyelnie egy vállakozónak ahhoz, hogy megfelelő szolgáltatást vagy terméket tudjon ajánlani. Azt ajánlották nekünk, hogy biztonságosabb, ha üzletekből vásárolunk, hiszen az ott található termékeket leellenőrizte a fogyasztóvédelem.

Mirela Horga azt is elmondta nekünk, mire lenne szükségünk egy saját vállalkozas alapításához, illetve hogy milyenek a tökéletes körülmények egy iskola számára. Sok jó tanácsot kaptunk tőle, például: mindig nézzük meg a termék szavatossági idejét; tartsuk meg a nyugtát; ha lehet, otthon étkezzünk, mert az a legegészségesebb; mielőtt aláírnánk valamit, olvassuk el végig figyelmesen…

A diákok érdeklődve tehették volna még fel kérdéseiket, viszont ez nem következett be. A beszélgetések jó hangulatban teltek el.

[Fotó: Bortoș Júlia] 

DataSPOT-látogatás

DataSPOT_latogatas_montazs_sav

Szeles, enyhén algoritmikus, integrált áramkörös reggelre ébredtek a 10. A-sok az aradi DataSPOT cég mikelakai székhelye előtt. (Jó, nem ott ébredtek fel, még szép, csak ott találkoztak, lelkesen, izgatottan, és majdnem kielégítő létszámban.)

Király Zsolt és Pelle Róbert, a DataSPOT alapítói, cégvezetői várták a matinfós és természettudós csikyseket. (Igen, ők ketten is volt csikysek, ez nem kérdés.) Megtudtuk tőlük, hogy mindjárt az egyetem elvégzése után, 2008-ban vágtak bele a cégalapításba, s kezdetben a konkurens árakkal, később pedig a folyamatosan bővülő minőségi kínálattal érték el azt, hogy a magánvásárlók körében jelenleg már Arad legnépszerűbb informatikai cégének számítanak. (Ismétlem, ezt a céget /is/ egykori csikysek vezetik, csak hogy rögzítsük.) Jelenleg 20 alkalmazottat foglalkoztatnak, s az új eszközök eladása mellett kiterjedt szervízszolgáltatást is nyújtanak, lényegében mindenféle elektronikai eszköztípusra, alkatrészre. (Porszívót azért ne vigyünk hozzájuk, mondta Robi, mert azt azért nem…)

Zsolt elsősorban az értékesítéssel és a menedzsmenttel foglalkozik, Robi pedig a javító műhely irányítója. Ott (a műhelyben) gyakorlati bemutatót is láthattak a csikysek arról, hogy milyen mérőműszerekkel, tervrajzokkal, módszerekkel lehet egy alaplap vagy egyéb eszköz hibáját meglelni. Külön érdekességet jelentett a kiszereléskor felszabaduló mérgező gázokat elszívó berendezés próbája, amelynek során rövid időre vákuumkamrába záródott a lelkes (és enyhén megszeppent) csoport. De azért épségben kiszabadultunk, sőt Beatrix mindjárt fel is lendítette a cég forgalmát egy hibás táblagép javíttatásával.

Még tovább is szívesen hallgattuk volna a vendéglátók magyarázatát, de igyekezni kellett vissza az iskolába, az Iskola másként további szerdai programjaira. Futva hagytuk el a helyszínt, egyrészt a sietség, másrészt az időközben súlyosan eleredő eső miatt. De ígérjük, hogy ha lehet, más csoporttal is visszatérünk még, de vissza ám! 🙂 

A drogmegelőzésről

DrogprevencioAz Iskola másként hetének első és második napján (azaz április 7-én és 8-án, hétfőn és kedden),  drogprevenciós előadáson vett részt a 10. B, 11. B, 10. A, 11. A, 12. B, illetve a mi jól ismert osztályunk, a 9. A. A kétórás foglalkozáson, többek között, megnéztünk egy hosszabb videót, amin volt drogosok nyilatkoztak a kábítószer mellékhatásairól, utóhatásairól. Az előadó, Ungureanu László, az Aradi Drogmegelőzési Központ munkatársa játékkal és egy viccesebb videóval varázsolta melegebbé a hangulatot, amit aztán egy kevésbé furfangos (sőt, eléggé durva) kisfilmmel fokozott. Végül egészen belejöttünk a társalgásba és számunkra ( 😀 ) érdekes kérdésekkel bombáztuk a meghívottat.

[Fotó: Bacsilla Sándor] 

Vissza a természetbe! – Piknik az erdő szélén

Erdei_piknik_sav

Iskola másként… második nap… X. C, XI. C… csálai erdő.

A két közgazdaság szakos osztály reggel 8 órakor találkozott az iskola bejárata előtt. Fél kilenc körül a diákok gyalog vágtak neki az útnak az erdő felé, míg Tóthpál Renáta tanárnő autóval apránként szállította a kényelmesebb embereket, végül pedig már mindenkit.

Az erdőbe megérkezve a fák között pakoltunk le, a pokrócokat viszont a fák által nem árnyékolt tó szélén terítettük le, s aztán a reggeli napsugarak lágy simogatását élveztük. Fél tizenegy körül csoportjátékokat kezdtünk játszani, mégpedig olyanokat, amilyeneket a X. C-sek az  algyógyi kirándulásukon játszottak.

11 órakor Tóthpál tanárnő beizzította a grillsütőt és mindenki sütögetni kezdte az otthonról hozott húsnemű anyagokat, szalonnát, vagy akár egész csirkét. Déltájt már mindenki jóllakottan pihegett a pokrócokon. Aztán, hogy egy kicsit szórakozzunk is mielőtt mindenki hazamegy, összegyűltünk egy kis beszélgetésre és pillecukor-sütögetésre a még pislákoló lángnál. (Őrület, a 9. A-sok kladovai kirándulásán is ez a bizarr pillecukor-sütögetés dívott! – Szerk. megj.)

13 óra előtt még activityzett egyet a társaság, majd elkezdődött a hol-a-táskám-hol-a-kabátom-na-és-a-pokrócom játék, mely során az itt-ott elhagyott / lerakott dolgaikat keresték a diákok. (De hogy miként került egy bicikli a fára, mostanáig nem sikerült megértenem. A tulajdonos, állítása szerint, nem a fán hagyta.)

A tónál még összegyűlt a két osztály egy csoportképre, majd megkezdődött a jó hangulatú hazavánszorgás.

[Fotó: Bortoș Júlia]